8 rád pre venčenie, keď ste v karanténe a máte psa

#AUTOR-Jana R.#

Ste v karanténe a máte psíka? V spolupráci s veterinárnym lekárom MVDr. Petrom Šrenkom zo skupiny VETINO sme pre vás pripravili 8 rád pre psíčkarov v karanténe, aby tak zvládli venčenie v zdraví a pokoji.

Ako sa mám teda správať, pokiaľ som „ohrozená“ veková kategória, alebo osoba v karanténe a som majiteľom psa?

1. Plán aktivít

Predovšetkým buďte opatrní a zachovajte plán aktivít (aj keď obmedzený), vždy dodržujte všetky všeobecné odporúčania a obmedzenia, snažte sa seba aj svojho miláčika počas dňa aktívne zabaviť (tréning povelov, rôzne interaktívne hry).

2. Zabavte sa

Nemusíte mať žiadny strach, že sa vášmu parťákovi niečo stane, pokiaľ s vami zostane aj niekoľko týždňov v byte. Venujte mu svoj čas a zabavte jeho aj seba hrami, alebo výcvikom.

3. Venčenie

Ak venčíte, choďte sami a radšej na miesta, kam nechodí mnoho ľudí.

4. Správny čas

Snažte sa zvoliť taký čas, kedy je väčšia pravdepodobnosť stretávať menej ľudí.

5. Zvážte prechádzku

Ak nemôžete ísť sami venčiť, zvážte, či váš psík skutočne musí ísť na prechádzku. Malé plemená môžu mať dostatok pohybovej aktivity aj v byte a ľahko sa naučia vyvenčiť v byte, alebo na balkóne (na noviny, alebo na plienku). Staršie psy s nižšou pohybovou aktivitou určite vydržia niekoľko dní bez pohybu vonku. Opäť je rozumné zabaviť ich doma.

6. Základné pravidlá

Pokiaľ namiesto vás venčí psíka niekto iný, dodržujte všetky základné pravidlá zvýšenej opatrnosti a hygieny: používajte rukavice, dve vodítka, dezinfekciu obojku a utretie psíka po venčení, znížte počet prechádzok na maximálne 1 x denne, alebo každý druhý deň, alebo dokonca len na 1 x týždenne.

7. Strážte kŕmne dávky

Strážte množstvo, prípadne aj druh krmiva, aby psíkovia zbytočne nepribrali!

8. Nepanikárte!

Zostaňte zdraví a pozitívnej mysle!

MVDr. Petr Šrenk
Veterinár, skupina Vetino


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom venčenia, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.