Nevhodné potraviny a zložky krmiva pre psy aj mačky - pozor na fatálne následky!
Krmivá obsahujú veľa látok a surovín a preto nie je jednoduché sa v nich orientovať. V tomto článku vám priblížim nevhodné krmivá a suroviny, ktoré nemusia psom a mačkám vyhovovať.
Všetci chceme svojim miláčikom dopriať radostný a zdravý život. Premýšľate často nad tým, aké krmivá sú vlastne pre našich zvieracích miláčikov nevhodné? Krmivá obsahujú veľa látok a surovín a preto nie je jednoduché sa v nich orientovať. V tomto článku vám priblížim nevhodné potraviny a suroviny krmív pre psy a mačky.
Nevhodné zložky krmív
V minulom článku som vám popísala, aké rozdiely sú medzi kvalitou krmiva. Teda, že existujú superprémiové, prémiové a economy krmivá. A práve tie posledné menované (často označované ako "supermarketové") spravidla obsahujú väčšie množstvo nevhodných látok. To, že economy potrava neobsahuje prakticky žiadne mäso a má veľké množstvo obilnín, už vieme, ale čo je vo zvyšku zloženia? V niektorých krmivách môžeme nájsť aj látky ako sú sorban draselný, fosfáty, farbivá a ochucovadlá a veľké množstvo soli. Už tieto názvy naznačujú, že nejde rozhodne o nič zdravé.
- Sorban draselný je draselná soľ kyseliny sorbovej a používa sa ako chemický konzervant, ktorý zabraňuje tvoreniu plesní a kvasiniek v krmive. Avšak táto látka sa tiež používa do pracích prostriedkov, šampónov a cigariet, takže si určite dokážeme urobiť obrázok o tom, o akú látku vlastne ide a že nie je veľmi vhodná na používanie na výrobu krmív pre zvieratá.
- Fosfáty sa používajú v podstate na viazanie vody, v malom množstve ich nájdeme všade, ale vo veľkom pomere by sme ich nachádzať nemali, pretože môžu spôsobovať aj poruchy trávenia.
- Farbivá - žlť, tatrazín, oxid titaničitý - to je len pár príkladov z mnohých umelých farbív, ktoré môžeme v krmivách objaviť. Telo sa týchto zložiek nedokáže úplne zbaviť a preto by sme sa ich mali veľkým oblúkom vyhnúť. Farbičky sú síce atraktívne ale pokiaľ sa majiteľ domnieva, že zelené granule sú so špenátom, oranžové s mrkvou a červené s mäsom, bohužiaľ sa veľmi mýli, jedná sa iba o farbivá a pôsobia skôr marketingovo na majiteľa a nie pozitívne na zdravie maznáčika.
Farebné granule - plné farbív a nič zdravého pre maznáčika
Soľ - strašiak pre ľudí, ale aj zvieratá
Medzi nevhodné ochucovadlo radíme predovšetkým soľ alebo chlorid sodný (NaCl). Má za úlohu urobiť krmivo chutnejším a zlepšiť tak jeho príjem. Táto zložka je však vo veľkom množstve rovnako škodlivá ako u ľudí. Vyvoláva problémy s obličkami, u jedincov s predispozíciou môže vyvolať ochorenie srdca a v krajných prípadoch môže dokonca vyvolať aj závislosť na krmive. Ideálne by v granuliach malo byť NaCl (chloridu sodného) okolo 1%, ale väčšinou sa sodík a chlór objavujú aj v ďalších komponentoch krmiva. Preto musí výrobca deklarovať celkový podiel Na a Cl.
Produkty živočíšneho pôvodu a vedľajšie produkty rastlinného pôvodu. Čo to znamená?
U týchto zložiek nevieme, čo presne je ich obsahom a preto by sme sa im mali vyhnúť, pokiaľ máme zviera s potravinovou intoleranciou alebo alergiou. Tieto položky väčšinou obsahujú odpad štandardnej produkcie a tak si pod týmto pojmom ťažko predstaviť kvalitnú zložku. Pokiaľ máme psíka či mačičku s citlivejším trávením, možno považovať za nevhodné aj sóju, lepok, mlieko a vajcia. Vo veľkom množstve škodia samozrejme aj obilniny, môžu spôsobovať alergickú reakciu a v krajných prípadoch aj torziu žalúdka v dôsledku príliš veľkého kvasenia v žalúdku.
Potraviny vhodné pre človeka = potraviny vhodné pre psa? Nezmysel!
Smutné oči, naliehavé kňučanie alebo olizovanie pod stolom - niektorí pánkovia tomuto proseniu ich maznáčika podľahnú a nejakú tú "dobrôtku" zo svojho taniera svojmu miláčikovi dajú. Ale pozor, pre psa aj mačku to nie je zdravé a niektoré potraviny sú životu nebezpečné.
Nebezpečné potraviny:
- hroznové víno a hrozienka - aj v malom množstve môžu spôsobiť zlyhanie obličiek.
- cibuľa - vo väčšom množstve vedie k chudokrvnosti (anémií) a aj k zníženiu hemoglobínu v krvi (hemolýza). Pozor, vzťahuje sa nielen na surovú, ale aj na varenú cibuľu. Cesnak spôsobuje veľmi podobné problémy.
- čokoláda - presnejšie kakao v nej obsiahnuté. Spôsobuje poškodenie obličiek, záchvaty, bezvedomie aj smrť a to aj v menšom množstve. Najnebezpečnejšia je čokoláda na varenie, pretože obsahuje vysoký podiel kakaa. Aj 90 g čokolády na varenie môže zabiť psa s hmotnosťou 10 kg.
- paradajky - sú škodlivé z dôvodu obsiahnutého tomatínu predovšetkým v nedozretých paradajkách. Táto zložka môže spôsobiť dýchacie problémy, hnačku, zvracanie a dokonca aj zápchu.
- šunka a slanina - obsahujú veľa soli a tukov a nie sú pre psov vhodné z dôvodu možného vzniku zápalu pankreasu a verte mi, toto ochorenie je veľmi nepríjemné.
- surové a varené hydinové kosti - kosti sa môžu rozštiepiť a spôsobiť tak poškodenie vnútorných orgánov a dokonca môžu viesť aj k upchatiu žalúdka alebo čriev.
- surový bielok - blokuje vstrebávanie biotínu, takže teoreticky môže zhoršovať kvalitu srsti.
- avokádo
- vlašské orechy
- A môžu psy jesť huby alebo hríby? Nie!
Pozor! Aj 90 g čokolády na varenie môže zabiť psa s hmotnosťou 10 kg!
Pokiaľ vyberáme vhodné krmivo pre nášho miláčika, mali by sme sa zamerať na zloženie. Nájdeme v ňom ako látky prospešné, tak aj tie, ktoré môžu uškodiť. Pokiaľ na vreci máme v zložení chemické konzervanty alebo veľké množstvo soli, mali by sme sa takému kŕmeniu veľkým oblúkom vyhnúť.
A predovšetkým by sme psíka alebo mačičku nemali kŕmiť "od stola".
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom nevhodného krmiva, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.