#AUTOR-Petr S.#
Rozhodli ste sa pre kúpu psíka alebo mačičky? Máte dostatok času, miesta aj financií? Ste si istí, že v domácnosti nikto netrpí alergiou? Ak ste odpovedali na všetky otázky "áno", tak ste pripravení na kúpu domáceho maznáčika. Vyberajte v chovateľských staniciach alebo v útulku.
Výber psíka alebo mačičky
Najskôr by ste si mali uvedomiť, či chcete určité plemeno, alebo budete radi aj za nejakého pekného tuláčika. Vyberať by ste si mali podľa vašich časových možností. Pokiaľ nemáte dostatok voľného času, nie je dobré si zaobstarať psíka, ktorý vyžaduje veľkú dávku aktivity ako napríklad československý vlčiak, belgický ovčiak, Jack Russell, border kólia a podobne.
Pri výbere mačičky sa rozhodujte podobne. Niektoré plemená sú pre jedného pána, niektoré potrebujú viac zabaviť a iné sú zase lenivšie. Ak však túžite po určitom plemene, mali by ste si zviera zaobstarať z chovateľskej stanice.
Možno si teraz hovoríte: "To je predsa úplne zbytočné, kupovať si zviera z chovateľskej stanice, keď s ním nechcem absolvovať výstavy." Toto je jeden z veľkých omylov.
Chovateľská stanica
Kúpou zvieraťa z registrovanej chovateľskej stanice máte záruku plemena. V podstate viete, ako bude pes alebo mačka vyzerať, akých má rodičov a v prípade psa, aké bude mať športové predpoklady.
Chcete si zaobstarať psíka konkrétneho plemena? Vyberajte si psíkov s preukazom pôvodu a len z preverenej chovateľskej stanice.
Získate tým aj určitú záruku, že zviera bude zdravé. Prevažná väčšina majiteľov plemien musí pred uchovnením vykonávať povinné testovanie na genetické vady a ochorenia. U psov je to väčšinou vyšetrenie na dyspláziu bedier alebo lakťov (dysplázia je porucha vývoja alebo rastu), vyšetrenie srdca, testy na mutáciu génu MDR1, luxácia patelly ("vyskakujúce koleno") a mnoho ďalších.
Pri mačkách je to väčšinou vyšetrenie srdca (najmä u Mainských medvedíkovitých mačkách sa často objavuje vada srdca HCM – hypertofická kardiomyopatia), výnimkou nie je ani doloženie potvrdenia o platnom očkovaní. Šteňatá a mačiatka s chovateľských staníc musia byť čipované alebo tetované, očkované a riadne zaregistrované s PP (preukaz pôvodu).
Ako spoznáte kvalitnú chovateľskú stanicu?
Na túto otázku nemožno jednoznačne odpovedať, avšak všeobecným ukazovateľom kvality sú recenzie na rôznych weboch od majiteľov, ktorí vlastnia zviera z príslušnej chovateľskej stanice.
Najlepšia je však osobná návšteva. Pri návšteve by ste mali mať možnosť vidieť oboch rodičov – poprípade matku, podmienky v ktorých mláďatá žijú, ako sú socializované aj to, či sú čisté a v dobrej kondícii.
Šteňatá bez PP po rodičoch s PP neexistujú. Všetky mláďatá z vrhu po rodičoch s preukazom pôvodu musia byť riadne zaregistrované, preto nie je možné mať šteňa či mačiatko bez preukazu pôvodu po rodičoch, ktorí PP majú.
Mláďatá z chovateľských staníc bývajú o niečo drahšie, ale cenu dostatočne vyváži kvalita predkov, rodičov, zdravie a dobrá socializácia a starostlivosť. Veľakrát cena za predaj všetkých mláďat nepokryje náklady stanice na očkovanie, odčervenie, kvalitnú stravu, vystavenie preukazov pôvodu a ani na nutné vyšetrenia.
Rodičia prechádzajú starostlivým výberom, aby nevznikali príbuzenské plemenitby. Nie je výnimkou, že chovatelia jazdia so zvieratami aj do zahraničia, aby tak vznikli len kvalitné spojenia rodičov. Sučky alebo mačky majú väčšinou daný počet vrhov na časové obdobie.
Psíček alebo mačička z útulku?
Pokiaľ nevyžadujete určitý vzhľad, pracovné predpoklady alebo iné špecifické vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre určité plemeno, kúpte si zvieratko z útulku. Nájdete tu (bohužiaľ) veľké množstvo opustených zvierat, ktoré potrebujú domov.
Všetky zvieratá v útulkoch sú spravidla očkované, odčervené a ošetrené veterinárom. Ak sú dospelé, sú aj kastrované (kastrácia je najlepším opatrením pred ďalším množením).
Aké zvieratá sú v útulkoch?
