#AUTOR-Karolína D.#
Misky na vodu a krmivo sú základom výbavy každého domáceho maznáčika. Akú misku vybrať, podľa čoho vyberať a na čo sa pri výbere zamerať sa dočítate v našom článku.
Každé zviera potrebuje pravidelne piť a jesť. Preto sú misky na vodu a krmivo jedným zo základných prvkov výbavy všetkých domácich maznáčikov a nesmú chýbať v žiadnej domácnosti. Vhodným umiestnením misiek je možné psovi alebo mačke vytvoriť „jedálenský kút“. Miesto, ktoré sa nachádza v pokojnej časti miestnosti, je spravidla vybavené táckou (väčšinou plastovou) alebo podložkou (umelohmotnou alebo textilnou), na ktorej sa umiestnia misky s vodou alebo jedlom. Zviera si navykne, že pokiaľ sa bude chcieť najesť alebo napiť, pôjde práve do tohto kúta, rovnako ako človek k jedálenskému stolu.
Misiek na kŕmenie je na trhu nepreberné množstvo, či už z hľadiska materiálov, využitia alebo samotného prevedenia. Záleží na voľbe každého pána a preferenciách každého zvieraťa, ktorá miska bude najviac vyhovovať a stane sa tak neoddeliteľnou súčasťou domova.
Podľa materiálu, z ktorého sú misky vyrobené, ich môžeme deliť na:
- betonové,
- keramické,
- plastové,
- nerezové,
- melamínové, a iné.
Betónové misky sú ťažké a ťažko prevrhnuteľné, preto sa hodia pre psov, ktorí s miskami radi cestujú po podlahe, dáte mu nažrať v jedálenskom kúte a on vďaka svojej zbrklosti skončí až v obývačke. Dajú sa dobre umývať v umývačke, v ruke je to trochu problém, pretože sú skutočne dosť ťažké. Pri páde tejto misky na dlažbu alebo plávajúcu podlahu reálne hrozí, že si podlahu poškodíte, a to ani nehovoriac o bolesti, keď vám miska omylom spadne na nohu.
Keramické misky sú asi najozdobnejšie misky zo všetkých. Dajú sa dobre umyť v ruke aj v umývačke, avšak sú ľahké, takže zviera s nimi môže cestovať po dome – spravidla majú hladký povrch aj na spodku, sú ľahko prevrhnuteľné, a čo je ďalšia veľká nevýhoda, sú celkom krehké. Pri neopatrnej manipulácii hrozí odlúpnutie glazúry, alebo úplné prasknutie misky.
Plastové misky sú tvarovo aj farebne najpestrejšie. Sú ľahké, a dosť často aj s protišmykovou úpravou. Bohužiaľ sa dosť často stáva, že pokiaľ necháte plastovú misku na priamom slnku (napríklad celodenný zdroj vody pre psa pri stane v kempe), tak miska mení tvar aj farbu, naopak skrehne pri nižších teplotách, napríklad keď takú misku necháte vonku počas zimných mesiacov. Rovnako tak, ak chcete plastovú misku umyť v umývačke – nie všetok plast vydrží vysokú teplotu vo vnútri. Preto je lepšie umývať plastové misky v ruke.
Nerezové misky sú ľahké, dosť často vybavené protišmykovou gumou, dajú sa umývať v ruke aj v umývačke, bez problémov znesú vysokú aj nízku teplotu, preto sú veľmi vhodné pre celoročné použitie vo vnútri aj vonku. Nevýhodou je ich jednotvárnosť – poväčšinou sú strieborné a prípadná potlač nemá dlhú životnosť a opakovaným umývaním sa zoškrabe.
Melamínové misky sú nápadne podobné miskám z porcelánu alebo keramiky, ale oproti nim sú odolnejšie voči nárazu. Vďaka melamínovým živiciam sú zároveň viac odolnejšie voči teplotám ako plastové misky a preto je ich možné používať celoročne. Väčšinou sú tieto misky s protišmykovou úpravou a dosť často aj s nerezovou miskou ako vložkou – melamín tvorí farebný veselý obal na nerezovú misku, ktorá je vyberateľná.
Podľa ich využiteľnosti môžeme misky deliť na:
- misky na každodenné kŕmenie,
- cestovné (skladacie) misky,
- špeciálne misky, napríklad protihltacie,
- závesné misky do prepravných klietok alebo kotercov, a iné.
Zatiaľ čo každodenné misky môžu byť z pevnejších materiálov, sú v exteriéroch pevne umiestnené, naopak misky cestovné sú väčšinou vyrobené v mäkkého, odolného plastu alebo gumy, aby boli ľahké a zároveň aby zabrali čo najmenej miesta, a je možné ich zložiť naplacato. Môžete naraziť na okrúhle alebo na hranaté, v rôznych veľkostiach a farbách. Pitný režim na cestách je možné dodržiavať aj vďaka cestovným fľašiam na vodu s miskou.
Medzi špeciálne misky patria protihltacie misky - pes má takú radosť z granúl, že sú v okamihu fuč, čo však nesvedčí jeho zdraviu. Preto, aby pes nebol ako „vysávač“, sú tu práve tieto misky. Na ich dne sú umiestnené rôzne tvary – špirály, bodce, výčnelky, kvôli ktorým musí pes krmivo starostlivo vyberať a preto spomaľujú kŕmenie až o 15 minút.
Závesné misky do prepravných klietok ocenia predovšetkým majitelia výstavných psov. Misky sa zavesia do klietky, v ktorej pes odpočíva, kým pôjde do kruhu, čím sa zabráni vyliatiu vody z misky a namočeniu psa.
Podľa prevedenia a možnosti umiestnenia misiek v miestnosti je možné misky na kŕmenie a vodu tiež rozdeliť na voľne položené, protišmykové s gumou, v sete alebo špeciálne v stojane, ktoré je možné prispôsobiť potrebám rôznych plemien a rôznych maznáčikov (napríklad majiteľ kokeršpaniela ocení špeciálne vyvýšené misky, v ktorých si pes nebude namáčať plandajúce uši, naopak pre malé šteňatá alebo mačiatka treba zaobstarať veľmi malé a nízke misky). Stojany sú vďaka svojej nastaviteľnej výške ideálne pre veľké plemená, pretože zaisťujú správne držanie tela pri kŕmení a tým znižujú riziká zdravotných problémov.
Veľkosť misky je preto potrebné zvoliť podľa druhu a veľkosti zvieraťa. Avšak pamätajte na to, že miska na vodu bude vždy väčšia ako miska na jedlo. Voda musí byť zvieraťu prístupná stále, oproti tomu sa denná dávka granúl alebo paštéty väčšinou rozdelí na viac porcií v priebehu celého dňa.
Nech už vyberáte akúkoľvek misku, majte dobre na pamäti, pre aké zviera ju vyberáte, aké je veľké a na aký účel budete misku využívať. Dobre zvážte, či daná miska spĺňa vaše kritériá ale aj kritériá vášho zvieraťa.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom misiek na kŕmenie, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.