Zľava -20% na všetky produkty WHIMZEES s kupónom "WHIMZEES20"! Akcia platí do 31.3.2025.

Blog, Strana 5

Tipy od cestovateľa na cesty so psom

Tipy od cestovateľa na cesty so psom

#AUTOR-Michal N.#

Užiť si prázdniny so svojim psím parťákom, prečo nie. Len je potrebné pripraviť na cestu nielen seba, ale aj aj psa. Ako teda na to? S tými najlepšími tipmi na cestovanie so svojim štvornohým maznáčikom sa nám zveril cestovateľ Slávek Král, ktorý má precestovaných 84 krajín sveta, a z toho až 27 aj so svojou fenkou Corey.

Prvá a základná rada znie:

Spoznaj svojho psa

Vedieť, čo mu vadí a s čím je naopak v pohode, je základ. Keď už ste dobre zohraná dvojka, ešte sa oplatí mať na vedomí:

  • že žiadny pes nemá rád horúce počasie, v tropickom počasí je potom nevyhnutne potrebné nosiť so sebou vodu pre oboch.že je oveľa lepšie vyraziť s ním do hôr ako k moru.
  • že cez hranice niektorých štátov nie je povolené prevážať granule, pretože granule sú mäso a mäso sa prevážať nesmie. Ak je pes zvyknutý na svoje granule – môže to byť problém. Z toho dôvodu je dobré, aby bol pes pri kŕmení inými granulami v kľude. Barfovanie ide, ale bude to náročnejšie.
  • že niektoré rasy psov nesmú vycestovať za hranice – týka sa to predovšetkým bojových plemien, takže preverte aj tento aspekt.
  • že pre cestovanie so psom je nevhodná Ázia. Cestovať so psom je tu síce možné, ale je to oveľa náročnejšie.
  • že pre cestovanie je určite lepšie mať so sebou psí pás ako očkovací preukaz. Ideálne je mať so sebou oboje.
  • že niektoré krajiny vyžadujú serologické vyšetrenie psa, zariadenie a vybavenie tohto vyšetrenia trvá aj dlhšie ako mesiac.
  • že lietanie je pre psa stresujúce. Vlak, auto, alebo ideálne karavan, je ďaleko lepší.
  • že v Českej republike môže pes nastúpiť do vlaku, autobusu, MHD, taxíku, reštaurácie, obchodného centra, hotela, kempu, na pláž aj do národného parku. V zahraničí to tak ale nemusí byť. Toto je veľmi dôležité preveriť si pred cestou.
  • že je vhodné prebrať cestovanie so svojim psom s veterinárom a kľudne sa poradiť aj na facebooku ... a potom si to aj tak urob po svojom! Ten pes to určite zvládne a bude to milovať!

Počas obdobia Covidu sa cestovanie, hlavne do zahraničia, veľmi skomplikovalo, ale aj u nás doma je čo objavovať. „Môžem vrelo odporučiť cestovanie po Českej republike. Počas posledného roku som s Corey prešiel jej veľkú časť. Momentálne organizujem spoločné psie výlety a stretnutia. Nájdete nás na facebooku v skupine: Cestovanie so psom – SirFogg,“ uzatvára cestovateľ Slávek Král.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom cestovania s domácimi miláčikmi, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Vydajte sa s vašimi miláčikmi na prázdninové cesty

Vydajte sa s vašimi miláčikmi na prázdninové cesty

#AUTOR-Karolína D.#

Ako si užiť prázdniny spoločne so svojim psím parťákom? Pokojne aj na cestách! Psy väčšinou znášajú zmeny prostredia i cestovania lepšie ako mačky. Poskytnite im pri cestovaní zaslúžený komfort a bezpečie.

Pred plánovaním akejkoľvek cesty je rozumné zvážiť možnosti vášho parťáka. Mačky väčšinou neznášajú zmeny prostredia veľmi dobre. Nájdeme však medzi nimi aj výnimky.