V útulkoch nájdete psíkov a mačičky všetkých vekových kategórií i veľkostí. Najlepšie bude, keď útulok niekoľkokrát navštívite. Vyhliadnutého psíka môžete vziať na pár prechádzok a lepšie ho tak spoznať. Niektoré zvieratá vyžadujú (kvôli zlým zážitkom z minulosti) pozvoľnejšie zoznamovanie a trpezlivý prístup. Neznamená to ale, že taký pes nemôže byť vhodným a milým spoločníkom životom.
Podmienky adopcie
Prevažná väčšina útulkov má v adopčnej zmluve uvedenú podmienku kastrácie. Kastrácia vo vhodnom veku zabraňuje zbytočnému množeniu, vďaka ktorému sú útulky plné. Predvybrať zviera si môžete ako na stránkach útulkov, tak aj na webových portáloch, ktoré inzerujú psíkov z útulkov a depozitov.
Ako nenaletieť množiteľovi?
Množiteľom nazývame každého "chovateľa", ktorý množí iba za účelom zárobku a neberie ohľad ani na pravidlá chovu, a ani na potreby zvierat.
Zvieratá žijú v otrasných podmienkach, často niekde v pivnici bez prístupu von, bez vody a riadneho kŕmenia. Tieto zvieratá slúžia iba ako predmet zárobku. Zvieratá sú pripúšťané bez akejkoľvek korekcie, sučky a mačky neustále rodia mláďatá bez možnosti na regeneráciu a odpočinok po pôrode. Zvieratá bývajú fyzicky oslabené, choré a v zlom psychickom stave.
Domáci množitelia
Za množiteľa možno označiť aj nezodpovedných majiteľov, ktorí opakovane (ne)úmyselne dopustia nakrytie svojich psov bez toho, aby zvažovali dôsledky, ktoré takéto konanie môže spôsobiť.
Rovnako sa za množiteľa považujú aj takí majitelia mačiek, ktorí nechávajú svoje mačky voľne behať po okolí a zároveň nezaistia ich kastráciu. Nekastrovaná mačka môže mať mačiatka dvakrát do roka. Nedá sa však spoliehať na to, že "vždy tie mačiatka niekde dám" alebo že ich "jednoducho utopím" - takéto konanie je absolútne neprípustné! Bezdôvodné usmrtenie zvieraťa je trestný čin!
Nechcené a opustené mačiatka bohužiaľ často umierajú na rôzne ochorenia, pod kolesami áut, vyhladované alebo podchladené.
Ako spoznám množiteľa?
Na túto otázku vám odpoviem ľahko. Väčšinou sú to zvieratá inzerované na rôznych inzertných stránkach na internete. Nadpis inzerátu vám často krát veľa napovie, stačí keď je v ňom napísané "čistokrvný bez PP" - v tej chvíli by ste mali dať od takého inzerátu ruky preč! Ďalej sa títo množitelia dajú všeobecne určiť podľa toho, že majú na webe veľa inzerátov s rôznymi plemenami psov aj mačiek. A pozor, zvieratá sú často ponúkané za rovnaké, alebo veľmi podobné ceny ako zvieratá z chovateľských staníc.
Pokiaľ sa predsa len rozhodnete pre kúpu zvieraťa bez preukazu pôvodu (PP), mali by ste byť veľmi obozretní už pri prvom kontakte s predávajúcim. Množitelia väčšinou nechcú (alebo z nejakého dôvodu nemôžu) ukázať rodičov, prípadne vám šteňa či mačiatko privezú niekam na parkovisko, alebo benzínovú stanicu, kde vám ho chcú rovno predať.
Skutočne ušetríte?
Mláďatá bývajú v horšom výživovom stave a zapáchajú. Vo väčšine prípadov sú choré, alebo majú vývojové vady. Je to tým, že množitelia nevykonávajú žiadne testy na choroby ani genetické vady. Otázka nepríbuznosti v rodovej línii ich tiež nijako netrápi.
Mnoho majiteľov, ktorí takto naleteli, teraz vlastnia choré zvieratá a trápia sa s ich liečbou. Veľa zvierat sa tiež nedožije, kvôli zdravotnému stavu, vyššieho veku.
Zvieratá sú často ponúkané na predaj vo veľmi nízkom veku, čo pri vývoji zvieraťa spôsobuje najrôznejšie traumy a komplikácie. Najnižšia hranica pre odstavenie šteňaťa/mačiatka od matky je až vo veku 7 týždňov. Ideálny vek na odstavenie a následný predaj je potom 8-10 týždňov.
Nenechajte ich trpieť
Pamätajte teda na to, že je lepšie nepodporovať množiteľov, u ktorých zvieratá neskutočne trpia. Zvieratko si radšej kúpte z preverenej chovateľskej stanice alebo z útulku.
Pokiaľ nebudeme podporovať množiteľov, nebudú existovať. Kde nie je dopyt, tam nie je ani ponuka.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie o tom, kde si zaobstarať psa alebo mačku, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.