Nie je mačka ako mačka: Spoznajte ich
Dlhosrsté, krátkosrsté, dokonca aj úplne holé. Veľké aj malé, pretiahnuté, či „guličky“. S rôznymi uškami, čumáčikmi, aj očkami ... a hlavne vždy s inou povahou! Skrátka každá mačka je odlišná. Naučte sa rozpoznávať základné plemená mačiek.
Britská mačka
Ak hľadáte mačku, ktorá je vhodná na chov v domácom prostredí a má pokojnú povahu, najlepšou voľbou je britská krátkosrstá mačka. Je považovaná za najstaršie britské plemeno, ktoré pravdepodobne vzišlo priamo z anglických ulíc. „Britky“ majú guľatú hlavu, silnú postavu a veľmi hustú plyšovú srsť. Rastie pomerne pomaly a dospieva zhruba vo veku troch rokov. Mačky dosahujú hmotnosť až 5 kilogramov, kocúri majú niekedy dokonca až 7 kilogramov. Britská krátkosrstá mačka má až 300 rôznych farebných variantov – napríklad colorprint, chinchilla, tabby (známa „whiskas“ mačka), harlequin, a iné.
Sú ideálnym plemenom na chov v byte, pre svoju vyrovnanú a priateľskú povahu. Ide síce o nekomplikované plemeno, je však dôležité vytvoriť mačke rozmanité a rôznorodé prostredie s možnosťou škrabania, hrania, skrývania, či odpočívania. Keďže všetky mačky milujú šplhanie, najlepšou voľbou je škrabací strom, ktorý sa rozkladá nielen do strán, ale aj na poschodie.
Mainecoon (Mainská medvedíková mačka)
Mainecoon je mačacie plemeno pochádzajúce zo Severnej Ameriky, konkrétne zo štátu Maine. Je jedným z najobľúbenejších plemien na svete, a to hlavne vďaka jej robustnosti a hravosti. O jej pôvode existuje mnoho domnienok a jednou z nich je, že táto mačka je krížencom mačky a medvedíka čistotného – odtiaľ je jej názov. Svojím vzhľadom veľmi pripomína nórsku lesnú mačku. Priemerná váha plemena je 8-12 kilogramov. Mačky majú svalnaté telo a dlhé nohy. Labky sú veľké a okrúhle s chumáčikmi chlpov, ktoré môžu vyčnievať až 2 centimetre medzi prstami a nemali by sa strihať. Chvost je spravidla rovnako dlhý ako telo. Spolu s Nórskou lesnou, Ragdolla, a Birmou je Mainská medvedíková mačka jednou z najvhodnejších mačiek pre felinoterapiu. (Liečebná terapia s pomocou mačky).
Jedná sa o veľmi priateľské, spoločenské a maznavé zvieratá, ktoré vyžadujú veľa pozornosti. Veľmi často sa s vami budú „rozprávať“, vydržia mňaukať celý deň. Je možné ich chovať ako čisto domáce mačky, a preto sú vhodné aj pre zamestnané osoby. Sú to veľmi šikovní lovci, sú inteligentní, aportujú a majú radi vodu.
Zaujímavosť – Mainská mevedíková mačka je známa aj ako prvá americká výstavná mačka.
Siamská mačka
Siamská mačka patrí spolu s perzskou mačkou k jednému z najstarších a najznámejších plemien. Pôvodom táto mačka pochádza zo Siamu, čo je dnešné Thajsko. Predtým boli pôvodne chované na kráľovských dvoroch ako symbol vplyvu. Siamky sú „poloviční albíni“ a ich typické sfarbenie je označované za „seal-point“. Majú výnimočné modré oči a stredne veľké telo, ktoré je však veľmi pružné.
Sú označované ako psy medzi mačkami. Toto označenie vzniklo preto, že tento druh mačky je možné si čiastočne vycvičiť. Opäť sa jedná o veľmi spoločenské plemeno, ktoré má potrebu sa neustále prejavovať. Majú veľmi silné sociálne cítenie, a preto je veľmi vhodné chovať ju vo dvojici. Majú vrodenú vysokú inteligenciu a sú dobromyseľné. Milujú teplo, a preto ich najčastejšie nájdete odpočívať na kúrení, alebo na iných teplých miestach.