Obľúbené hračky so sebou, prosím

Pri cestovaní potrebuje váš chlpáč viac pozornosti ako v domácom prostredí, pretože na cestách sa pre neho stávate jednou z mála istôt. Pre dlhšie dovolenky sa oplatí vziať psíkovi aj jeho pelech a samozrejme obľúbené hračky.

Ideálny čas na viac maškŕt!

Obdobie dovolenky rozhodne nie je vhodným časom na zmenu krmiva. Pridať ale naopak môžeme s maškrtami, pretože psy ocenia energiu získanú navyše, najmä pri dlhých túrach. Dôležitý je aj stály prístup k vode. Na tento účel nám výborne poslúžia cestovné fľaše, ktoré sú uspôsobené tak, aby sa z nich pes mohol aj napiť.

Bezpečnosť predovšetkým

Pri cestovaní autom sa oplatí myslieť na bezpečnosť. Pes, ktorý sa počas cesty voľne pohybuje po aute, môže byť nebezpečenstvom pre všetkých pasažierov. Pokiaľ sa vám nepáči predstava psa zyvretého vzadu v kufri, a oddeleného od ostatných cestujúcich pevnou sieťkou, alebo klietkou, zvoľte psí bezpečnostný pás. Ten zaručene ochráni ako psa, tak aj vás. Pokiaľ býva psovi počas cestovania autom nevoľno, nekŕmte ho príliš pred cestou a preberte s vašim veterinárom aj možnosti, ako upokojiť jeho žalúdok.

Myslite aj na to, že vaši chlpáči potrebujú prestávky na venčenie častejšie ako my ľudia.

Aby sa nikdy a nikde nestratil

Od 1. novembra 2019 platí na Slovensku povinnosť mať psa označeného mikročipom, ktorý v prípade straty uľahčí dohľadanie majiteľa. Dôležité je však, aby bol pes zaregistrovaný aj v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Aj keď je pes očipovaný, odporúča sa pridať na obojok známku s adresou a aktuálnym telefónnym číslom vrátane slovenskej predvoľby (+421).

Cestovný pas a ďalšie povinnosti

  • Identifikácia – pes musí byť označený mikročipom, ktorý spĺňa normy čítacích zariadení: ISO 11784 a ISO 11785.
  • Očkovanie – je povinné proti besnote.
  • Pas – vystavuje veterinár. Cena za vystavenie pasu pre zviera sa bežne pohybuje okolo 20 euro.

TIP: Rovnako, ako si pri balení na dovolenku odškrtávate svoj vlastný cestovný zoznam, urobte presne to isté aj s vybavením pre svojho maznáčika - znížite tým riziko, že na niečo zabudnete.

Ak si chcete užiť so svojim psím parťákom prázdniny naozaj poriadne, môžete si kúpiť napríklad tematické tričko pre psíčkarov.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom cestovania s vašim maznáčikom, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

 
Chudneme: Každý tretí pes má nadváhu

Chudneme: Každý tretí pes má nadváhu

#AUTOR-Michal N.#

Zdá sa vám, že sa váš psík viditeľne guľatí? Potom je najvyšší čas zdvihnúť ho z gauča a upraviť mu stravu. Lenže ako na to? Bude stačiť len zvýšený pohyb a prípadne koľko ho môžeme zaradiť do denného režimu?


Zhruba 30% psov trápi nadváha. Za tú potom môže vždy jedine majiteľ. Práve on jediný je aj ten, ktorý s tým môže niečo urobiť. V čom je vlastne problém? Zjednodušene povedané, psík prijíma viac energie, než jej vydáva. Tento nepomer je potrebné vyrovnať. Ďalšími faktormi, ktoré môžu hrať úlohu pri priberaní psa, sú jeho vek, plemeno, psychický stav, hormonálna nevyváženosť, choroby, životný štýl a genetické predispozície. Má váš pes priamo veterinárom diagnostikovanú chorobu? Potom odporúčame prebrať ideálny šport a aj stravu s veterinárom.

Ako spoznať, že by psík mal schudnúť?

