Chudneme: Každý tretí pes má nadváhu
Zdá sa vám, že sa váš psík viditeľne guľatí? Potom je najvyšší čas zdvihnúť ho z gauča a upraviť mu stravu. Lenže ako na to? Bude stačiť len zvýšený pohyb a prípadne koľko ho môžeme zaradiť do denného režimu?
Zhruba 30% psov trápi nadváha. Za tú potom môže vždy jedine majiteľ. Práve on jediný je aj ten, ktorý s tým môže niečo urobiť. V čom je vlastne problém? Zjednodušene povedané, psík prijíma viac energie, než jej vydáva. Tento nepomer je potrebné vyrovnať. Ďalšími faktormi, ktoré môžu hrať úlohu pri priberaní psa, sú jeho vek, plemeno, psychický stav, hormonálna nevyváženosť, choroby, životný štýl a genetické predispozície. Má váš pes priamo veterinárom diagnostikovanú chorobu? Potom odporúčame prebrať ideálny šport a aj stravu s veterinárom.
Ako spoznať, že by psík mal schudnúť?
Existuje niekoľko spôsobov, ako skontrolovať, či váš pes má, alebo nemá nadváhu. Ak už nemôžete nahmatať rebrá, tak je to celkom isté znamenie, že maškrtiek bolo príliš veľa. Pri zvyšujúcej sa váhe je potom možné sledovať postupne klesajúce brucho psa. Každé plemeno je však trochu iné, určite sa oplatí sledovať predpísanú váhu pre konkrétne plemeno vášho psa.
Ako schudnúť?
Je psík vyberavý a máte strach, že by sa ľahko neadaptoval na nové granule, ktoré sú menej kalorické? Potom mu skúste znížiť kŕmnu dávku asi o 20%. Maškrty môžete vynechať úplne. Ak ste však obaja zvyknutí na odmeny, siahnite po najmenej kalorickej variante. Skvelé môže byť napríklad sušené mäso, ktoré je pripravené v malých kúskoch. Ďalším dobrým tipom sú sušené pľúca od značky Vetamix. Najdôležitejší je však pravidelný pohyb, bez neho bude pes nielen priberať, ale bude aj znudený a nešťastný. Ideálne sú pravidelné dlhšie prechádzky. Doma zase môžete hravo zvládnuť aportovanie a spoločné hry. Skvelé môže byť napríklad preťahovanie.
Pokiaľ sa váš psík postupne prejedol až k obezite, určite bude najlepšie siahnuť po granuliach s označením Light, teda po menej kalorických granuliach. Ale aj pri tomto type krmiva je však nutné dodržiavať určenú predpísanú dávku. Tú nájdete uvedenú na každom balení, prípadne si nechajte poradiť od personálu v našich predajniach.
Extrémy radšej vynecháme
Pravidelný pohyb je skvelý, ale nútiť vášho „gaučiaka“ k náročným bežeckým výkonom a namáhavým dlhým aktivitám nie je dobrý nápad. Pes s nadváhou má problémy s pohybom, predovšetkým kvôli zaťaženiu jeho kĺbov, ale aj orgánov. S postupným chudnutím môžete náročnosť pohybu postupne adekvátne zvyšovať, ale nikdy psa nepreťažujte.
Pozor tiež na nepravidelné výkyvy pri fyzickej aktivite. Keď napríklad pravidelne každý víkend uťaháte svojho psa „k smrti“ na horskej túre a potom s ním v týždni idete len na krátku prechádzku, nerobí mu to veľmi dobre. Rovnako tak, ak jediná aktivita, ktorú psík s nami vonku robí, je aportovanie, tak ho zaťažujeme nerovnomerne a jednostranne.
Rozhodli ste sa venčiť, keď idete na bicykli? Potom je na to potrebné mať dlhé vodítko. Psy, ktorí sú nútení bežať natesno vedľa bicykla, musia neustále nielen bežať, ale súčasne sa vyhýbať bicyklu, čo rozhodne nie je zdravá aktivita, ktorú si pre svojho maznáčika môžete priať.
Ak sa vám stane, že to preženiete s fyzickou aktivitou a váš psík sa zrazu odmieta zdvihnúť z pelechu, doprajte mu zaslúžený odpočinok a suché teplo.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psieho chudnutia, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.