Skúšky Obediencie - 2. diel
S obedienciou sme sa už zoznámili v minulom článku Čo je to Obediencia 1. DIEL. V tomto článku si povieme, v akom outfite je potrebné prísť ku skúške, a tiež čo musí pes, ale aj psovod zvládnuť, na splnenie všetkých štyroch skúšok obediencie.
Základom každej skúšky je starostlivá príprava, ako psychická, tak aj fyzická. Psovod teda musí psa na skúšky pripraviť najlepšie tak, že si najskôr naštuduje, čo taká skúška obnáša a podľa toho upraví výcvik psa. Nie je dobré ísť na skúšku, ktorú prakticky nepoznáte. To by bola jednoducho kynologická samovražda. Pamätajte, že každá „ostrá akcia“ vás vo výcviku posunie tak o 30 % späť. Psovod by si mal tiež naštudovať samotný skúšobný poriadok danej skúšky.
Na samotnú skúšku príde psovod upravený, pokiaľ možno v čistom, pohodlnom odeve, ladený skôr psím smerom – kynologická vesta/bunda a nohavice. Samozrejme, pokiaľ príde v obyčajnej bunde a rifliach, nebude mu to mať nikto za zlé. Dôležité je, aby psovod naozaj dbal na to, ako na skúšku nastupuje. Pokaziť si prvý dojem u rozhodcu nie je dobré. Na psiu výstavu tiež psovod nejde v zabahnených teplákoch a roztrhanej bunde. Skúšky, výstavy, preteky – to je taký „psí sviatok“, a tak by to podľa toho malo aj vyzerať. Psovod pri sebe nesmie mať maškrty ani iné motivačné predmety - ako napríklad hračky, loptičky, atď. Pes môže nastúpiť na skúšku v akomkoľvek obojku (nie je striktne predpísaný). Je lepšie si vziať vodítko zhruba meter dlhé, nylonové, ploché alebo okrúhle. Okrem skupinového cviku je pes bez vodítka (neplatí pre skúšku OB3, ktorá je celá bez vodítka).
Obediencia má 4 skúšky
- Začiatočnícku – OB-Z (od 10 mesiacov veku psa).
- Vyššiu OB1 (od 12 mesiacov veku psa).
- OB2 (od 14 mesiacov veku psa).
- Najvyššiu OB3 (od 15 mesiacov veku psa).
Skúšky nemožno preskakovať, takže psovod, ktorý chce začať s obedienciou, musí prejsť skúšky jednu za druhou. Pri OB-Z môže psovod so psom zložiť skúšku na minimálny počet bodov (140b z 280b) a až následne môže ísť ďalej na skúšku OB1, ktorú však musí zložiť na minimálny počet 224b z 280b, aby potom mohol postúpiť na ďalšiu vyššiu skúšku. Pokiaľ sa stane, že skúška bude vykonaná za menej bodov, nič sa nedeje. Psovod ju môže so psom opakovať dovtedy, kým si body nezlepšia. To isté platí aj pre skúšky OB2 a OB3. Ak má psovod so psom úspešne zloženú skúšku OB1 na viac ako 224b, postupuje na OB2, ktorú musí zložiť na minimálny počet 256b z 320b, aby sa dostal na ďalšiu skúšku OB3.
Ako teda vyzerá taká skúška?
Každá skúška má 11 bodovacích kolóniek: 10 cvikov + 1 kolónka pre rozhodcov, čo je „Všeobecný dojem“. Iba pri OB3 je 11 cvikov a kolónka „Všeobecný dojem“ tam už nie je.
Cviky si rozoberieme dole nižšie, ale teraz sa iste pýtate: „Čo je to všeobecný dojem“? Je to čisto subjektívny pocit rozhodcu z psovoda a psa, ako celku, ak chcete, tak tímu. Rozhodca hodnotí po celú dobu skúšky správanie sa psa a samozrejme aj psovoda - ich vzájomnú spoluprácu, radosť, chuť do práce, vnímavosť, atď.
Je pravidlom, že pretek je zároveň aj skúška. Nebuďte teda prekvapení z toho, že idete na preteky a aj na skúšku zároveň. Na každej skúške je prítomný, okrem skúšaných, aj rozhodca (človek, ktorý posudzuje a hodnotí skúšku) a steward.
Steward je vlastne taká „ľavá“ ruka rozhodcu. Sprevádza psovoda a aj psa celou skúškou. Hovorí, kam sa má psovod postaviť, ktorý cvik sa bude vykonávať, a ktorý nasleduje potom. Hovorí, že cvik začína a cvik končí, pri cviku „chôdza pri nohe“. Steward velí, v akom tempe ide psovod so psom, pri cviku „odloženie do stoja/ľahu/sedu“ velí začiatok cviku a po pár krokoch zavelí psovodovi so psom zmenu pozície psa.
Dá sa povedať, že je to vlastne taká oficiálna nápoveda. Avšak pozor, pes sa totiž dosť často naučí počúvať stewarda a nie psovoda. Preto je potrebné obedienciu trénovať vo dvojici – človek hovorí so psovodom a psovod so psom a pes musí vnímať iba psovoda. Ako vidno, tak rozhodca postáva neďaleko a pozorne sleduje vykonávanie cvikov bez toho, aby do skúšky akokoľvek zasahoval. Je to taký pozorovateľ, ktorý sleduje skutočne všetko.
Takže, ako máme ísť na skúšku, už vieme. Dozvedeli sme sa tiež, čo si máme naštudovať a ako skúška prakticky vyzerá. Teraz treba už len všetko vstrebať a vyjsť na pľac naučiť to psa. Nabudúce si povieme o cvikoch a aj o pomôckach, ktoré na skúšky neodmysliteľne patria.
Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom Obediencie, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.