Vedeli ste, že ryby spia a že existujú aj akvária bez rýb?
Akvaristika, rovnako ako akákoľvek iná odnož chovateľstva, nie je len o starostlivosti o zvieratko. S akváriom si užijete nevšedné zážitky, nahliadnete do vodného sveta a necháte sa fascinovať rozmanitosťou tohto života. Ako začínajúceho akvaristu by vás mohli dostať tieto zaujímavosti.
Odtlačok prsta a akvárko - čo majú spoločné?
Každé akvárium je unikátne rovnako ako odtlačok prsta! V každej nádrži s vodou pôsobí množstvo faktorov známych, aj doposiaľ neobjavených. Vďaka tomu je niekedy aj pre skúseného akvaristu veľmi komplikované hneď rozpoznať problém, ktorý sa v akváriu objaví a nájsť potrebnú rovnováhu. S trochou zveličenia tak môžeme akvaristovo hľadanie rovnováhy v akváriu popísať ako zaujímavú detektívnu prácu.
Akvária bez rýb = štýlový bytový doplnok!
Akvaristika zahŕňa aj rastlinné akvária, ktoré sú často úplne bez rýb. Existujú rôzne tvary a veľkosti - od maličkých, napríklad v zaváracom pohári, až po tie obrovské. V malých rastlinných akváriách je len dno, rastlina a slimáky, ktoré likvidujú riasy. Také akvárium môže mať skutočne každý a je to štýlový doplnok do domácnosti.
Celkovo akvária slúžia ako úžasný bytový doplnok, a to navyše s relaxačným účinkom. Napríklad pozorovaním života v akváriu môžeme nahradiť sledovanie televízie. Akvárko môže tiež pomôcť, ako zvlhčovač vzduchu v bytoch/domoch, kde je veľmi suchý vzduch.
Spia rybičky?
Áno, ryby naozaj spia. Aj keď nemôžu zavrieť oči, neznamená to, že nemôžu odpočívať a spať. Niektoré ryby v spánku ležia na dne, alebo na nejakom bezpečnom mieste, bruškom dole, a pomaly dýchajú. Ak ste ticho a nevytvárate vibrácie, rybka si vás „nevšimne“ a spí spokojne ďalej. Vyrušiť rybu zo spánku je ale veľmi jednoduché, pretože aj v prírode musí byť stále v strehu.
Akvaristika = rozmanitosť
Mnoho druhov akváriových rýb sa dnes, vďaka dlhej tradícii akvaristiky, chová v mnohých mutáciách, ako farebných, tak aj tvarových. Veľká rozmanitosť mutácií je napríklad u bojovníčky pestrej. Zaujímavé farby a ich kombinácie má tiež závojnatka, skalár alebo tetra štvorpruhá.
Asi najčastejšou rybou, ktorú chovajú začiatočníci, je bojovníčka pestrá. Ľudovo zvaná aj ako betta bojovníčka. Tento názov je zmesou latinského a českého odborného mena. Svoju obľubu si získala vďaka svojim farebným aj tvarovým rozmanitostiam a nenáročnosťou. Avšak je potrebné si uvedomiť, že aj chov „nenáročných“ bett má svoje špecifiká.
Vodná rastlina mimo vodu? Áno!
Niektoré z vodných rastlín dokážu rásť aj mimo vody. V ich prirodzenom prostredí totiž voda občas klesá a tieto rastliny potom využívajú tento čas na vykvitnutie a vytvorenie semien. Vodná rastlina rastúca mimo vody je v takzvanej emerznej forme a niektorí akvaristi pestujú vodné rastliny v emerznej forme ako svoj koníček.
Riasy a riasogule - je to rozdiel?
Riasa je veľkým nepriateľom akvaristu. Kazí vzhľad akvária a je signálom, že niečo robíme zle. To ale neplatí pre riasogule. Ide o riasu pomalého rastu, pestovanú ako okrasnú vodnú rastlinu, aj keď prísne vedecky vzaté sa o rastlinu nejedná. V prírode si guľovitý tvar udržuje vďaka prúdom, ktoré ju otáčajú a je tak osvetľovaná zo všetkých strán rovnomerne. Rovnaký vzhľad je možné docieliť aj v akváriu. Len ju treba pravidelne ľahko pokrčiť pod tečúcou vodou. Tak vlastne simulujeme pohyb v rieke a zároveň ju pri tom tvarujeme. Riasoguľa je riasou, ktorá je pre svoj vzhľad vítanou ozdobou akvária.
Ryby, ktoré požierajú riasy
Najznámejšou rybou živiacou sa riasou je ancistrus, slovensky prezývaný pancierovec. Jedným z najväčších spásačov rias je potom pancierovec jednopruhý, pre ktorého je riasa absolútne nevyhnutná. Ale druhov, ktoré si rady pochutnajú na riase, je oveľa viac. Napríklad čuchavec bozkávajúci, ktorý má na to nielen špeciálne upravenú papuľu. Dobrým čističom je tiež parmička siamská, ktorá si na jedálniček rada pridá mnoho druhov rias. Riasou si tiež prilepšuje stravu mečovka, ktorá patrí medzi živorodky. To je však iba krátky zoznam, do riasy si rado zahryzne mnoho druhov rýb, tak všežravých ako aj bylinožravých. Iba ryby s potrebou prevažne mäsitej stravy sú tie, ktoré riasu konzumujú veľmi málo, alebo vôbec.
Výhody umelej rastliny
Umelá rastlina vám v akváriu živú nikdy nenahradí. Kyslík vám v akváriu bude vyrábať iba pokrytá riasou. Má ale svoje nesporné výhody a účely, na ktoré sa veľmi dobre hodí a môže živú rastlinu zastúpiť, napríklad pri trení rýb, kedy je potrebné poter izolovať. Je ľahšie vytiahnuť z akvária plastovú rastlinu, ako si odtrhávať živú rastlinu, alebo ju vyťahovať zo substrátu, čo by mohlo spôsobiť nepríjemné poškodenie.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom akváriových rybičiek, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.