Cestovanie a voľný čas s miláčikmi

Chcete so svojim štvornohým miláčikom zažiť poriadne dobrodružstvo? Dáme vám tipy na bezpečné cestovanie, prezradíme, na čo sa pripraviť a poradíme, akú výbavu si zaobstarať.

Čím schladiť psa a ako predísť prehriatiu v lete?

Čím schladiť psa a ako predísť prehriatiu v lete?

#AUTOR-František P.#

Letné horúčavy sú pre našich psích parťákov veľmi vysokou záťažou. Treba teda myslieť na to, ako im môžeme dopriať pohodlie aj počas leta. Pokiaľ sa teploty pohybujú nad 30 °C, tak už je potrebné psa schladiť aj inak ako len pomocou misky s vodou. Poradíme vám spôsoby, ako môžete vášmu chlpáčovi uľaviť od trápenia.

Chladiace podložky Prvou možnosťou príjemného ochladenia sú chladiace podložky. Tie sú vhodné najmä preto, že ich nie je potrebné napojiť na elektrinu, ani na inú formu napájania. Stačí teda podložku položiť na vhodné miesto alebo ju vložiť priamo do pelechu. Podložky mávajú na výšku len niekoľko milimetrov, čím si psík ľahko urobí pohodlie aj vo svojom útočisku.

Chladiace podložky určite nenechávajte na priamom slnku. Mohlo by sa totiž stať to, že sa gélové kryštáliky zničia. Podobne to funguje aj v prípade prania. Dobre si teda skontrolujte, že sa konkrétna podložka môže vyprať. Na začiatku možno spozorujete, že sa psík trochu obáva alebo bráni vliezť na podložku, ale uvidíte, že po krátkom čase sám objaví jej kúzlo. Prípadne ho môžete aj trochu namotivovať pomocou maškrtiek.

A ako vôbec fungujú tieto chladiace podložky? Drvivá väčšina z nich funguje na báze vodného gélu. Gélové doštičky tak jemne chladia a držia si stálu teplotu. Podložka je na dotyk výrazne chladnejšia ako okolie, ale keď si na ňu pes ľahne, tak najprv absorbuje jeho teplo a následne ho rozptýli do okolitého priestoru.

Bazény pre psov

Bazény pre psov sú skvelou investíciou na zabezpečenie osvieženia a zábavy vášho štvornohého priateľa počas tropických letných mesiacov. Zaobstaraním bazéna pre psov prinášate svojmu miláčikovi úľavu od tepla a podporujete tak jeho zdravie aj kondíciu. Naša ponuka zahŕňa praktické bazény, ktoré sa nemusia nafukovať - stačí ich jednoducho rozložiť a napustiť vodou. Tieto bazény sú ideálne pre rýchle a jednoduché nastavenie a vďaka ich kompaktnému dizajnu sa ľahko skladujú. Bez ohľadu na veľkosť či vek vášho psa sú tieto bazény vhodnou voľbou pre osviežujúce zážitky a neobmedzenú zábavu vo vode s celou vašou rodinou.

Bazény pre psov sú skvelou investíciou, ako psovi zaistiť osvieženie a výbornú zábavu v horúcich dňoch. Nielenže je to vhodné pre jeho zdravie a kondíciu, ale poskytnú mu aj skvelé miesto na osvieženie. Bazény sú jednoduché na inštaláciu, pretože ich nie je potrebné nafukovať, ale stačí ich iba zložiť. Parádnym variantom, ktorý môže byť pre mnohé psy zároveň zábavou, tak je bazénik, ktorý má na svojom okraji otvory, z ktorých strieka voda.

Ako ešte ochrániť psa pred horúčavou?

Prehriatie organizmu môže v krajnom prípade skončiť smrťou zvieraťa. U psov dôjde k prehriatiu organizmu oveľa rýchlejšie ako u ľudí. Psy sa totiž nedokážu potiť ako ľudia, ale odvádzajú teplo zo svojho tela vyplazeným jazykom a zrýchleným dýchaním. Vďaka slinám potom stráca rýchlo vodu a môže dôjsť k jeho dehydratácii. Vždy mu preto zaistite prístup k čerstvej a chladnej vode.

