Vodná korytnačka: 20 rokov priateľstva

#AUTOR-Michal N.#

Medzi obľúbené vodné korytnačky v českých domácnostiach patrí korytnačka Reevesova (tiež trojkylná alebo čínska). Je charakteristická oválnym pancierom s tromi pozdĺžnymi prietržmi. Rada sa chodí na súš prechádzať a veľmi zdatne loví. Patrí medzi všežravce. Ďalším obľúbeným zástupcom je prevažne mäsožravá korytnačka mapová (tiež Kohnova alebo Mississippi). Spoznáme ju podľa žltých prúžkov na hlave i nohách a chrbtového pruhu hrboľov tiahnucich sa stredom panciera.

Korytnarium

Pre jednu mladú korytnačku volíme terárium o dĺžke jedného metra a päťdesiatich centimetroch na výšku aj šírku. Najlepšie je terárium s vrchným krytom, aby sme nemali veľký teplotný rozdiel medzi vodným prostredím a súšou.

Suchá časť, kam sa bude chodiť vyhrievať, zaberá spravidla tretinu celkovej plochy korytnaria a mala by byť ľahko prístupná. Môžeme ju vytvoriť pomocou plávajúcich ostrovčekov, akváriovým koreňom, alebo ju postaviť z kameňov. Celý priestor spestríme rastlinami. Živé rastliny korytnačku síce zabavia, ale dlho nevydržia. Z dlhodobého hľadiska sú lepšie plastové akvarijné, alebo niektoré terárijné rastliny. Ak necháme dno prázdne, bude sa nám lepšie čistiť. Z estetického hľadiska je lepšia dvojcentimetrová vrstva akváriového štrku, alebo piesku.

Aby sa nám voda nekazila a nezapáchala, umiestnime do nej akváriový filter. Volíme taký, ktorý sa dá umiestniť aj do vodorovnej pozície a ideálne o niečo silnejší ako je odporúčaný výrobcom podľa množstva litrov vody. Pokiaľ nám vytvára veľmi silný prúd, otočíme jeho vyústenie proti kameňu alebo sklu. Do vody umiestnime aj akvarijný ohrievač, ktorý nám ju vyhreje na dvadsaťdva až dvadsaťpäť stupňov Celzia.

Rovnakú teplotu je dobré udržiavať aj na vzduchu mimo tepelného zdroja. To zariadime výhrevnou terárijnou žiarovkou, ideálne takou, ktorá znesie občasnú vodnú sprchu od obyvateľa terária. Umiestnime ju do inštalovanej keramickej objímky, silu a výšku umiestnenia žiarovky volíme tak, aby sa pod ňou na súši pohybovala teplota okolo 32 stupňov Celzia. Do jej blízkosti dáme ďalšiu objímku, tentoraz so žiarovkou UVB, ktorá korytnačke nahradí slnečné žiarenie a pomôže jej tak vstrebávať vápnik a fosfor. Táto žiarovka vydáva správne svetelné spektrum iba rok, preto odporúčam si na ňu napísať dátum prvého rozsvietenia, aby sme vedeli, kedy bude potrebná výmena za novú. Zatiaľ čo filtráciu nechávame bežať trvalo, osvetlenie si napojíme na spínacie hodiny na desať hodín svietenia. Na simuláciu prírodných podmienok môžeme nastaviť niekoľko prestávok.

Strava

Potrava mladých korytnačiek sa skladá u väčšiny druhov prevažne z mäsovej zložky. Postupným dospievaním pridávame rastlinnú časť a uberáme z mäsovej. Mladým jedincom môžeme dať surové mäso - kuracie, rybacie ale aj chudú hovädziu svalovinu alebo srdce. Väčšie korytnačky nemajú problém ani so živou stravou, ako rybami, tak aj hmyzom. Bez problémov prijímajú aj mrazené a sušené krmivo – rybičky alebo krevetky. Zo zelenej stravy sú vhodné vodné rastliny, špenát, rímsky šalát alebo pekinská kapusta, trocha zeleniny alebo ovocia. Do stravy pridávame denne minerálny doplnok stravy. Pre uľahčenie môžeme zaobstarať granule pre vodné korytnačky, ktoré by mali mať kompletné zloženie. Na kŕmenie odporúčam premiestniť korytnačku, aj s trochou vody, do inej nádoby a po nájedení zase naspäť. Vodu dávame naspäť čistú. Zlepší sa nám tým kvalita vody v akvateráriu a taktiež budeme mať lepší prehľad o množstve zjedenej potravy.

Korytnačky na Slovensku

Pôvodným druhom vyskytujúcim sa na Slovensku je korytnačka bahenná, ktorú môžeme nájsť najmä v nížinných oblastiach, ako sú Záhorská nížina, Podunajská nížina a Východoslovenská nížina. Hoci sa diskutuje o jej rozšírení počas historických období, existujú dôkazy o jej prirodzenom výskyte na Slovensku v minulosti. V niektorých oblastiach došlo k úbytku populácií v dôsledku vysušovania mokradí a straty prirodzených biotopov. Dnes patrí korytnačka bahenná medzi zákonom chránené druhy, pričom jej populácie sú predmetom ochrany a monitoringu na viacerých územiach Slovenska.


Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom vodných korytnačiek, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.