Existuje niekoľko spôsobov, ako skontrolovať, či váš pes má, alebo nemá nadváhu. Ak už nemôžete nahmatať rebrá, tak je to celkom isté znamenie, že maškrtiek bolo príliš veľa. Pri zvyšujúcej sa váhe je potom možné sledovať postupne klesajúce brucho psa. Každé plemeno je však trochu iné, určite sa oplatí sledovať predpísanú váhu pre konkrétne plemeno vášho psa.

Ako schudnúť?

Je psík vyberavý a máte strach, že by sa ľahko neadaptoval na nové granule, ktoré sú menej kalorické? Potom mu skúste znížiť kŕmnu dávku asi o 20%. Maškrty môžete vynechať úplne. Ak ste však obaja zvyknutí na odmeny, siahnite po najmenej kalorickej variante. Skvelé môže byť napríklad sušené mäso, ktoré je pripravené v malých kúskoch. Ďalším dobrým tipom sú sušené pľúca od značky Vetamix. Najdôležitejší je však pravidelný pohyb, bez neho bude pes nielen priberať, ale bude aj znudený a nešťastný. Ideálne sú pravidelné dlhšie prechádzky. Doma zase môžete hravo zvládnuť aportovanie a spoločné hry. Skvelé môže byť napríklad preťahovanie.

Pokiaľ sa váš psík postupne prejedol až k obezite, určite bude najlepšie siahnuť po granuliach s označením Light, teda po menej kalorických granuliach. Ale aj pri tomto type krmiva je však nutné dodržiavať určenú predpísanú dávku. Tú nájdete uvedenú na každom balení, prípadne si nechajte poradiť od personálu v našich predajniach.

Extrémy radšej vynecháme

Pravidelný pohyb je skvelý, ale nútiť vášho „gaučiaka“ k náročným bežeckým výkonom a namáhavým dlhým aktivitám nie je dobrý nápad. Pes s nadváhou má problémy s pohybom, predovšetkým kvôli zaťaženiu jeho kĺbov, ale aj orgánov. S postupným chudnutím môžete náročnosť pohybu postupne adekvátne zvyšovať, ale nikdy psa nepreťažujte.

Pozor tiež na nepravidelné výkyvy pri fyzickej aktivite. Keď napríklad pravidelne každý víkend uťaháte svojho psa „k smrti“ na horskej túre a potom s ním v týždni idete len na krátku prechádzku, nerobí mu to veľmi dobre. Rovnako tak, ak jediná aktivita, ktorú psík s nami vonku robí, je aportovanie, tak ho zaťažujeme nerovnomerne a jednostranne.

Rozhodli ste sa venčiť, keď idete na bicykli? Potom je na to potrebné mať dlhé vodítko. Psy, ktorí sú nútení bežať natesno vedľa bicykla, musia neustále nielen bežať, ale súčasne sa vyhýbať bicyklu, čo rozhodne nie je zdravá aktivita, ktorú si pre svojho maznáčika môžete priať.

Ak sa vám stane, že to preženiete s fyzickou aktivitou a váš psík sa zrazu odmieta zdvihnúť z pelechu, doprajte mu zaslúžený odpočinok a suché teplo.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psieho chudnutia, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Snehové gule na srsti a ako na ne bez rizika?

Snehové gule na srsti a ako na ne bez rizika?

#AUTOR-Matěj K.#

Niektorí psy milujú sneh, ale iným – najmä tým s hustejšou a dlhšou srsťou – spôsobuje veľké problémy. Áno, hovoríme o obyčajných snehových guliach, ktoré sa tvoria na kožuchu vášho miláčika, a ktoré mu môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Ako sa ich zbaviť a na čo si pri tom treba dávať pozor, vám poradí veterinárka Mária Kadeřávková.

Je medzi ohrozenými plemenami aj váš pes?