Snažte sa psa v týchto dňoch fyzicky nepreťažovať a na prechádzky s ním radšej choďte skoro ráno alebo neskôr večer. Zvyšné vychádzky obmedzte na nevyhnutné minimum a nepreťahujte zbytočne pobyt na slnku.

Nikdy, ale absolútne nikdy nenechávajte vášho psa zatvoreného úplne samého v aute. Na priamom slnku sa teplota v aute môže vyšplhať veľmi vysoko. Od 50 do 70 stupňov. Stačí tak iba pár minút a vášho maznáčika môžu postihnúť veľké problémy alebo dokonca smrť.

Ako spoznáte, že je pes prehriaty?

  • Má suchý a teplý ňufák
  • Zrýchlil sa mu tep a horšie dýcha alebo zvracia
  • Telesná teplota sa zvýši na viac ako 40 stupňov
  • Pes je dezorientovaný, neaktivny alebo malátny

Ako mu môžete aktívne pomôcť?

  • Zaistite, aby mal pes hlavu vyššie ako zvyšok tela
  • Psa polievajte chladnou vodou, môžete mu obložiť slabiny a vnútornú plochu stehna ľadom alebo chladným obkladom
  • Preneste psa na chladné miesto
  • Pokiaľ pes pije, tak mu pomaly dodávajte vodu do papule
  • Ak sa stav nelepší, tak je potrebné ihneď kontaktovať veterinára

Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom ochladenia psa v lete, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne. 

 
Cestujeme so psom - autom, vlakom alebo lietadlom?

Cestujeme so psom - autom, vlakom alebo lietadlom?

#AUTOR-Michal N.#

Pokiaľ máte doma štvornohého parťáka, tak je pochopiteľné, že nesmie chýbať na vašich dovolenkách alebo výletoch. Ako ale cestovať so svojim psom, a ešte k tomu efektívne a bez väčších komplikácií? Na to sa dnes pozrieme a tiež na to, ktorým dopravným prostriedkom je ideálne sa spolu prepravovať.

Česká republika sa dá rozhodne považovať za národ psíčkarov. Takmer vo všetkých bežne dostupných dopravných prostriedkoch je možné prevážať chlpáča, aj keď podľa určitých pravidiel.

Cesta autom

Najľahším spôsobom na prevoz psa je pochopiteľne cesta autom. Lenže aj tu je potrebné zvážiť určité faktory, ako chlpáča správne prevážať. Nezriedka sa stáva, že jazda autom môže skončiť aj zvracaním, takže sa môže na prevoz odporučiť vaňa, ktorá sa ľahko umýva. Na cestovanie autom je ideálne to psíka učiť od samého začiatku, teda už od šteňacieho veku.

Bezpečnosť nadovšetko! Nie je možné vyraziť na cestu s vašim miláčikom tak, aby mal voľný pohyb po kabíne vozidla. Ľahko by tak mohol spôsobiť dopravnú nehodu. Potom je tiež potrebné myslieť na to, že by psík mohol utrpieť zbytočné zranenie vo chvíli, keď vozidlo prudko zabrzdí. V neposlednom rade je potrebné zamedziť tomu, aby sa interiér príliš neznečistil od chlpov a nečistôt, ale taktiež aby nedošlo k jeho poškriabaniu.

Podľa zákona o cestnej premávke (§ 51 ods. 3) musí byť pes v aute zabezpečený tak, aby sa počas jazdy nemohol pohybovať, vyskočiť z auta alebo ohroziť vodiča alebo spolujazdcov. To znamená, že pes na prednom sedadle by mal byť pripútaný bezpečnostným pásom alebo oddelený od priestoru pre vodiča a spolujazdcov mriežkou alebo sieťou. Ak pes nie je v aute zabezpečený, môže byť vodič pokutovaný. Výška pokuty je do 100 Eur.

