Chov škrečkov a zaujímavosti o nich

#AUTOR-Kristína P.#

Tento článok popisuje, ako sa treba správne starať o svojho nového miláčika v rodine a dodať mu dostatok komfortu, lásky a spokojnosti. Škrečok býva veľmi obľúbenou voľbou najmä v prípade, že chcete mať v domácnosti nenáročného kamaráta, ktorý sa veľmi vhodný pre deti.

Na čo sa treba zamerať pred kúpou škrečka?

Škrečok je od prírody samotár. Myslite teda na to, že ak sa rozhodnete pre viacerých jedincov, tak potom môže dochádzať k pravidelným bitkám, a to ako medzi samcami, tak aj medzi samičkami. Škrečky sú hlodavce a majú veľmi ostré zuby, preto počítajte s tým, že môže dôjsť k poškodeniu plastových alebo drevených prvkov v klietke.

Títo malí chlpáčikovia sú veľmi akčné zvieratá, a preto je potrebné zariadiť im klietku dostatočným počtom prvkov v podobe hojdačiek, preliezačiek, atď. Škrečky potrebujú dostatok podnetov, ktoré by im umožnili byť stále aktívnymi. Ide o nočné zviera. Myslite teda na to, že škrečka musíte umiestniť na miesto, kde vás v noci nebude až toľko vyrušovať.

Jednotlivé druhy škrečkov

Existuje viac ako 20 rôznych druhov škrečkov, ktorí žijú na celom svete. V našich predajniach si môžete zakúpiť Škrečka zlatého (sýrskeho) a Škrečka džungarského.

Škrečok zlatý je výrazne väčší ako škrečok džungarský. Dosahuje dĺžku až 20 cm a hmotnosťou sa približuje k 150 gramom. Čo sa týka srsti, tak nájdeme nielen krátkosrstého, ale aj dlhosrstého, či dokonca aj s takzvanou rex srsťou (zvlneného). Škrečok džungarský je menší, pretože meria maximálne 12 centimetrov a hmotnosť sa pohybuje okolo 50 gramov. Medzi chovateľmi je tento druh najobľúbenejším.

Potrava a kŕmenie pre škrečka

Najlepším variantom, ako škrečka správne kŕmiť je zvoliť vhodné už predpripravené zmesi, ktoré nájdete aj u nás. Konkrétne ide o krmivo Furries, ktoré im dodá ten správny pomer vitamínov a minerálov. Zmesi obsahujú rôzne druhy obilia alebo kúsky sušeného ovocia a zeleniny. Správnou voľbou môžu byť aj granule, ktoré majú perfektný pomer obsahu vlákniny, zeleniny a ovocia.

Chlpáči to na vás vedia takzvane dobre zahrať. Škrečok doslova „škrečkuje“, čo vedie k tomu, že si hromadí zásoby jedla na neskôr. Na to mu slúži nielen úkryt v jeho domčeku, ale aj lícne torby, do ktorých si môže schovať časť jedla na neskôr. Hlava sa mu tak až strojnásobí. Torby svojim názvom a vzhľadom trochu mätú, pretože sa nachádzajú nie len v lícnej oblasti, ale môžu siahať až do panvovej oblasti. Potravinové biovaky sa dokážu natiahnuť takmer po celej dĺžke tela.

Vyprázdňovanie torbičiek je u škrečkov tiež veľmi zaujímavou činnosťou. Keďže torby neobsahujú žiadne sliny, škrečok z nich neskôr vyberie potravu doslova nedotknutú. Podobnými torbami disponujú napríklad aj veveričky alebo vtákopysky. Čo sa ale týka efektivity ich využitia, tak škrečky sú v tomto ohľade doslova majstri.

Škrečok pri miske

Ako si skrotiť škrečka?

Ochočenie si škrečka nie je úplne jednoduché. V tomto prípade záleží na konkrétnom jedincovi. Niektorému to trvá skutočne iba chvíľku ale iný sa vám bude vzpierať. Škrečok si k vám najprv musí vybudovať dôveru a až potom ho budete môcť zobrať do rúk. Rozhodne tiež naňho pravidelne hovorte, aby sa naučil rozoznať váš hlas od ostatných a zvykol si naňho.

Škrečok je veľmi plaché zviera, takže sa snažte pri otváraní klietky robiť iba pomalé pohyby. Dobrým trikom, ako si získať jeho náklonosť, je priniesť mu vždy nejakú obľúbenú pochutinu a tú mu rukou vložiť do klietky. Postupne tak u malého chlpáča dôjde k asociácii, že pri otváraní klietky dostane odmenu. Alebo jednoducho nechajte škrečka, aby si sám zobral potravu z vašej ruky. Pamätajte na to, že zdvíhanie škrečka je vhodné ponechať až na poslednú fázu, inak sa ľahko vydesí.

Fyzická zdatnosť škrečkov a ich zdravie

Pokiaľ je škrečok chorý, tak je vždy dobré konzultovať tento stav s veterinárom. Chorý škrečok býva apatický, nežerie a často môže byť až agresívny. Vo chvíli, keď sa ho snažíte chytiť, tak hryzie. Všetky tieto prejavy indikujú, že je škrečok chorý.

