#AUTOR-Hanka E.#
Z predchádzajúcich dielov už iste vieme, čo to obediencia je, kde sa cvičí a ako to na skúškach chodí. Teraz sa preto pozrieme na to, aké povely musí pes vedieť. Začneme však pomôckami.
Pre výcvik obedience potrebujeme rôzne pomôcky:
Najskôr si ujasníme, na ktoré typy skúšok obediencie, ktoré sme si už predstavili, potrebujeme aké pomôcky:
- Pre OBZ: štvorec, aportovacia drevená činka, kužeľ a prekážka (prekážku a aport volíme vždy podľa veľkosti psa vo všetkých štyroch skúškach OB)
- Pre OB1: štvorec, aportovacia drevená činka, kužeľ a prekážka
- Pre OB2: štvorec, aportovacia drevená činka, kovová aportovacia činka, prekážka a drievka na pachové práce
- Pre OB3: štvorec, aportovacia drevená činka, prekážka, drievka na pachové práce a kužeľ
Chcete mať lepšiu predstavu o tom, ako jednotlivé náčinie vyzerá?
Štvorec: 3x3 metre veľký, skladá sa z pásky, ktorá štvorec ohraničuje a štyroch kužeľov, ktoré sú maximálne 15 cm vysoké. Všetky kužele musia mať rovnakú farbu.
Kužeľ: obvykle z umelej hmoty, farba je voliteľná, nemusí byť jednofarebný, prípustný je pruhovaný kužeľ (ako dopravný kužeľ), vysoký maximálne 40 cm.
Aportovacia drevená činka: tri veľkosti pre tri veľkosti plemien (S, M, L), volím činku podľa veľkosti plemena – mám Nemeckého ovčiaka, volím činku veľkosti L. Mám Papilona, volím činku veľkosti S, atď... Váha činky by nemala byť väčšia ako 450 g , na rozdiel od aportovacej činky pre športovú kynológiu je táto činka menšia a ľahšia.
Aportovacia kovová činka: veľkosti sú tiež tri a platí pre nich to isté čo pre drevenú činku, váha kovovej činky by nemala byť vyššia ako 200 g, hrany činky by mali byť tupé, kvôli bezpečnosti psa aj psovoda.
Prekážka: maximálna výška skoku by mala byť 70 cm, mala by byť nastaviteľná zhruba po 10 cm rozostupoch – práve kvôli nastaveniu podľa výšky psa, široká by mala byť aspoň 1 meter.
Drievka na pachové práce: 8 drievok z bukového dreva 2,5x2,5x10 cm veľké + kliešte - "napáchnutých" drievok sa nesmie nikto dotýkať - kvôli prenosu ďalšieho pachu (teda drievka sa berú len pomocou klieští). Kliešte je najlepšie zakúpiť v kuchynských potrebách, sú to tie obyčajné kuchynské kliešte na obracanie mäsa.
Povely
Teraz prichádza tá ťažšia časť, a to sú povely. Jednotlivé cviky sa pri skúškach obediencie môžu meniť. Nie je striktne dané poradie cvikov, ako u národného (NSP) alebo medzinárodného skúšobného poriadku (MSP).
Takmer celá povelová technika je robená iba hlasom, nie posunkami. Teda pokiaľ je psovod zvyknutý na národný skúšobný poriadok, kde sú posunky povolené - ako búchanie sa o stehno, pohyby rúk, a iné, tak bude potrebovať nutnú dávku sebaovládania, aby tieto posunky pri obediencii nevykonával. Pretože čo posunok, to bod dole.
Každý cvik začína a končí v základnom postoji – povel „K nohe!“. To znamená, že psovod stojí spätne, psa má po svojej ľavej ruke, pes je k psovodovi pozorný a spravidla vyhľadáva psovodov očný kontakt. Je dobré učiť psa základný postoj vždy po skončení cviku, aj keď nie je pri danom cviku vyžadovaný. Pred začiatkom skúšky sa rozhodcovi oznamuje, do akej pozície sa bude pes odkladať a akým spôsobom zaľaháva vo štvorci.
