Je môj pes vhodný na výcvik?

#AUTOR-Tereza K.#

Mohol by váš pes byť záchranár? Pokiaľ si kladiete túto otázku, vyspovedali sme pre vás toho najpovolanejšieho odborníka – vedúceho Záchrannej brigády kynológov v Prahe, pána Roberta Goldweina.

Ako spoznám, že je môj pes vhodný na výcvik?

Všeobecne sa na záchranársky výcvik hodí akýkoľvek pes, je to ale skvelý šport aj pre psov, ktorí potrebujú zdvihnúť sebavedomie, spoločná práca tiež prehlbuje vzťah psa s jeho majiteľom a môže tak zlepšiť poslušnosť aj v bežnom živote. Pokiaľ ale človek myslí záchranárstvo vážne a chce sa skutočne venovať výcviku, mal by jeho pes byť motivovateľný k práci, nemal by byť bojazlivý ani agresívny, a potom neexistuje dôvod nevyskúšať tento druh výcviku.

Čo musím pre jeho výcvik, ako majiteľ, urobiť?

Predovšetkým musím počítať s tým, že to bude stáť veľa času. Naozaj veľmi veľa času. A tiež trpezlivosti, najmä sám so sebou, pretože najviac sa to musí naučiť práve človek. Je to dlhá cesta, ale stojí za to, pretože radosť zo spoločnej, dobre odvedenej práce a spoločne stráveného času, je naozaj nesmierna.

Dá sa povedať, že sú plemená, ktoré sú vhodnejšie na výcvik?

Áno, dá, určite bude k tomuto druhu výcviku mať lepšiu predispozíciu nemecký ovčiak ako čivava, aj keď pri tak veľkom množstve plemien sa vždy nájdu výnimky potvrdzujúce pravidlo. Skôr než o plemeno však ide najmä o povahu psa. Najčastejšie sa na záchranársky výcvik používajú pracovné plemená – ako napríklad belgický ovčiak, nemecký ovčiak, border kólia, stavače a ale aj mnoho ďalších.

Existujú aj plemená, ktoré sú vhodné pre konkrétne záchranné misie? Napríklad vo vode, alebo v snehu?

Hlavne záleží na osobnosti psa - niekto má radšej sutiny, niekto radšej "behá po lese", niekto dáva prednosť vode, a sú aj takí, ktorí si užívajú všetky uvedené disciplíny.

Existujú naopak aj také plemená, ktoré sa pre toto povolanie absolútne nehodia?

Malé plemená majú v sutinách väčšiu šancu niekam spadnúť a pri prehľadávaní veľkých lesných plôch zase neubehnú pohodlne toľko, koľko psy strednej veľkosti. Aj to, že majú nos nižšie, hrá u malých plemien negatívnu úlohu. Obrie psy potom môžu mať menšiu výdrž, alebo im chýba potrebná obratnosť. Avšak ako som už popísal vyššie, nejde ani tak o konkrétne plemeno, ako skôr o povahu psa, pre záchranársky výcvik sa určite nehodia agresívne psy.

Aké pomôcky používate pri tréningu?

Predovšetkým používame ľudí – vo výcviku je najdôležitejší dobrý inštruktor a aj figurant. Na figurantovi je totiž možné psa správne namotivovať k hľadaniu, udržať motiváciu psa pri štekaní, a hlavne vystihnúť správny okamih, kedy treba psa odmeniť. Pes sa následne odmeňuje jedlom, alebo obľúbenou hračkou. Inštruktor musí pre zmenu postaviť výcvik tak, aby sa pes postupne posúval dopredu a zároveň ho to ešte stále bavilo.

Možno už na šteniatku vypozorovať talent pre toto psie povolanie?

Skôr než talent je možné vypozorovať, či je šteňa prirodzene zvedavé a dostatočne akčné, či má rado ľudí, je motivovateľné ale aj ochotné spolupracovať, to sú všetko veľké klady, ktoré pri záchranárskom výcviku veľmi pomôžu. Pokiaľ sa navyše šteňa správne socializuje, to znamená, že má dostatok podnetov a vyskúša si viac rôznych povrchov v rôznych prostrediach, je to skutočne ten najlepší štart do záchranárskeho sveta.

Kedy chodia psí záchranári do dôchodku?

Záleží na vitalite každého psa, jeho práca ho nesmie ohrozovať na jeho zdraví, takže do dôchodku odchádza, keď už by pre neho bolo veľmi nepohodlné alebo nebezpečné chodiť po sutinách, alebo behať dlhšiu dobu po lese. Toto väčšinou nastáva okolo desiateho roku.

Ďakujeme za rozhovor.


Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom Psieho výcviku, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.