Medzi časté choroby patria najmä črevné problémy – hnačky a nadúvanie. Na vine ale môžu byť aj parazity. Škrečok má potom doslova afektované stavy, kedy sa dokáže doškrabať až do krvi. Veterinár mu v takom prípade predpíše vhodné kvapky. Dĺžka života je u týchto hlodavcov podstatne menšia ako u človeka. Škrečky sa bežne dožívajú od 2 do 4 rokov.

Klietka

Aj napriek tomu, že ide o pomerne malé zvieratká, tak tieto malé hlodavce dokážu denne prejsť alebo nabehať až 9 kilometrov. Čím je klietka väčšia, tak tým lepšie pre zvieratko. Je tiež potrebné zvoliť si optimálnu veľkosť medzier medzi jednotlivými prútmi klietky, aby škrečok neutekal. Vhodná šírka medzier je približne pol centimetra. Pre trpasličie škrečky je minimálny rozmer klietky 60x40 centimetrov. Pre väčšie škrečky by klietka mala mať minimálne rozmery 80x50 centimetrov. Výška klietky v tomto prípade nehrá až takú významnú úlohu, pretože nejde o zvieratá, ktoré by sa vyžívali vo veľkých výškach.

Podstielka v klietke by mala dosahovať aspoň 15 centimetrov. Ak chceme mať škrečky v akváriu alebo teráriu, tak musíme myslieť na to, že im musí do klietky prúdiť čerstvý vzduch. Klietku preto umiestnite na pokojné miesto, kde nie je prievan alebo priame slnečné svetlo. Základným vybavením je miska, napájačka a domček. Vhodné sú aj rôzne druhy hračiek, ako sú tunely, piesočné kúpeľne a najmä kolotoče.

Hračky a vybavenie

Hračky a vybavenie sme už vyššie v tomto článku načali, podobne ako škrečok svoju obľúbenú zeleninu. Najdôležitejším prvkom je v tomto prípade kolotoč. Ten by mal mať pri trpasličích škrečkoch najmenší priemer 20 centimetrov. V prípade väčších jedincov je lepšie zvoliť minimálnu veľkosť kolotoča 28 centimetrov. V ponuke nájdete plastové alebo chrómové varianty. Dôležité je, aby kolotoč nemal štrbiny na behacej ploche, alebo zakrytú prednú časť. V kolotoči bez medzier sa nestane, že by došlo k zakliesneniu alebo pritlačeniu škrečka.

Podstielka

Podstielka by mala byť jemná, bez triesok a ostrých hrán, aby nedráždila labky. Stelivo by malo dobre pohlcovať pachy, byť bezprašné a z prírodných materiálov. Stelivo je možné premiešať so senom, čím bude pre škrečka atraktívnejšie a poslúži k stavbe hniezda alebo aj k občasnému pojedaniu. Steliva by malo byť dostatočné množstvo, pretože škrečky radi hrabú alebo kopú tunely. Podstielku je potrebné každé dva mesiace vymeniť a starostlivo umyť a dezinfikovať klietku. Vybavenie a hračky umyvajte približne raz za pol roka.

Škrečok v koliesku

Zaujímavosti o škrečkoch:

  • Existuje okolo 20 druhov škrečkov. Najväčší z nich je škrečok veľký a dosahuje veľkosť až okolo 35 centimetrov. Tento druh žije na Madagaskare.
  • Názov zvieraťa vychádza z nemeckého slova: hamstern, čo znamená hromadiť a ide o jeho obľúbenú záľubu.
  • Škrečok má zásobovacie vaky na tvári (torby), ktoré mu umožňujú uchovať si potravu na neskôr. Môže ich však využiť aj na plávanie, kedy ich naplní vzduchom.
  • Škrečok si svoje teritórium označuje podobne ako mačka. Otiera sa o predmety a vďaka mazovým žľazám tak na nich zanecháva svoj pach. Škrečkovi dopomáhajú aj jeho výkaly a moč. Vďaka tomu sa dokáže perfektne orientovať v danom priestore.
  • Najdôležitejšími zmyslami pre škrečka sú - čuch, sluch a zrak. U ľudí je to presne v opačnom poradí.
  • Škrečok je nočný tvor, pretože vstáva so západom slnka a ide spať vo chvíli, keď nastane východ slnka. Ideálne je tak hrať sa so škrečkom večer a cez deň ho nechať vyspať.
  • Škrečky majú v obľube hračky a radi skúmajú terén okolo seba.
  • Škrečok si vás dokáže zapamätať a dôverovať vám.
  • Môže sa ľahko vyľakať, a tak je dobré, aby mal dostatok priestoru na schovanie sa.
  • Ideálny je pre neho pieskový kúpeľ. V miske si tak odmastí svoju srsť.
  • Škrečky sa rodia slepé a v dospelosti potom vidia len na niekoľko centimetrov pred seba. Tvar ich očí im však umožňuje vidieť v zornom uhle až 110 stupňov.
  • Samica dokáže rodiť až 4 x ročne. V jednom vrhu môže mať dokonca až 13 mláďat a gravidná je po dobu 15 - 22 dní.
  • Škrečok je šťastný, ak má dostatok hračiek a interaktívnych prvkov.

Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom škrečkov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.