Z toho jasne vyplýva, že:

  • nie je vhodné prepravovať zviera na prednom sedadle
  • zviera nesmie byť na sedadle, kde je aktivovaný airbag
  • ideálne ho zaistite bezpečnostným pásom
  • na dlhšiu cestu je určite dobré vziať zvieraťu obľúbenú hračku alebo jeho deku, aby sa cítilo v bezpečí

Ako teda správne prevážať psa v aute?

Najlepším spôsobom, ako prevážať psa, je zaobstarať mu tašku, alebo prepravku, v ktorej bude mať obmedzený pohyb, ale zároveň bude v bezpečí. Je vhodné psa tiež pripútať za pomoci bezpečnostného pásu, alebo pomocou gumicukov.

Pokiaľ pre neho nemáte vhodnú klietku alebo tašku, prípadne je pes väčšieho vzrastu, tak je najlepším variantom dať psa do kufra auta a oddeliť tento priestor so zvyškom kabíny pomocou mreže. Psíka môžete pripútať aj s pomocou bezpečnostných popruhov. Tie sú vhodné na to, aby pes zostal v pokoji na sedadle a nespadol z neho.

Váš verný kamarát sa musí v aute cítiť hlavne pohodlne a komfortne, nech už je zabezpečený akýmkoľvek spôsobom.

  • nechajte ho, aby si zvykol na jazdu autom už odmalička
  • nakŕmte ho naposledy 3 hodiny pred odchodom
  • ak trpí nevoľnosťou, tak môžete zvoliť vhodné medikamenty
  • psa poriadne zaistite
  • nikdy ho nenechávajte v aute samotného
  • dajte mu k dispozícii jeho obľúbenú hračku alebo deku

Cesta vlakom

Najpohodlnejším variantom pre cestovanie so svojim psom je zvoliť si pohodlný vlak. Je nevyhnutné, aby ste psa mali vycvičeného minimálne na základné povely. Ideálne by mal zvládnuť pokyn na privolanie alebo „sadni, ľahni“. Rozhodne tiež odporúčame využitie náhubku, aby nedošlo k nečakanému incidentu. Pre niektorých psov môže byť cesta dosť frustrujúca až desivá a treba na to myslieť. S náhubkom si to môžete nacvičiť dopredu, keď mu vyskúšate jeho veľkosť alebo či cez neho môže psík dobre dýchať.

V začiatkoch spoločného cestovania si nacvičte cestovanie na kratšie vzdialenosti, aby si pes zvykol a cítil sa na cestách komfortne. V tomto prípade pomôžu aj maškrty. Najlepšie naučíte psa tomu, ako sa správať, vo chvíli, keď ho necháte zvykať si už v šteňacom veku. Tak pochopí, že mu nič nehrozí a bude brať mnoho ľudí a hluk za úplne prirodzené.

Pes na stanici pri vlaku

Nezabudnite na dôležité vybavenie, ktoré mu nesmie chýbať na cestu so sebou. Okrem toho, že by malý pes mal byť ideálne umiestnený v prepravnom boxe alebo taške, tak nesmiete zabudnúť ani na fľašu s vodou alebo deku.

Psa nechajte optimálne zaľahnúť priamo pri vašich nohách, aby neprekážal iným cestujúcim, alebo aby nedostal nepríjemný kopanec. Pokiaľ je umiestnený v prepravnom boxe, tak si ho položte na nohy, alebo ho umiestnite na vedľajšie sedadlo, či na podlahu. V prípade dlhšej cesty sa snažte psa nakŕmiť najneskôr 12 hodín vopred, aby nebol nútený zadržiavať venčenie.

Cesta lietadlom

Cesta lietadlom so psom je náročnejšia, pretože sa všetko odvíja od predpisov konkrétnej leteckej spoločnosti, najmä od cieľovej destinácie. Dopredu si teda naštudujte, či nehrozia zbytočné komplikácie, pokiaľ budete so svojim psom cestovať týmto spôsobom. Niektoré letecké spoločnosti vám neumožnia vziať si chlpáča priamo na palubu, ale budú ho transportovať jedine v batožinovom priestore.