Perská mačka
Perzská mačka patrí medzi najobľúbenejšie plemeno vôbec. Hoci sú nazývané perzskými, nepochádzajú z Orientu. Pôvodní predkovia nám dnes známych perzských mačiek totiž pochádzajú z Ruska. Perzská mačka je stredne veľká až veľká a jej hmotnosť sa pohybuje medzi 6 až 7 kilogramami. Majú krátke, ale silné nohy a veľmi krátky nos, ktorý vyvoláva dojem, akoby sa mačička mračila. Ďalším typickým znakom je jej prekrásna dlhá srsť.
Toto plemeno v žiadnom prípade netúži po vonkajšom prostredí, a preto je vhodné do domácnosti. Jedná sa o mačku pokojnej povahy, ktorá nesmierne miluje maznanie a túlenie. Keďže perzské mačky majú naozaj dlhú srsť, je potrebné si pred zaobstaraním veľmi dobre premyslieť, či budeme mať dostatok času na starostlivosť o ňu. Taktiež je dôležité podávať jej pastu, alebo mačaciu trávu, ktorá zabráni vzniku takzvaných hairballov.
Ragdoll
Ragdoll alebo handrová bábika láka svojou nádhernou srsťou, nezvyklou farbou a krásnymi modrými očami. Je to relatívne veľmi mladé plemeno a jeho počiatky siahajú do 60. rokov 20. storočia. Prvou chovateľkou bola Anna Baker z Kalifornie. Ide o stredne veľké plemeno so širokým hrudníkom a svalnatým telom. Mačky vážia priemerne 6,5 kilogramu a kocúry dokonca až 9,5 kilogramu. Od špičky nosa až po špičku chvosta môžu dosiahnuť dĺžku až 1,20 metra. U plemena ragdoll existuje obrovské množstvo farebných variantov.
Sú považované za veľmi spoločenské zvieratá. Sú dobromyseľné, mierumilovné a ochotné sa učiť. Odporúča sa mať k tomuto plemenu ešte aspoň jedného ďalšieho mačacieho kamaráta či kamarátku.
Zaujímavosť – Nejedná sa iba o mladé plemeno, ale aj prvé mačacie plemeno vôbec, ktoré bolo patentované.
Bengálska mačka
Bengálska mačka, alebo známa aj ako „tiger domáci“, je veľmi obľúbené mačacie plemeno, hlavne pre jeho aktivitu a divokú krv. Jedná sa o vyšľachtené plemeno, ktoré vzniklo skrížením mačky domácej s ázijskou mačkou. Počiatky šľachtenia siahajú do USA, do roku 1963, kedy Jean Mill (predtým známa ako Jean Sudgen) začala vykonávať prvé experimenty s krížením týchto dvoch mačiek. Bengálky sú pružné, atletické mačky, ktoré vážia až 7 kilogramov a na dĺžku mávajú bežne až 70 centimetrov. Majú veľmi silné telo, ktoré nesú dlhé a svalnaté nohy. Hlava je v porovnaní s telom pomerne dosť malá. Oči sú väčšinou zelenej, alebo aj modrej farby. Toto vyšľachtené plemeno má mnoho farebných variantov – napríklad oranžový, zlatý, tmavo žltý, alebo pieskový.
Bengálske mačky sú veľmi aktívne a temperamentné zvieratá. Sú považované za dôverčivé, pozorné, zvedavé, múdre, poslušné ale aj priateľské. Okrem maznania a bežného hrania sa odporúča práca s clickerom. Milujú vodu a samozrejme šplhanie. Kvôli ich častej dominancii nie je vhodné spolužitie s inými teritoriálnymi mačkami. Nemala by však zostávať sama – vhodnými spoločníkmi sú perzské alebo britské mačky.
Zaujímavosti – Vystavované môžu byť iba výlučne čistokrvné bengálske mačky zo štvrtej generácie F4. Niektoré chovné kluby a asociácie však nemajú k týmto hybridným plemenám kladný postoj a plemená, ktoré pochádzajú z divokých mačiek, jednoducho neuznávajú. Ako divoké mačky, sú bengálske mačky generácie F1 až F4 zákonom chránené a v Nemecku pre ich chov platia špeciálne zvláštne pravidlá.
Sphynx
Sphynx je nahá mačka bez srsti, ktorá je vhodná aj pre osoby, ktoré sú alergické na srsť. Na povrchu má až o 4 stupne vyššiu teplotu, než všetky ostatné mačky. Jej pôvod siaha do Kanady (konkrétne do štátu Ontário), kde vznikla náhodnou prírodnou mutáciou, kedy sa narodilo mačiatko bez srsti rodičom, ktorí ale srsť mali. Keďže ich prirodzený maz tela nemôže zachytávať srsť, musí sa aspoň 1x týždenne kúpať. Veľa jedia, a preto je nevyhnutné, aby mali zabezpečený stály prísun jedla. Ide o stredne veľkú mačku so svalnatým telom. Priemerne sa dožívajú okolo 15 rokov.
