Psia výstava: Prečo má zmysel ju navštíviť?

#AUTOR-Tereza K.#

"Výstavy psov? Preboha na čo! Takú zbytočnosť nebudem určite nikdy absolvovať.“ To si asi niekedy hovoril každý chovateľ. Kým sa ale zrazu z výstav stane každodenná súčasť života vášho psa a aj vás samotných. No a nakoniec je to celkom psina!

Samozrejme sa bavíme výlučne o psoch s preukazom pôvodu (pod FCI - Medzinárodná kynologická organizácia), ktorí sa ako jediní môžu zúčastňovať oficiálnych výstav, či už medzinárodných, národných, oblastných, krajských, špeciálnych, alebo len klubových. Psy bez preukazu pôvodu a miešaní psíkovia majú svoje "miešaninky" a neoficiálne výstavy. Logicky, keď si človek kupuje psa bez preukazu pôvodu alebo miešaného orecha, tak veľmi nepredpokladá, že bude potrebovať obiehanie výstav k životu so psom.

Ako to chodí na takejto spoločenskej kynologickej akcii?

Na výstavách sa stretávajú majitelia čistokrvných psov (s preukazom pôvodu), aby tu predviedli exteriér svojho psa a porovnali sa s inými psami toho istého plemena. Urobia tak pred rozhodcom určeným pre exteriér. Rozhodcovia sú buď odborníci na konkrétne plemeno, alebo takzvaní Allrounderi, čo sú rozhodcovia pre všetky druhy plemien. Od rozhodcu potom vystavovateľ dostane odborný posudok o exteriérových kvalitách, alebo nedostatkoch svojho psa. Jednotlivé ocenenia (tituly) sú potom pre väčšinu plemien dôležitou súčasťou chovu, zvyšujú hodnotu daného jedinca a prestíž celej chovateľskej stanice, prípadne aj chovateľa. Ako som už písala, je to udalosť, ktorá je pre návštevníkov, aj vystavovateľov, zážitkom. Zároveň ide o jednu z možností, kde je možné si poklebetiť o danom plemene, alebo si vymeniť poznatky okolo chovu. Pre psov, aj šteňatá, je to perfektné miesto pre socializáciu. Možno tu natrénovať pohyb medzi veľkým množstvom psov i ľudí, je tu aj možnosť ísť si vyskúšať samotný kruh.

Aké organizácie by ste mali poznať?

Oficiálne výstavy na Slovensku zastrešuje Slovenská kynologická jednota (SKJ). SKJ bola založená v roku 1993 a je riadnym členom Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI). Zastrešuje kynológiu na celom území Slovenskej republiky, vedie plemenné knihy jednotlivých plemien a nájdete tu zoznam chovateľských staníc na Slovensku. SKJ eviduje všetkých rozhodcov pôsobiacich na Slovensku, či už pre výkon, alebo exteriér, a tiež všetky šampionáty zadávané na výstavách.

Medzinárodná kynologická organizácia (FCI - Fédération Cynologique Internationale), bola založená v roku 1911 v Belgicku, a to 5 členskými krajinami (Holandsko, Nemecké cisárstvo, Francúzsko, Belgicko a Rakúsko-Uhorsko). V dnešnej dobe má FCI 75 členských krajín a spolu dokopy eviduje okolo 360 plemien psov. Každé plemeno psa má svoj patronát v nejakej členskej krajine. FCI má potom za úlohu prekladať a dopĺňať tento štandard. Vďaka plemenným štandardom potom rozhodcovia môžu hodnotiť exteriér psa na výstavách.

Ako vyzerá také rozdelenie? Napríklad: Jugoslovenski Ovcarski Pas - Sarplaninac, Standard FCI č. 41 zo dňa 3.10.1980 (Šarplaninský pastiersky pes, FCI štandard č. 41 (41 - evidenčné číslo štandardu), patronát patrí Srbsku/Macedónii).

Do akej skupiny patrí váš chlpáč?

FCI rozdeľuje plemená do 10 základných skupín. Tieto skupiny následne združujú plemená rovnakých, alebo podobných znakov, alebo plemená podľa ich využitia. Treba však podotknúť, že plemená a ich zameranie sa počas rokov postupne menia, a preto môžu prísť určité zaradenia plemien človeku zvláštne a nelogické.

Takto vyzerá základné delenie:

  • FCI I – Plemená ovčiarske, pastierske a honecké
  • FCI II – Pinčovia, bradáči, molossoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy
  • FCI III – Teriéri
  • FCI IV – Jazvečíky
  • FCI V – Špice a tzv. primitívne plemená
  • FCI VI – Duriče a farbiari
  • FCI VII – Stavači
  • FCI VIII – Sliediči, retrievery a vodné psy
  • FCI IX – Společenské plemená
  • FCI X – Chrty

A ešte existuje aj špeciálna skupina NON FCI – sem patria plemená, ktoré sú dočasne uznané. Majú vystavený preukaz pôvodu, môžu sa zúčastňovať výstav, ale nemajú oficiálny nárok na titul CACIB (čakateľstvo medzinárodného šampióna krásy).

Výstavy sú jednoducho zábava. Osobne všetkým, ktorí váhajú nad určitým plemenom, radím: vezmite si pero, papier a choďte na výstavu! Porozprávajte sa s chovateľmi, tí vám určite povedia plusy a mínusy daného plemena a možno vám to uľahčí rozhodovanie. V ďalšom dieli si povieme o tituloch, ktoré sa na výstavách zadávajú, a aj o tom, aké druhy výstav na Slovensku máme.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psích výstav, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.