Pes v lietadle

Myslite najmä na to, že zviera bude v batožinovom priestore vystavené veľkému stresu. V prípade, že by mohol pes prepadať depresiám, panike alebo úzkostným stavom, tak je najprv dobré zistiť, či mu môžete podať utišujúce lieky. Tie totiž vo vzduchu pôsobia silne a ich účinky môžu byť dosť nepredvídateľné.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom cestovania so psom, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne. 

A ako pôjdeme na dovolenku? Vlakom!

A ako pôjdeme na dovolenku? Vlakom!

#AUTOR-Natália L.#

Nechce sa vám riešiť zložité dopravné situácie, obchádzať uzávierky, ani čakať v kolónach? Nemusíte. Všetko cestovanie môžete zvládnuť príjemne, dokonca si pri tom môžete aj pospať, alebo si dať pohárik. Stačí naskočiť na ten správny vlak. Prekážkou nemusí byť ani váš psík.

Ako ho prepraviť vlakom?

„Vo vlakoch kategórie RJ (Praha - Ostravsko – Košice, alebo Praha - Brno - Bratislava / Viedeň - Budapešť) musí psík cestovať v prepravke, ktorá má nepriepustné dno a má stanovený rozmer spolubatožiny. Špecializované predajne majú veľký výber takýchto prepraviek, ktoré budú vhodné tak na cestu psíka, či iného zvieratka, ako aj na jej umiestnenie vo vlaku. Vo vlakoch rýchlik RegioJet medzi Brnom – Ostravou a Bohumínom môžu cestovať aj psíkovia, ktorí sa do prepravky nezmestia a sú len na vodítku a s náhubkom – a to v cenovo najvýhodnejšej low cost triede“ vysvetlil tlačový hovorca RegioJet, Aleš Ondrůj.

Koľko ma to bude stáť?

Poplatok za prepravu psa je pritom 1 Euro. Pokiaľ je však pes, či iné zviera, v uzatvárateľnej schránke, je jeho preprava zadarmo. Asistenčné, alebo služobné psy (náležite označené a s preukazom) prepravíte vo všetkých triedach zadarmo. Pes samozrejme tiež nemôže ísť sám a po celú dobu jazdy musí byť pod dohľadom majiteľa.

Aby sa cestovanie nezvrhlo...

Netrápte ho smädom... Cestujete viac ako hodinu? Potom rozhodne nezabudnite na praktickú fľašu na vodu. Jej výhodou je to, že je skladná a nemusíte so sebou nosiť ešte zvlášť aj misku.

Je váš maznáčik z cestovania nervózny?

Skúste ho upokojiť s Alavis Calming, ktorý upokojí cestovnú nervozitu. Tesne pred cestou je dobré psa vyvenčiť a nedávať mu veľmi piť, to môžete zvládnuť až počas cesty. Ráno pred odchodom tiež určite nie je vhodný čas na skúšanie nových neosvedčených maškŕt ani nových mäsových konzerv. Naservírujte vášmu chlpáčovi radšej overené granule.

Zabavte ho!

Nezabudnite počas cesty zabaviť vášho miláčika jeho obľúbenými hračkami. Ak si užíva tie nové, teraz je na to ideálny okamih, urobiť mu radosť a nechať ho prežúvať obľúbenú hračku.

Je vonku blato?

Pred naskočením do prepravky utrite psovi jeho špinavé labky. Obaja sa tak budete cítiť oveľa lepšie. Ideálne je na to použiť vlhčené obrúsky na labky.

Odmeňte ho, že to zvládol

Cestovanie býva veľmi náročné. Pre psa to znamená mnoho nových podnetov, na ktoré mu pritom bránime reagovať. Nemôžeme ho totiž nechať voľne behať po vlaku len tak, ako by si to možno predstavoval. Keď cestu zvládol, urobte mu radosť a odmeňte ho dobrotou. Ideálne sú napríklad maškrty od Huhubamboo.

