Au! Včelie a osie bodnutie: Čo to znamená pre vášho maznáčika?
Grilovanie a jedlo vonku často láka aj nepozvaných hostí. Čo je však potrebné urobiť, keď bol náš pes alebo mačka bodnutý?
Lovec, ktorý nevyhrá
U psov a mačiek sa nezaprie lovecký inštinkt, preto často pozorujeme, že lovia muchy, komáre, včely, osy alebo sršne. Väčšinou táto hra končí bez zranení, niekedy ale môže dôjsť k bodnutiu. Včely majú na žihadle maličké vrúbky, kvôli ktorým sa žihadlo v pokožke zasekne a zostane na mieste. Včela za toto bodnutie doplatí životom. Naopak osa žiadne vrúbky nemá. Oproti včele je však jej bodnutie bolestivejšie a navyše môže v prípade, že si pripadá ohrozená, bodať opakovane. Pokiaľ zistíme, že došlo k zraneniu nášho zvieraťa, mali by sme zistiť, v akej oblasti sa zranenie nachádza.
Chladiť!
Ak je zviera bodnuté do labky, brucha, alebo chrbta, nemusíme sa príliš obávať. Prevažná väčšina psov aj mačiek nemá prehnanú alergickú reakciu a stačí tak žihadlo vytiahnuť, napríklad pomocou nechtu a postihnuté miesto schladiť napríklad pomocou namočeného uteráka, približne na 20 minút.
Rýchlo k veterinárovi!
Väčší problém nastáva v prípade bodnutia do hlavy, ňufáku, krku či dokonca do jazyka. Tu sa jedná o veľmi rizikové oblasti, kedy môže dôjsť k opuchu dýchacích ciest a následným problémom s dýchaním. Pokiaľ dôjde k viacpočetným bodnutiam alebo k bodnutiu v oblasti hlavy a krku, mali by sme bezodkladne kontaktovať veterinára a vydať sa za ním. Alergickú reakciu väčšinou veľmi rýchlo vyriešia injekcie antihistaminík alebo kortikoidov. Keď sa stretneme s bodnutím v menej rizikovej oblasti, ako sú napríklad labky, mali by sme zviera počas nasledujúcich hodín dobre sledovať.
Môže dôjsť k alergickej reakcii alebo dokonca k anafylaktickému šoku. Pokiaľ pozorujeme zvýšené slinenie, zvracanie, zlé dýchanie či dezorientáciu, kontaktujeme veterinára a ihneď ho navštívime. V týchto prípadoch sa jedná o život ohrozujúci stav a dôležité môžu byť aj minúty. Ako prvú pomoc môžeme použiť aj antihistaminiká určené pre ľudí, napríklad Zodac či Zyrtec, o ich použití sa ale najskôr musíme poradiť s veterinárom.
Alergická reakcia nemusí nastať iba po osom, alebo včelom bodnutí, reakciu možno pozorovať aj po bodnutí iným hmyzom. Postup pri reakcii je rovnaký, postihnuté miesto chladíme a pokiaľ nastanú komplikácie, bezodkladne navštívime veterinárneho lekára.
Teraz už vieme, ako sa postarať o zviera, ktoré bodol nejaký hmyz. Zachováme pokoj a poskytneme nášmu miláčikovi prvú pomoc. Všetkým našim čitateľom prajem, aby nemuseli čeliť závažnej reakcii alebo anafylaktickému šoku. Každopádne je lepšie byť vždy pripravený.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom zvieracích alergií, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.