Čo je Canisterapia?

#AUTOR-Matej K.#

Canisterapia je laicky povedané "liečba psom". Ako takáto liečba vyzerá? Kde všade psíkovia pomáhajú? Aké vlastnosti by mal mať canisterapeutický pes?

Pokiaľ chcete tento pojem popísať odborne, potom sa jedná o metódu pozitívneho psychosociálneho a fyziorehabilitačného pôsobenia na potrebné osoby, prostredníctvom špeciálne vedeného a cvičeného psa.

Pes a človek tvoria pri canisterapii „liečebný tím“.

Kde psíkovia pomáhajú

Pes a človek tvoria pri canisterapii „liečebný tím“, ktorý pomáha tam, kde je to potrebné. Sú to napr. nemocnice, detské domovy, domovy pre seniorov a pod. Pes je neuveriteľne pozitívne zviera. Vie rozdávať radosť, potešiť oko a pohladiť dušu. Človek sa zrazu v prítomnosti psa necíti taký sám. Vďaka psíkom „padajú bariéry“ – nehovoriaci klienti sa rozhovoria, ležiaci klienti sa pohnú, pohladia psa, psík ich poteší a rozosmeje. Nie nadarmo sa hovorí, že úsmev lieči.

Pes je neuveriteľne pozitívne zviera. Vie rozdávať radosť, potešiť oko a pohladiť dušu.

Malý aj veľký pes, pomáhajú obaja

Na canisterapiu sa využívajú rôzne plemená, psy s preukazom pôvodu, ale aj bez neho. Záleží na tom, na akých klientov je canisterapia zameraná. U seniorov sa lepšie osvedčili veľké psy. Pre niektorých klientov je ľahšie hladkať (prípadne aj česať) väčšieho psa. Pes môže sprevádzať klienta pri invalidnom vozíku, alebo aj keď je klient na barlách. Na prechádzke sa klienti radi držia psa (pes ich motivuje k chôdzi), hádžu mu loptičku atď.

Naopak pre ležiacich klientov je vhodnejší malý pes, ktorý sa stočí vedľa klienta na posteli. Malý pes pochopiteľne nezaberie na lôžku toľko miesta. V prípade, že sa o klienta viac oprie, nie je taký ťažký ako veľký pes. Ďalšou výhodou malého psa je, že je lepšie manipulovateľný (na lôžko ho môžeme ľahko vysadiť a naopak), tým sa eliminuje ohrozenie ležiaceho pacienta, ku ktorému by mohlo dôjsť váhou psa alebo jeho pazúrikmi.

Veľký pes môže sprevádzať klienta pri invalidnom vozíku.

Pes pre canisterapiu

Pes, canisterapeut, by mal mať vyrovnanú, ideálne flegmatickú povahu, mal by byť priateľský k ľuďom, komunikatívny, ale zároveň pozorný, opatrný a dobre manipulovateľný. V žiadnom prípade by nemal byť bojazlivý, ľakavý a už vôbec nie agresívny.

Človek pre canisterapiu

Človek, canisasistent, by mal mať záujem o zloženie skúšky pre praktický výkon canisterapie - bez ktorej nemožno vykonávať canisterapiu. Svojho psa musí už od šteňaťa poriadne socializovať a cvičiť, pretože na výkon canisterapie je potrebné mať spoľahlivo zvládnutú základnú poslušnosť. K dôležitým vlastnostiam canisasistenta patrí empatia, priateľský prístup a trpezlivosť. V neposlednom rade by tiež mal mať aspoň základné povedomie o fyzioterapii a za každých okolností sa snažiť o maximálne profesionálny prístup k pacientovi.

Terapia pre telo aj dušu

Všetky druhy canisterapie sú pre klientov veľmi významné. Či už je to relaxácia, polohovanie, alebo len motivácia človeka ísť svoju cestu životom. Canisterapeutický tím znamená dosť často pre klienta „rodinnú návštevu“, ktorú prežíva rovnako emotívne ako návštevu svojej vlastnej rodiny. Canisterapia býva ďalej využívaná aj ako pomocná forma ďalších terapií. Okrem spolupráce s psychológom pracujú canisterapeutické tímy aj s logopédom, pedagógom alebo fyzioterapeutom.

U autistických klientov môže pes (pri dlhodobom pôsobení) plniť rolu prostredníka medzi ich svetom a okolím. Je možné si teda s klientmi a lekármi stanoviť „liečebný plán“ a dôjsť tak prostredníctvom canisterapie k cieľu liečby.

Canisterapia rozvíja jemnú aj hrubú motoriku, pomáha k rozvoju komunikácie a k dobrej nálade.

Canisterapia rozvíja u klientov jemnú aj hrubú motoriku, pomáha k rozvoju verbálnej aj nonverbálnej komunikácie, ďalej pomáha pri nácviku pamäte i koncentrácie, rozvíja citovú zložku, sociálne cítenie a učí človeka byť tak povediac „v pohode“.

Najčastejšími klientmi pre canisterapiu sú ľudia s telesným postihnutím, s mentálnym postihnutím, klienti s rehabilitáciou či inak chorí. Canisterapia je tu aj pre klientov, ktorí trpia depresiou alebo inými psychickými poruchami. A nesmieme zabudnúť na deti a ľudí, ktorí sa len cítia byť opustení. Canisterapia tak teda môže byť ako individuálna, tak aj kolektívna záležitosť.

Canisterapia je poslanie, ktoré canisasistent a aj jeho partner konajú podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.


Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom Canisterapie, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.