Potkan je ako malý pes

#AUTOR-Natálie L.#

Jedni ich milujú, iní sa ich štítia. Aj tak si potkany vydobyli svoje miesto medzi domácimi miláčikmi. Viete, ako sa o ne správne starať?

Odkiaľ sa u nás vzal potkan?

Predkom dnešného laboratórneho potkana je potkan divoký (Rattus norvegicus berkenhout), ktorý sa vyskytoval v Indii a Číne. Vďaka rozvoju lodnej dopravy v 18. storočí sa dostal až k nám do Európy a dnes sa už bežne vyskytuje na celom svete.

Albíni týchto potkanov sa začali chovať pre zábavu a nakoniec sa vďaka ich mnohým vhodným vlastnostiam začali využívať aj na laboratórne účely.

Dnes si laboratórni potkani našli cestu k našim srdciam a domovom. Je to vďaka ich inteligencii a ochote počúvať. Hovorí sa totiž, že potkany sú naozaj ako malí psíci – naučia sa prísť na svoje meno, spoznajú svojho majiteľa a radi sa s ním maznajú alebo hrajú. Existujú aj potkanie výstavy a dá sa s nimi súťažiť aj v obratnosti. Niektorí našli dokonca uplatnenie v rattoterapii, čo znamená, že pomáhajú pri rehabilitácii ľudí.

Potkany sú inteligentné a ochotné nám naslúchať.

Čo si treba premyslieť pred zaobstaraním

Pokiaľ zvažujete zaobstarať si potkana, najskôr si ujasnite, či bude u vás doma vítaný. Spýtajte sa rodiny, či všetci členovia domácnosti súhlasia s jeho obstaraním a či sa v domácnosti nevyskytuje nejaká alergia. Často sa stáva, že sa ľudia zbavujú potkanov, pretože nezvládli ich výchovu, alebo sa rodina postavila proti. Potkany potrebujú, aby sa im človek venoval a aby neboli dlho sami. Inak sa môžu stať agresívnymi.

Potkan sa v priemere dožíva 2 až 3 roky, je preto nutné počítať aj s relatívne skorým lúčením. Na druhú stranu sú to skvelí parťáci a čo jedinec, to úplne iná povaha.

Výber potkana alebo vo dvojici to ide lepšie

Potkan je spoločenské zviera, preto je potrebné zaobstarať mu kamaráta rovnakého pohlavia, aby sa nenudil. Potkany radi spia schúlené pri sebe, čistia sa kožúšky a hrajú sa spolu.

Pri výbere sa rozhodnite, či chcete skôr pokojnejšieho jedinca – to bývajú väčšinou leniví a maznaví samčekovia. Alebo chcete naopak akčné samičky, ktoré neustále vymýšľajú nejaké fígle a ani chvíľu neobsedia.

Akú veľkú klietku?

Klietka pre dvoch jedincov by mala merať minimálne 60 x 40 x 50 cm, samozrejme čím bude väčšia, tým lepšie. Ak si nie ste istí, stačí sa poradiť v predajni, alebo kontaktovať priamo chovateľa.

Prečo si zvoliť radšej klietku a nie terárium? Môžu sa po nej šplhať a je možné zavesiť na ňu množstvo preliezačiek a hračiek, ktoré majú potkany v obľube. Terária nebývajú vhodné aj z dôvodu zlého odvetrávania a hromadenia sa čpavku z moču, ktorý môže potkanom po čase rozleptať dýchacie cesty, na ktoré sú veľmi citliví.

Potkanie obydlie si pripravte pred zaobstaraním zvieratka.

Potkanie obydlie si pripravte vopred a potkana prineste až do hotového, aby ste ho čo najmenej vystresovali. Klietku neumiestňujte do prievanu, ale ani na tmavé nevetrané miesto.

Potkania strava

Potkan je všežravec, a preto potrebuje pestrú stravu. Podávajte mu špeciálne kŕmne zmesi, stravu mu môžete prilepšiť aj čerstvou zeleninou a ovocím. Potkana ale zbytočne neprekrmujte a dávajte pozor na jeho váhu. Obezita by mu mohla spôsobiť zdravotné problémy.

V potkanej strave nesmie chýbať minerálny kameň. Ako všetkým hlodavcom, aj potkanom dorastajú zuby celý život, preto si ich potrebuje často obrusovať. S minerálnym kameňom sa aj zabaví. Potkanom môžete priniesť aj vetvičky z ovocných stromov, ale pozor na chemické postreky!

Ako spestrenie stravy môžu potkanovi poslúžiť aj špeciálne maškrty alebo rôzne ochutené tyčinky. A samozrejme nezabudnite na dostatok čistej vody.

Nezabúdajte na dostatok čistej vody!

Zaujal vás potkan a zatúžili ste ho mať doma? Zastavte sa v niektorej z našich predajní, kde vám pomôžeme vybrať všetko potrebné.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom chovu potkanov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.