Čo je Obediencia? - 1. diel
Obediencia. Zoznámte sa s obľúbeným psím športom. Čo je podstatou obediencie a či sa váš pes na tento šport hodí, zistíte v našom nasledujúcom článku.
Čo je obediencia?
Obediencia je psí šport, ktorý v posledných rokoch získava na stále väčšej popularite. Aby bol pes na tento šport vhodný, nemusí to byť len služobné alebo športové plemeno. Šikovným parťákom pre obedienciu sa môže stať každý šikovný pes, ktorý rád nasleduje svojho pána a učí sa novým veciam.
Podstatou obediencie sú presne vykonávané cviky, precízna poslušnosť, ale hlavne radostná spolupráca človeka a psa, ktorí spolu viditeľne tvoria jeden tím.
Obediencia má korene v Anglicku. Odtiaľ pochádza aj názov tohto hravého športu (obediencia = poslušnosť, ovládateľnosť). Svojich priaznivcov si tento šport čoskoro našiel aj v ďalších krajinách. Veľmi obľúbený je napríklad v Nemecku, Rakúsku a Dánsku, kde súťaže aj samotný výcvik obediencie prebiehajú podstatne dlhšie ako u nás.
Obediencia má svoje korene v Anglicku.
Na Slovensku je obediencia ešte relatívne mladým športom, ale šíri sa vďaka svojim priaznivcom a teší sa stále väčšej a väčšej obľube.
Je obediencia pre každého?
Prakticky áno. Pri obediencii nejde až tak o plemeno psa. Veľa ľudí má totiž chybne zafixované, že tento šport je určený iba pre Border kólie, alebo napríklad pre Austrálske ovčiaky. Nejde však ani o to, či je človek taký alebo onaký. Obediencia je jednoducho o tímovej spolupráci.
Ak tvoríte spoločný tím s yorkshirským teriérom, tak ho jednoducho tvorte. Rovnako tak, pokiaľ chcete vytvoriť jeden tím s nemeckou dogou, nikto vám v tom nebude brániť. Predovšetkým ide o to, aby vás oboch tento šport bavil, napĺňal a tešil.
Obediencia nie je iba pre pracovné plemená.
Osobne stretávam na skúškach, pretekoch a tréningoch napríklad hovawarta, belgického ovčiaka, bieleho švajčiarskeho ovčiaka, yorkshirského teriéra, Jacka Russela teriéra, papilóna, alebo rôzne veľké aj malé psíky, a podobne.
Veĺmi veľa psovodov sa na tento šport obracia, pretože ich nebaví Národný skúšobný poriadok, a ani ten Medzinárodný, alebo jednoducho nemajú takzvané pracovné plemeno, ale chcú so svojim psom niečo robiť, a nielen s ním chodiť na prechádzky, alebo sa váľať doma.
Motivácia, vnímavosť a chuť spolupracovať – to sú základné predpoklady pre obedienciu.
Aký pes? Aký pán?
Pes vhodný pre obedienciu by mal byť dobre motivovateľný (hračkou, maškrtou), mal by predovšetkým „chcieť“, a pritom by mal byť dobre vnímavý, aby mohol plniť psovodove povely čo najlepšie. Psovod by mal vedieť, ako čo najlepšie motivovať svojho psa a mal by byť pri výcviku, aj vydávaní povelov, starostlivý. Starostlivosť a precíznosť je totiž v tomto športe veľmi dôležitá, preto by psovodovi nemalo byť jedno, či pes daný cvik vykoná „len tak napoly“, alebo veľmi lajdácky. Bezchybné prevedenie cvikov je veľmi dôležité, a to samozrejme kladie vysoké nároky na presnú prácu, rozhodnosť a pevnú vôľu psovoda. Psovod by mal byť za každých okolností oporou pre svojho psa a vždy si byť takzvane „pevný v kramflekoch“.
Obediencia ako celoročná zábava
Obediencia je celoročný šport, prakticky nemá prestávku, tak ako napríklad športová kynológia. Počas jarných a letných mesiacov sa obediencia cvičí na cvičákoch (v základných kynologických organizáciách daného mesta, alebo v súkromných kynologických kluboch). Tréningy obediencie sa často konajú aj na ihriskách, alebo jednoducho v parkoch.
Na jar a v lete sa čo najviac využíva slnečné počasie a všetky tréningy, skúšky, alebo preteky sa teda pochopiteľne konajú vonku. Naopak počas zimných mesiacov sa obediencia stáva „halovým“ športom – to znamená, že všetky tréningy, skúšky a aj preteky sa konajú v priestranných halách. Je preto dobré zvykať psa aj na umelé povrchy, uzavreté priestory a miestnosti, a napríklad aj na hluk (v hale sa zvuk rozlieha).
Kedy a ako začať?
Kedy? Napríklad hneď! S akým starým psom? Pokojne aj so šteniatkom, pokojne s dospelým psom a pokojne aj so starším psom! Neverte fáme, ktorá hovorí, že „starého psa novým kúskom nenaučíš!“ A ako začať? Ideálne sa pozrite na stránky Obediencie Klubu, vyhľadajte lektora vo svojom okolí a dohodnite si úvodnú hodinu, alebo rovno prvý tréning.
Pokiaľ si chcete najprv len „okúknuť situáciu“, odporúčam navštíviť nejaké preteky obediencie. Uvidíte, ako to na takých akciách (pretekoch – skúškach) prebieha, nasajete súťažnú atmosféru a získate vlastnú predstavu o tom, aké cviky v sebe obediencia zahŕňa a ako sa majú správne vykonávať.
Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom Obediencie, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.