Cestujeme so psom - autom, vlakom alebo lietadlom?
Pokiaľ máte doma štvornohého parťáka, tak je pochopiteľné, že nesmie chýbať na vašich dovolenkách alebo výletoch. Ako ale cestovať so svojim psom, a ešte k tomu efektívne a bez väčších komplikácií? Na to sa dnes pozrieme a tiež na to, ktorým dopravným prostriedkom je ideálne sa spolu prepravovať.
Česká republika sa dá rozhodne považovať za národ psíčkarov. Takmer vo všetkých bežne dostupných dopravných prostriedkoch je možné prevážať chlpáča, aj keď podľa určitých pravidiel.
Cesta autom
Najľahším spôsobom na prevoz psa je pochopiteľne cesta autom. Lenže aj tu je potrebné zvážiť určité faktory, ako chlpáča správne prevážať. Nezriedka sa stáva, že jazda autom môže skončiť aj zvracaním, takže sa môže na prevoz odporučiť vaňa, ktorá sa ľahko umýva. Na cestovanie autom je ideálne to psíka učiť od samého začiatku, teda už od šteňacieho veku.
Bezpečnosť nadovšetko! Nie je možné vyraziť na cestu s vašim miláčikom tak, aby mal voľný pohyb po kabíne vozidla. Ľahko by tak mohol spôsobiť dopravnú nehodu. Potom je tiež potrebné myslieť na to, že by psík mohol utrpieť zbytočné zranenie vo chvíli, keď vozidlo prudko zabrzdí. V neposlednom rade je potrebné zamedziť tomu, aby sa interiér príliš neznečistil od chlpov a nečistôt, ale taktiež aby nedošlo k jeho poškriabaniu.
Podľa zákona o cestnej premávke (§ 51 ods. 3) musí byť pes v aute zabezpečený tak, aby sa počas jazdy nemohol pohybovať, vyskočiť z auta alebo ohroziť vodiča alebo spolujazdcov. To znamená, že pes na prednom sedadle by mal byť pripútaný bezpečnostným pásom alebo oddelený od priestoru pre vodiča a spolujazdcov mriežkou alebo sieťou. Ak pes nie je v aute zabezpečený, môže byť vodič pokutovaný. Výška pokuty je do 100 Eur.
Z toho jasne vyplýva, že:
- nie je vhodné prepravovať zviera na prednom sedadle
- zviera nesmie byť na sedadle, kde je aktivovaný airbag
- ideálne ho zaistite bezpečnostným pásom
- na dlhšiu cestu je určite dobré vziať zvieraťu obľúbenú hračku alebo jeho deku, aby sa cítilo v bezpečí
Ako teda správne prevážať psa v aute?
Najlepším spôsobom, ako prevážať psa, je zaobstarať mu tašku, alebo prepravku, v ktorej bude mať obmedzený pohyb, ale zároveň bude v bezpečí. Je vhodné psa tiež pripútať za pomoci bezpečnostného pásu, alebo pomocou gumicukov.
Pokiaľ pre neho nemáte vhodnú klietku alebo tašku, prípadne je pes väčšieho vzrastu, tak je najlepším variantom dať psa do kufra auta a oddeliť tento priestor so zvyškom kabíny pomocou mreže. Psíka môžete pripútať aj s pomocou bezpečnostných popruhov. Tie sú vhodné na to, aby pes zostal v pokoji na sedadle a nespadol z neho.
Váš verný kamarát sa musí v aute cítiť hlavne pohodlne a komfortne, nech už je zabezpečený akýmkoľvek spôsobom.
- nechajte ho, aby si zvykol na jazdu autom už odmalička
- nakŕmte ho naposledy 3 hodiny pred odchodom
- ak trpí nevoľnosťou, tak môžete zvoliť vhodné medikamenty
- psa poriadne zaistite
- nikdy ho nenechávajte v aute samotného
- dajte mu k dispozícii jeho obľúbenú hračku alebo deku
Cesta vlakom
Najpohodlnejším variantom pre cestovanie so svojim psom je zvoliť si pohodlný vlak. Je nevyhnutné, aby ste psa mali vycvičeného minimálne na základné povely. Ideálne by mal zvládnuť pokyn na privolanie alebo „sadni, ľahni“. Rozhodne tiež odporúčame využitie náhubku, aby nedošlo k nečakanému incidentu. Pre niektorých psov môže byť cesta dosť frustrujúca až desivá a treba na to myslieť. S náhubkom si to môžete nacvičiť dopredu, keď mu vyskúšate jeho veľkosť alebo či cez neho môže psík dobre dýchať.
V začiatkoch spoločného cestovania si nacvičte cestovanie na kratšie vzdialenosti, aby si pes zvykol a cítil sa na cestách komfortne. V tomto prípade pomôžu aj maškrty. Najlepšie naučíte psa tomu, ako sa správať, vo chvíli, keď ho necháte zvykať si už v šteňacom veku. Tak pochopí, že mu nič nehrozí a bude brať mnoho ľudí a hluk za úplne prirodzené.
Nezabudnite na dôležité vybavenie, ktoré mu nesmie chýbať na cestu so sebou. Okrem toho, že by malý pes mal byť ideálne umiestnený v prepravnom boxe alebo taške, tak nesmiete zabudnúť ani na fľašu s vodou alebo deku.
Psa nechajte optimálne zaľahnúť priamo pri vašich nohách, aby neprekážal iným cestujúcim, alebo aby nedostal nepríjemný kopanec. Pokiaľ je umiestnený v prepravnom boxe, tak si ho položte na nohy, alebo ho umiestnite na vedľajšie sedadlo, či na podlahu. V prípade dlhšej cesty sa snažte psa nakŕmiť najneskôr 12 hodín vopred, aby nebol nútený zadržiavať venčenie.
Cesta lietadlom
Cesta lietadlom so psom je náročnejšia, pretože sa všetko odvíja od predpisov konkrétnej leteckej spoločnosti, najmä od cieľovej destinácie. Dopredu si teda naštudujte, či nehrozia zbytočné komplikácie, pokiaľ budete so svojim psom cestovať týmto spôsobom. Niektoré letecké spoločnosti vám neumožnia vziať si chlpáča priamo na palubu, ale budú ho transportovať jedine v batožinovom priestore.
Myslite najmä na to, že zviera bude v batožinovom priestore vystavené veľkému stresu. V prípade, že by mohol pes prepadať depresiám, panike alebo úzkostným stavom, tak je najprv dobré zistiť, či mu môžete podať utišujúce lieky. Tie totiž vo vzduchu pôsobia silne a ich účinky môžu byť dosť nepredvídateľné.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom cestovania so psom, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.