Ako predchádzať stresu u zvierat a na čo si treba dávať pozor? Poradíme

#AUTOR-Daniela K.#

Stres dokáže narobiť problémy aj u zvierat. Je to stav, kedy je organizmus vystavený mimoriadnym podmienkam (stresorom), telo sa snaží zareagovať a „prežiť“, zachovať stabilitu organizmu. Môže byť ako fyzický, tak aj psychický.

Nie je stres ako stres

Fyzickým stresom rozumieme rôzne mimoriadne pôsobenie na telo ako napr. nadmerná fyzická záťaž, prehriatie organizmu (v letných mesiacoch je to častý problém predovšetkým u psíkov), trauma, a tak podobne. Telo na tieto zmeny reaguje. Pokiaľ sa jedná o krátkodobý podnet, tak potom stresová reakcia rýchlo odznieva. V prípade, že stresová situácia má dlhodobejší charakter, tak sa telo spočiatku snaží situácii prispôsobiť, ale postupne dochádza k jeho vyčerpaniu.

Psychický stres, na ktorý sa zameriame predovšetkým, môže vyvolať akákoľvek zmena – zmena chovateľa, nový člen domácnosti, zmena režimu, polohy pelechu, alebo dokonca aj zmena stravy.

Ako predchádzať stresu?

Vzhľadom k súčasnej dobe, keď je časté sťahovanie, máme viac zvierat v mestách, kde je veľa hluku, zhonu... je určite vhodné zviera postupne privykať na mierne stresové situácie. Postupne ho navykať na hluk, prepravu, ale napríklad aj na návštevu veterinára, aj našu neprítomnosť…

Paradox nazývaný Covid

Covidové obdobie zasiahlo do našich životov zásadným spôsobom, ale väčšina našich miláčikov, maznáčikov sa mala paradoxne lepšie. Veľa majiteľov bolo doma a vďaka tomu mali čas viac sa venovať zvieraťu, chodiť s ním na prechádzky, do prírody. Dokonca tu bol aj výrazný nárast dopytu po šteniatkach a pravdepodobne aj ďalších domácich zvieratách. Ale s uvoľňovaním covidových opatrení a návratom do zamestnania sa môže zviera, predovšetkým to, ktoré bolo zvyknuté na každodennú prítomnosť svojho pána, dostať do nepríjemného psychického vypätia.

Kedy je potrebné spozornieť a na čo dávať pozor u maznáčika

Prejavy stresu môžu byť rôzne. Od miernych zmien správania (schovávania sa, zmena v príjme potravy - či už hltavé jedenie alebo zníženie množstva stravy), až po agresivitu, sebadeštrukciu alebo ťažkosti vedúce k zdravotným komplikáciám.

U mačiek je jednou z najčastejších zdravotných komplikácií riešených u veterinárov sterilný zápal močového mechúra. Hlavnou príčinou tohto zápalu je stres. Jeho prejavom je časté a bolestivé močenie, často na neobvyklých miestach. Predovšetkým u kocúrov potom môže dôjsť až k upchatiu močových ciest a k vzniku životu ohrozujúcej situácie, ktorú treba riešiť urgentne.

Majiteľ by sa určite mal snažiť odhaliť mierne známky stresu včas a snažiť sa predísť tak závažnejším ťažkostiam. Prípadná ponuka rád a pomoci je možná ako u zvieracích psychológov, tak u veterinárov zameriavajúcich sa na správanie či poruchy správania zvierat.

Inteligentné a na stres citlivé papagáje

Papagáje sú jedným z najvýraznejších druhov, ktoré sú citlivé na stres. Tieto exotické a inteligentné zvieratá nie sú úplne dobre prispôsobené na "domáci život". Z ich prirodzenosti sú veľmi ľahko vystresovateľní, predovšetkým s ohľadom na zmeny prostredia, alebo manipuláciu. Značný stres u nich, vzhľadom na ich inteligenciu, môže ale vyvolať aj nuda.

Iste by sme si pred zaobstaraním akéhokoľvek domáceho zvieraťa mali premyslieť, či sme schopní zviera nielen nakŕmiť a uspokojiť jeho základné potreby, ale aj mu pripraviť vhodné prostredie, zaistiť veterinárnu starostlivosť a venovať dostatok času.

Prajeme vám aj vašim maznáčikom čo najmenej stresu!


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom stresu u zvierat, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.