Mačky sa veľmi dobre znášajú s deťmi a sú hravé, inteligentné, prítulné a dôverčivé. Vyžadujú si neustálu pozornosť a sú závislé na človeku. Odporúča sa zaobstarať si k tomuto plemenu ďalšieho mačacieho, alebo psieho kamaráta, inak by mohli sphynx mačky začať prepadať stresu a poruchám správania.
Ruská modrá mačka
Ruská modrá mačka je jedno z najinteligentnejších mačacích plemien. Ich pôvod siaha do Ruska, konkrétne do prístavného mesta Archngelsk, ktoré sa nachádza na severe Ruska. Nie sú vhodné do hlučných rodín s deťmi, skôr sa odporúčajú pre bezdetné páry, alebo rodiny so staršími deťmi, ktoré sa veľmi často nesťahujú. Ide o stredne veľkú mačku, vážiacu medzi 3 až 5 kilogramami. Má krásne smaragdovo zelené oči. Akékoľvek iné sfarbenie, ako klasické modrošedé, je jednoducho nežiaduce.
Sú považované za mierne aktívne, plyšové mačky. Potrebujú dostatok aktivít, pretože milujú všetky výzvy a zábavu. Na usmernenie tohto typu mačky je vhodné používať clicker a mať dobre cielený výcvik. Odporúča sa chov v pároch, druhá mačka môže byť iného plemena, pretože ruská modrá mačka je veľmi priateľská a spoločenská.
Zaujímavosť - Ruská modrá mačka je jediné známe plemeno s dvojitou srsťou - krycia srsť aj podsada majú rovnakú dĺžku.
Nórska lesná mačka
Nórska lesná mačka sa veľmi často zamieňa s Mainskou medvedíkovou mačkou. Najväčší rozdiel je však v tvare tváre, ktorý má nórska lesná mačka trojuholníkového tvaru. Jej pôvod siaha skutočne do Nórska, vďaka čomu má hustú a dlhú srsť. Predtým boli údajne spoločníkmi Vikingov. Vyvinula sa úplne prirodzeným výberom svojho prostredia a jedná sa o jedno z mála „prírodných“ plemien. Jej telo je silné, má huňatý chvost a dlhé nohy. Vodeodolná vrchná časť ich srsti je mierne mastná a ťažká. Sú skvele prispôsobené teplotám až do mínus 30 stupňov a aj proti silnému dažďu. Kocúri vážia až 8 kilogramov.
Majú nenáročnú povahu, sú hravé, atletické a veľmi vyrovnané, preto sa hodia do rodín s deťmi. Nemajú problém s ostatnými mačkami, malými zvieratami či psami. Vzhľadom k svojej sile výborne skáče a šplhá. Nie je vhodné ju chovať ako jedináčika. Ich srsť vyžaduje vyčesávanie, a to aspoň raz za týždeň.
Zaujímavosti - Je vhodná najmä pri socializácii detí v materských školách. Prvá nórska lesná mačka bola verejne vystavená v roku 1938 v Osle. Pre vývoz boli ale schválené iba mačky zo štvrtej generácie.
Burmilla
Burmilla je jedným z posledných oficiálne uznaných krátkosrstých plemien. Pôvodný názov týchto mačiek bol barmská činčila. Plemeno bolo vyšľachtené roku 1981 vo Veľkej Británii, a to skrížením Perzskej činčily a Barmskej mačky. Základnou farbou srsti je striebristo biela. Mačka má krátku a hustú srsť s bohatou podsadou a táto srsť si vyžaduje pravidelné vyčesávanie. Jedným z jej hlavných znakov sú veľké, ďaleko od seba umiestnené zelené oči s modrým orámovaním. Telo je svalnaté, stredne veľké, s dlhšími zadnými nohami.
Jedná sa o mačky, ktoré sú vyrovnané a nie sú veľmi agresívne v spoločnosti iných mačiek. Sú inteligentné, hravé, aktívne, trpezlivé a zároveň aj veľmi prítulné. Táto mačka v mnohých ohľadoch pripomína psa a vytvára si veľmi úzky a blízky vzťah so svojim majiteľom. Je učenlivá a schopná sa bez problémov naučiť niektoré základné povely vrátane aportovania. Sú vhodné do rodín s malými deťmi.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom rôznych druhov mačiek, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.