OBZ
Prvý cvik je odloženie psa v skupine v sede (povel: Sadni! a Zostaň!) po dobu 30 sekúnd. Psovod v dohľade, vzdialený od psa na 20 metrov.
Druhý cvik je chôdza psa pri nohe psovoda (povel: K nohe!) je tu nezvyčajná, pretože sa ide do kruhu, čiže psovod opisuje so psom pomyselnú kružnicu.
Ďalším cvikom, tretím, je odloženie psa do ľahu alebo do stoja za chôdze (povel: K nohe! a potom Stoj! alebo Ľahni!).
Štvrtým cvikom je privolanie psa (povel: Ľahni! Ku mne! K nohe!), pes sa privoláva z polohy ľahu, vzdialený od psovoda na 20 metrov, po dobehnutí si pes sadá pred psovoda a dostáva povel pre zaujatie základného postoja.
Piaty cvik je odloženie psa do sedu za chôdze (povel: K nohe! Sadni!).
Šiesty cvik je pomerne náročný a je to vysielanie psa do štvorca (povel: Vpred! Alebo Box! následne Ľahni!) na 10 metrov, tento cvik je možné robiť dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že pes sa vyšle do štvorca a v momente, keď pes vbehne do štvorca, psovod dáva povel Ľahni! Alebo je pes vyslaný do štvorca, vo štvorci sa pes zastaví na psovodov povel Stoj! a až potom je vydaný druhý povel Ľahni! Následne potom si pes ľahne.
Siedmy cvik je ovládateľnosť psa na diaľku (povel: Ľahni! Sadni!) psovod urobí krok pred psa a pes mení polohy na mieste podľa toho, ako psovod velí. Pri tomto cviku je posunok povolený.
Ďalší cvik, v poradí ôsmy, je držanie dreveného aportu (povel: Drž! Pusť!). Psovod urobí krok pred psa, podá psovi aport, ktorý pes drží 10 sekúnd, psovod aport odoberie a zaradí sa späť k psovi. Predposledným cvikom je skok cez prekážku (povel: Sadni! Ku mne! K nohe!). Pes je posadený cca 2 metre pred prekážku, psovod je na druhej strane prekážky, rovnako ďaleko, smerom k psovi. Psovod dáva povel, pes prekoná prekážku, sadá si pred psovoda a potom zaujíma základný postoj.
Posledný cvik je vyslanie psa okolo kužeľa (povel: Okolo! K nohe!), obehnutie kužeľa musí byť tesné.
OB1
Začíname odložením v skupine v sede (rovnako ako u OBZ), akurát na dobu 1 minúty, psovod je v dohľade 25 metrov od psa.
Druhý cvik je chôdza psa pri nohe psovoda, tu už je ale chôdza robená rovnako ako pri NSP a MSP plus sú pridané tri kroky vzad (cúvanie pri nohe psovoda).
Tretí cvik je odloženie psa do stoja za chôdze (to isté čo pri OBZ).
Štvrtý cvik je privolanie psa, rovnaké ako pri OBZ, len s tým rozdielom, že sa pes privoláva na 25 metrov.
Piaty cvik je odloženie psa za chôdze do sedu alebo ľahu, ako je to aj pri OBZ.
Šiesty cvik je odloženie psa za chôdze do stoja (povel: Stoj!).
Ďalší cvik je vysielanie psa do štvorca, tu už ale na 15 metrov.
Ôsmy cvik je aportovanie dreveného aportu na 10 metrov, tu už je to v plnom rozsahu, rovnako ako pri športovej kynológii.
Deviaty cvik je ovládateľnosť psa na diaľku, zmena polôh je tu už na 5 metrov. Cviky ako skok cez prekážku a obiehanie kužeľa sú rovnaké ako u OBZ.
OB2
Ako obvykle sa začína odložením psa v skupine, tu už ale v ľahu (povel: Ľahni! Zostaň!), odloženie je na 2 minúty a psovod je v úkryte.
