Veterinárka radí: Akí sú vhodní miláčikovia pre seniorov?

#AUTOR-Ema H.#

Štúdie preukazujú, že chov domácich maznáčikov je pre starších ľudí prínosom, necítia sa osamelí, majú svoju dennú rutinu starostlivosti o domáce zviera, ktorú musia splniť. Tá ich udržuje v kondícii. Hodnota zvieracej lásky je pritom nevyčísliteľná. Takto vidí situáciu veterinárka Zuzana Dominiková z veterinárnej kliniky Jaggi.

Ako pri výbere každého domáceho maznáčika, mal by potenciálny obdarovaný o svojom dare dopredu vedieť a mal by s ním súhlasiť. To isté platí aj pre prípadných ostatných členov domácnosti. Pri výbere maznáčika pre seniora pritom musíme zvážiť viac faktorov:

  1. ako prvý vždy bude, aby sa o zviera mal kto postarať, ak už senior nebude môcť (či už krátkodobo alebo trvalo)?
  2. je senior schopný chodiť na každodenné prechádzky?
  3. stojí len o spoločnosť v domácnosti alebo aj o spoločníka na kŕmenie a na maznanie sa?
  4. budeme prípadne schopní pomôcť aj finančne napr. v prípade ochorenia?

Pokiaľ máme jasno, že senior súhlasí s kúpou domáceho maznáčika a máme ujasnené tieto otázky, môžeme začať vyberať.

Pre vitálnych seniorov je najvhodnejší menší, krátkosrstý psík, pokojne aj starší, z útulku, kde nám určite radi odporučia toho najlepšieho parťáka (ktorý je primerane aktívny, nie je agresívny, je vďačný za celodennú prítomnosť svojho pána doma a v mnohých prípadoch je napr. aj kastrovaný, odpadá nám teda jedna starosť). Nikdy nevyberáme psa podľa našich preferencií. Nie je nič horšie ako starenka vážiaca päťdesiat kíl, ktorá sa musí sama namáhať  s ročným štyridsať kilovým mláďaťom labradorského retrievera, ktorý ju zvalí na zem pri každej príležitosti. Samozrejme aj medzi seniormi existujú výnimky a mnohí z nich majú celoživotné skúsenosti s chovom veľkých plemien psov.

Radšej menšie, ako väčšie? Pre krehké starenky je určite istejšou voľbou malý pokojný psík.

Pokiaľ je senior menej pohyblivý, je najvhodnejším domácim miláčikom krátkosrstá domáca mačička, ktorú je potrebné iba kŕmiť, maznať sa s ňou a raz za čas jej vyčistiť záchod (podľa zvoleného typu toalety a podstielky). Mačka sa nemusí venčiť, nie je tak náročná na kŕmenie a je prítulná tak akurát. Vzhľadom na dlhovekosť mačičiek by som opäť pokojne volila staršie, pokojnejšie zviera z útulku.

Ak je aj táto starostlivosť o mačičku pre seniora nepredstaviteľná, môžeme zvoliť napr. niektoré drobné cicavce (králiky, morčatá, škrečky), vyžadujú iba kŕmenie a raz za týždeň až 14 dní kompletné vyčistenie klietky. Sú to výborní spoločníci do domácnosti, ale väčšinou nie sú veľmi vhodní na maznanie.

Škrečok môže byť zábavným parťákom. Starostlivosť pritom zvládne aj senior, ktorý by už napríklad psíka nezvládol.

Z terárijných zvierat sú odporučiteľné nenáročné zvieratá ako strašilky a pakobylky, prípadne mäsožravé kudlanky. Chov ostatných terárijných zvierat vhodných pre začiatočníkov si vyžaduje minimálne spočiatku určitú osobnú iniciatívu, treba si teda naštudovať vhodnú výživu a požadované životné podmienky, aby sme zvieratám neubližovali.

Pozor na choroby

Čo sa týka chorôb, neexistujú choroby, ktoré by seniori mohli preniesť na zvieratá. Naopak, ale sú také choroby, ktoré môžu zvieratá preniesť na ľudí. Pri obstaraní zvieraťa z útulku by malo byť zviera vždy vyšetrené veterinárom, malo by byť odčervené, ošetrené proti vonkajším parazitom (aj pokiaľ bude iba doma) a v ideálnom prípade by mala byť vyšetrená krv a moč ako súčasť preventívneho skríningu. Tu sa bavíme o psoch a mačkách, u drobných cicavcov to samozrejme neplatí, tam by som len dbala o starostlivosť o vonkajšie a vnútorné parazity.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.


Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom vhodných psích spoločníkov pre seniorov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.