Schlaďte ho!

Keby vám mohol váš maznáčik povedať, čo mu máte určite zabaliť so sebou na cestu, jednou z prvých vecí, ktoré by vymenoval, by určite bola chladiaca podložka. Či už totiž budete v akejkoľvek horúcej chatke, alebo na brehu rybníka, chladiacu podložku oceníte vždy. Ak začnete cítiť potrebu zobrať mu ju a sami sa ochladiť, nastal čas zaobstarať si ďalšie ...

Myslite na kliešte

Kliešťová aktivita sa už niekoľko týždňov drží na čísle sedem z desaťbodovej škály. Sedmička sa pritom označuje už ako veľké riziko. Odborníci odporúčajú nesadať a neľahať si v oblastiach, kde sa nachádzajú kroviny, trávy, bylinné vegetácie, alebo na okraji lesa, pri vodných tokoch a v listnatých hájoch. Večer aj ráno odporúčajú absolvovať prehliadku a prípadné odstránenie kliešťov. Proti kliešťom skvele pôsobí napríklad obojok, pokiaľ však uprednostňujete sprej, tak skúste napríklad značku Frontline, ktorý funguje naozaj účinne.


Ak chcete mať aktuálne informácie o tom, ako s miláčikmi cestovať, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Tipy od cestovateľa na cesty so psom

Tipy od cestovateľa na cesty so psom

#AUTOR-Michal N.#

Užiť si prázdniny so svojim psím parťákom, prečo nie. Len je potrebné pripraviť na cestu nielen seba, ale aj aj psa. Ako teda na to? S tými najlepšími tipmi na cestovanie so svojim štvornohým maznáčikom sa nám zveril cestovateľ Slávek Král, ktorý má precestovaných 84 krajín sveta, a z toho až 27 aj so svojou fenkou Corey.

Prvá a základná rada znie:

Spoznaj svojho psa

Vedieť, čo mu vadí a s čím je naopak v pohode, je základ. Keď už ste dobre zohraná dvojka, ešte sa oplatí mať na vedomí:

  • že žiadny pes nemá rád horúce počasie, v tropickom počasí je potom nevyhnutne potrebné nosiť so sebou vodu pre oboch.že je oveľa lepšie vyraziť s ním do hôr ako k moru.
  • že cez hranice niektorých štátov nie je povolené prevážať granule, pretože granule sú mäso a mäso sa prevážať nesmie. Ak je pes zvyknutý na svoje granule – môže to byť problém. Z toho dôvodu je dobré, aby bol pes pri kŕmení inými granulami v kľude. Barfovanie ide, ale bude to náročnejšie.
  • že niektoré rasy psov nesmú vycestovať za hranice – týka sa to predovšetkým bojových plemien, takže preverte aj tento aspekt.
  • že pre cestovanie so psom je nevhodná Ázia. Cestovať so psom je tu síce možné, ale je to oveľa náročnejšie.
  • že pre cestovanie je určite lepšie mať so sebou psí pás ako očkovací preukaz. Ideálne je mať so sebou oboje.
  • že niektoré krajiny vyžadujú serologické vyšetrenie psa, zariadenie a vybavenie tohto vyšetrenia trvá aj dlhšie ako mesiac.
  • že lietanie je pre psa stresujúce. Vlak, auto, alebo ideálne karavan, je ďaleko lepší.
  • že v Českej republike môže pes nastúpiť do vlaku, autobusu, MHD, taxíku, reštaurácie, obchodného centra, hotela, kempu, na pláž aj do národného parku. V zahraničí to tak ale nemusí byť. Toto je veľmi dôležité preveriť si pred cestou.
  • že je vhodné prebrať cestovanie so svojim psom s veterinárom a kľudne sa poradiť aj na facebooku ... a potom si to aj tak urob po svojom! Ten pes to určite zvládne a bude to milovať!