Snehové gule trápia predovšetkým plemená s jemnou polodlhou, alebo dlho srsťou (typický príklad je kokeršpaniel). Najčastejšie ich môžeme nájsť okolo papule, na hrudníku a v okolí uší. Veľké snehové gule môžu spôsobovať problémy aj v oblasti podpazušia, či iných častí tela, kde dochádza k treniu, rovnako ako v oblasti uší, kde s ohľadom na jemnú kožu môžu psíkovi spôsobiť omrzliny. A čo sa týka jeho labiek, na tie tiež treba dávať pozor: lebo sneh, drobné kryštály ale aj zmrazky môžu poškodzovať kožu, predovšetkým v medziprstí.

Prevencia je základ

Jednou z variant riešenia je ostrihať psovi dlhú srsť (predovšetkým na labkách), čím znížite riziko tvorby snehových gulí. U niektorých plemien sa priamo odporúča použiť oblečenie a/alebo topánky pre psov. Vždy však musíme zvážiť aj skutočnosť, či je dané oblečenie vhodné práve pre nášho psa – napríklad taký malamut, alebo bernský salašnícky pes väčšinou nič také nepotrebujú. Pri výbere materiálu samozrejme siahnite po takom, ktorý predovšetkým nenasiakne vodou (mokré oblečenie totiž chladí). Odporúčam starostlivo vyberať topánky nielen podľa veľkosti labiek, ale hlavne nestaviť na domácu samovýrobu – také obyčajné, podomácky vyrobené, topánky totiž veľmi často spôsobujú psíkom odreniny, zlomeniny pazúrikov, alebo rôzne iné ťažkosti.

Ako sa zbaviť snehových gulí, ak už vznikli

Najjednoduchšie je snehovú guľu mechanicky rozbiť (pokojne aj hneď počas prechádzky), následne psíka doma umyť / rozpustiť sneh vo vlažnej vode a labky poriadne vysušiť. Potom je vhodné použiť aj rôzne špeciálne prípravky na ošetrenie labiek. Rozhodne neodporúčam nechať psa olizovať si sneh na labkách! Dôvodom je, že hlavne v mestách sa v dnešnej dobe sneh často solí, a posypová soľ môže byť pre psíka toxická už v relatívne malých dávkach (nehľadiac na to, že samotný sneh a ľad môžu spôsobiť tráviace ťažkosti vášho psíka).

Teraz už máte informácie, a viete všetko, čo treba robiť, keď sa nabudúce vydáte so svojim psíkom na prechádzku v snehu. Prajeme vám príjemné zimné venčenie! A samozrejme nezabudnite na obľúbené maškrty.


Ak chcete mať a ktuálne informácie ohľadom snehových gulí, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Psia výstava: Prečo má zmysel ju navštíviť?

Psia výstava: Prečo má zmysel ju navštíviť?

#AUTOR-Tereza K.#

"Výstavy psov? Preboha na čo! Takú zbytočnosť nebudem určite nikdy absolvovať.“ To si asi niekedy hovoril každý chovateľ. Kým sa ale zrazu z výstav stane každodenná súčasť života vášho psa a aj vás samotných. No a nakoniec je to celkom psina!

Samozrejme sa bavíme výlučne o psoch s preukazom pôvodu (pod FCI - Medzinárodná kynologická organizácia), ktorí sa ako jediní môžu zúčastňovať oficiálnych výstav, či už medzinárodných, národných, oblastných, krajských, špeciálnych, alebo len klubových. Psy bez preukazu pôvodu a miešaní psíkovia majú svoje "miešaninky" a neoficiálne výstavy. Logicky, keď si človek kupuje psa bez preukazu pôvodu alebo miešaného orecha, tak veľmi nepredpokladá, že bude potrebovať obiehanie výstav k životu so psom.

Ako to chodí na takejto spoločenskej kynologickej akcii?

