A ako pôjdeme na dovolenku? Vlakom!
Nechce sa vám riešiť zložité dopravné situácie, obchádzať uzávierky, ani čakať v kolónach? Nemusíte. Všetko cestovanie môžete zvládnuť príjemne, dokonca si pri tom môžete aj pospať, alebo si dať pohárik. Stačí naskočiť na ten správny vlak. Prekážkou nemusí byť ani váš psík.
Ako ho prepraviť vlakom?
„Vo vlakoch kategórie RJ (Praha - Ostravsko – Košice, alebo Praha - Brno - Bratislava / Viedeň - Budapešť) musí psík cestovať v prepravke, ktorá má nepriepustné dno a má stanovený rozmer spolubatožiny. Špecializované predajne majú veľký výber takýchto prepraviek, ktoré budú vhodné tak na cestu psíka, či iného zvieratka, ako aj na jej umiestnenie vo vlaku. Vo vlakoch rýchlik RegioJet medzi Brnom – Ostravou a Bohumínom môžu cestovať aj psíkovia, ktorí sa do prepravky nezmestia a sú len na vodítku a s náhubkom – a to v cenovo najvýhodnejšej low cost triede“ vysvetlil tlačový hovorca RegioJet, Aleš Ondrůj.
Koľko ma to bude stáť?
Poplatok za prepravu psa je pritom 1 Euro. Pokiaľ je však pes, či iné zviera, v uzatvárateľnej schránke, je jeho preprava zadarmo. Asistenčné, alebo služobné psy (náležite označené a s preukazom) prepravíte vo všetkých triedach zadarmo. Pes samozrejme tiež nemôže ísť sám a po celú dobu jazdy musí byť pod dohľadom majiteľa.
Aby sa cestovanie nezvrhlo...
Netrápte ho smädom... Cestujete viac ako hodinu? Potom rozhodne nezabudnite na praktickú fľašu na vodu. Jej výhodou je to, že je skladná a nemusíte so sebou nosiť ešte zvlášť aj misku.
Je váš maznáčik z cestovania nervózny?
Skúste ho upokojiť s Alavis Calming, ktorý upokojí cestovnú nervozitu. Tesne pred cestou je dobré psa vyvenčiť a nedávať mu veľmi piť, to môžete zvládnuť až počas cesty. Ráno pred odchodom tiež určite nie je vhodný čas na skúšanie nových neosvedčených maškŕt ani nových mäsových konzerv. Naservírujte vášmu chlpáčovi radšej overené granule.
Zabavte ho!
Nezabudnite počas cesty zabaviť vášho miláčika jeho obľúbenými hračkami. Ak si užíva tie nové, teraz je na to ideálny okamih, urobiť mu radosť a nechať ho prežúvať obľúbenú hračku.
Je vonku blato?
Pred naskočením do prepravky utrite psovi jeho špinavé labky. Obaja sa tak budete cítiť oveľa lepšie. Ideálne je na to použiť vlhčené obrúsky na labky.
Odmeňte ho, že to zvládol
Cestovanie býva veľmi náročné. Pre psa to znamená mnoho nových podnetov, na ktoré mu pritom bránime reagovať. Nemôžeme ho totiž nechať voľne behať po vlaku len tak, ako by si to možno predstavoval. Keď cestu zvládol, urobte mu radosť a odmeňte ho dobrotou. Ideálne sú napríklad maškrty od Huhubamboo.
Schlaďte ho!
Keby vám mohol váš maznáčik povedať, čo mu máte určite zabaliť so sebou na cestu, jednou z prvých vecí, ktoré by vymenoval, by určite bola chladiaca podložka. Či už totiž budete v akejkoľvek horúcej chatke, alebo na brehu rybníka, chladiacu podložku oceníte vždy. Ak začnete cítiť potrebu zobrať mu ju a sami sa ochladiť, nastal čas zaobstarať si ďalšie ...
Myslite na kliešte
Kliešťová aktivita sa už niekoľko týždňov drží na čísle sedem z desaťbodovej škály. Sedmička sa pritom označuje už ako veľké riziko. Odborníci odporúčajú nesadať a neľahať si v oblastiach, kde sa nachádzajú kroviny, trávy, bylinné vegetácie, alebo na okraji lesa, pri vodných tokoch a v listnatých hájoch. Večer aj ráno odporúčajú absolvovať prehliadku a prípadné odstránenie kliešťov. Proti kliešťom skvele pôsobí napríklad obojok, pokiaľ však uprednostňujete sprej, tak skúste napríklad značku Frontline, ktorý funguje naozaj účinne.
Ak chcete mať aktuálne informácie o tom, ako s miláčikmi cestovať, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.