Nasleduje druhý cvik, chôdza psa pri nohe psovoda so zmenou polôh (povel: K nohe! Stoj/Sadni/Ľahni!), psovod ide so psom pri nohe, steward hovorí polohu, psovod velí psovi, ktorú polohu má pes zaujať a psovod pokračuje ďalej bez psa, následne sa k psovi vracia a spolu pokračujú ďalej v chôdzi.
Ďalší cvik, tretí, je privolanie psa so zastavením (povel: Ku mne! Stoj! Ku mne! K nohe!), pes sa privoláva z 25-30 metrov.
Štvrtý cvik je vyslanie psa do štvorca (rovnaký ako u OBZ), len s malou zmenou, pes zaľahne vo štvorci a psovod na pokyn stewarda ide ku štvorcu, 2 metre od štvorca ho minie a ide späť na východiskový bod a v tej chvíli nasleduje povel pre psa (K nohe!), pes vybieha zo štvorca a priradí sa psovodovi k nohe a spoločne idú až kým steward nezavelí stop.
Piaty cvik je smerový aport drevenej činky na 5 metrov (povel: Vpravo! Vľavo! Aport!), pes je z východiskového bodu vyslaný po činku vpravo/vľavo, rovnako ako pri športovej kynológii, len s tým rozdielom, že sa pes musí naučiť rozoznávať pravú a ľavú stranu.
Šiesty cvik je pachové rozlišovanie (povel: K nohe! Hľadaj! Prines!), pes je vyslaný k šiestim dreveným drievkam, z toho iba jedno drievko je označené pachom psovoda a práve to má pes psovodovi priniesť.
Ďalší cvik je ovládateľnosť psa na diaľku, tu už ale na 10 metrov, zmena polôh sa strieda medzi sadni, ľahni a vstaň. A posledný cvik OB2 je aport kovovej činky cez prekážku, čo je to isté ako aport skokom pri športovej kynológii.
OB3
Aj OB3 začína cvikom odloženie psa v skupine a má dve časti.
Prvá časť je odloženie psa v sede, na dobu 2 minút, psovod je v úkryte (mimo súťažný priestor).
Druhá časť je odloženie psa v ľahu v skupine na dobu 1 minúty a následné privolanie psa. Nasleduje druhý cvik a to je chôdza pri nohe so zmenami tempa normálne/pomaly/rýchlo a aj smeru, vrátane cúvania.
Tretí cvik je rovnako ako pri OB2 chôdza pri nohe so zmenami polôh.
Štvrtý cvik je privolanie psa so zastavením a zaľahnutím na 30-35 metrov, tento cvik sa zhoduje s cvikom pri OB2, akurát s tou zmenou, že pes je privolaný, zastavený, privolaný a „zaľahnutý“ – povel Ľahni! a opäť privolaný.
Piaty cvik je vyslanie psa do štvorca na 25 metrov cez kruh, čo je asi najväčšia zmena. Pes je najskôr vyslaný do kruhu, následne do štvorca a až potom sa ide podľa skúšky OB2.
Ďalším cvikom je smerový aport, ktorý je rovnaký ako pri OB2, akurát na 10 metrov.
Siedmy cvik je vyslanie psa okolo kužeľa s prekážkami – pes je vyslaný okolo kužeľa, pred kužeľom na povel zastaví, je vyslaný k drevenému aportu vpravo/vľavo, ktorý následne berie a beží k prekážke, prekoná ju a beží k psovodovi, kde si sadá aj s aportom.
Ďalší cvik je pachové rozlišovanie, rovnaké ako pri OB2, ale s tým rozdielom, že sa rozlišuje medzi 6-8 drievkami.
Deviaty cvik, posledný, je ovládateľnosť psa na diaľku na 15 metrov, a zmena polôh na ľahni/sadni/vstaň. A je to! Sme na konci. Teraz vám už naozaj nič nebráni v tom, vziať psa, nájsť výcvikára pre obedienciu a ísť do toho po hlave! Len si zapamätajte, že skúšobné poriadky sa časom menia! Prajeme vám veľa šťastia!
Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom Obediencie, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.