Na výstavách sa stretávajú majitelia čistokrvných psov (s preukazom pôvodu), aby tu predviedli exteriér svojho psa a porovnali sa s inými psami toho istého plemena. Urobia tak pred rozhodcom určeným pre exteriér. Rozhodcovia sú buď odborníci na konkrétne plemeno, alebo takzvaní Allrounderi, čo sú rozhodcovia pre všetky druhy plemien. Od rozhodcu potom vystavovateľ dostane odborný posudok o exteriérových kvalitách, alebo nedostatkoch svojho psa. Jednotlivé ocenenia (tituly) sú potom pre väčšinu plemien dôležitou súčasťou chovu, zvyšujú hodnotu daného jedinca a prestíž celej chovateľskej stanice, prípadne aj chovateľa. Ako som už písala, je to udalosť, ktorá je pre návštevníkov, aj vystavovateľov, zážitkom. Zároveň ide o jednu z možností, kde je možné si poklebetiť o danom plemene, alebo si vymeniť poznatky okolo chovu. Pre psov, aj šteňatá, je to perfektné miesto pre socializáciu. Možno tu natrénovať pohyb medzi veľkým množstvom psov i ľudí, je tu aj možnosť ísť si vyskúšať samotný kruh.

Aké organizácie by ste mali poznať?

Oficiálne výstavy na Slovensku zastrešuje Slovenská kynologická jednota (SKJ). SKJ bola založená v roku 1993 a je riadnym členom Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI). Zastrešuje kynológiu na celom území Slovenskej republiky, vedie plemenné knihy jednotlivých plemien a nájdete tu zoznam chovateľských staníc na Slovensku. SKJ eviduje všetkých rozhodcov pôsobiacich na Slovensku, či už pre výkon, alebo exteriér, a tiež všetky šampionáty zadávané na výstavách.

Medzinárodná kynologická organizácia (FCI - Fédération Cynologique Internationale), bola založená v roku 1911 v Belgicku, a to 5 členskými krajinami (Holandsko, Nemecké cisárstvo, Francúzsko, Belgicko a Rakúsko-Uhorsko). V dnešnej dobe má FCI 75 členských krajín a spolu dokopy eviduje okolo 360 plemien psov. Každé plemeno psa má svoj patronát v nejakej členskej krajine. FCI má potom za úlohu prekladať a dopĺňať tento štandard. Vďaka plemenným štandardom potom rozhodcovia môžu hodnotiť exteriér psa na výstavách.

Ako vyzerá také rozdelenie? Napríklad: Jugoslovenski Ovcarski Pas - Sarplaninac, Standard FCI č. 41 zo dňa 3.10.1980 (Šarplaninský pastiersky pes, FCI štandard č. 41 (41 - evidenčné číslo štandardu), patronát patrí Srbsku/Macedónii).

Do akej skupiny patrí váš chlpáč?

FCI rozdeľuje plemená do 10 základných skupín. Tieto skupiny následne združujú plemená rovnakých, alebo podobných znakov, alebo plemená podľa ich využitia. Treba však podotknúť, že plemená a ich zameranie sa počas rokov postupne menia, a preto môžu prísť určité zaradenia plemien človeku zvláštne a nelogické.

Takto vyzerá základné delenie:

  • FCI I – Plemená ovčiarske, pastierske a honecké
  • FCI II – Pinčovia, bradáči, molossoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy
  • FCI III – Teriéri
  • FCI IV – Jazvečíky
  • FCI V – Špice a tzv. primitívne plemená
  • FCI VI – Duriče a farbiari
  • FCI VII – Stavači
  • FCI VIII – Sliediči, retrievery a vodné psy
  • FCI IX – Společenské plemená
  • FCI X – Chrty

A ešte existuje aj špeciálna skupina NON FCI – sem patria plemená, ktoré sú dočasne uznané. Majú vystavený preukaz pôvodu, môžu sa zúčastňovať výstav, ale nemajú oficiálny nárok na titul CACIB (čakateľstvo medzinárodného šampióna krásy).

Výstavy sú jednoducho zábava. Osobne všetkým, ktorí váhajú nad určitým plemenom, radím: vezmite si pero, papier a choďte na výstavu! Porozprávajte sa s chovateľmi, tí vám určite povedia plusy a mínusy daného plemena a možno vám to uľahčí rozhodovanie. V ďalšom dieli si povieme o tituloch, ktoré sa na výstavách zadávajú, a aj o tom, aké druhy výstav na Slovensku máme.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psích výstav, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.