Počas obdobia Covidu sa cestovanie, hlavne do zahraničia, veľmi skomplikovalo, ale aj u nás doma je čo objavovať. „Môžem vrelo odporučiť cestovanie po Českej republike. Počas posledného roku som s Corey prešiel jej veľkú časť. Momentálne organizujem spoločné psie výlety a stretnutia. Nájdete nás na facebooku v skupine: Cestovanie so psom – SirFogg,“ uzatvára cestovateľ Slávek Král.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom cestovania s domácimi miláčikmi, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Vydajte sa s vašimi miláčikmi na prázdninové cesty

Vydajte sa s vašimi miláčikmi na prázdninové cesty

#AUTOR-Karolína D.#

Ako si užiť prázdniny spoločne so svojim psím parťákom? Pokojne aj na cestách! Psy väčšinou znášajú zmeny prostredia i cestovania lepšie ako mačky. Poskytnite im pri cestovaní zaslúžený komfort a bezpečie.

Pred plánovaním akejkoľvek cesty je rozumné zvážiť možnosti vášho parťáka. Mačky väčšinou neznášajú zmeny prostredia veľmi dobre. Nájdeme však medzi nimi aj výnimky.

Obľúbené hračky so sebou, prosím

Pri cestovaní potrebuje váš chlpáč viac pozornosti ako v domácom prostredí, pretože na cestách sa pre neho stávate jednou z mála istôt. Pre dlhšie dovolenky sa oplatí vziať psíkovi aj jeho pelech a samozrejme obľúbené hračky.

Ideálny čas na viac maškŕt!

Obdobie dovolenky rozhodne nie je vhodným časom na zmenu krmiva. Pridať ale naopak môžeme s maškrtami, pretože psy ocenia energiu získanú navyše, najmä pri dlhých túrach. Dôležitý je aj stály prístup k vode. Na tento účel nám výborne poslúžia cestovné fľaše, ktoré sú uspôsobené tak, aby sa z nich pes mohol aj napiť.

Bezpečnosť predovšetkým

Pri cestovaní autom sa oplatí myslieť na bezpečnosť. Pes, ktorý sa počas cesty voľne pohybuje po aute, môže byť nebezpečenstvom pre všetkých pasažierov. Pokiaľ sa vám nepáči predstava psa zyvretého vzadu v kufri, a oddeleného od ostatných cestujúcich pevnou sieťkou, alebo klietkou, zvoľte psí bezpečnostný pás. Ten zaručene ochráni ako psa, tak aj vás. Pokiaľ býva psovi počas cestovania autom nevoľno, nekŕmte ho príliš pred cestou a preberte s vašim veterinárom aj možnosti, ako upokojiť jeho žalúdok.

Myslite aj na to, že vaši chlpáči potrebujú prestávky na venčenie častejšie ako my ľudia.

Aby sa nikdy a nikde nestratil

Od 1. novembra 2019 platí na Slovensku povinnosť mať psa označeného mikročipom, ktorý v prípade straty uľahčí dohľadanie majiteľa. Dôležité je však, aby bol pes zaregistrovaný aj v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Aj keď je pes očipovaný, odporúča sa pridať na obojok známku s adresou a aktuálnym telefónnym číslom vrátane slovenskej predvoľby (+421).

Cestovný pas a ďalšie povinnosti

  • Identifikácia – pes musí byť označený mikročipom, ktorý spĺňa normy čítacích zariadení: ISO 11784 a ISO 11785.
  • Očkovanie – je povinné proti besnote.
  • Pas – vystavuje veterinár. Cena za vystavenie pasu pre zviera sa bežne pohybuje okolo 20 euro.

TIP: Rovnako, ako si pri balení na dovolenku odškrtávate svoj vlastný cestovný zoznam, urobte presne to isté aj s vybavením pre svojho maznáčika - znížite tým riziko, že na niečo zabudnete.

Ak si chcete užiť so svojim psím parťákom prázdniny naozaj poriadne, môžete si kúpiť napríklad tematické tričko pre psíčkarov.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom cestovania s vašim maznáčikom, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.