Prečo zmeniť krmivo a ako to urobiť, aby bolo k zvieratku šetrné?
Trápia vášho maznáčika v poslednej dobe nejaké problémy? Jeho srsť už nie je taká hustá a lesklá? Zistite, či nepotrebuje zmenu krmiva. Na našom blogu nájdete nový článok.
Má váš chlpáč nejaké problémy? Nezdá sa vám dostatočne vitálny, alebo sa jeho srsť už tak neleskne, alebo už nemá také silné pazúriky? Je dosť pravdepodobné, že potrebuje iné krmivo – ale ako to urobiť, aby bola táto zmena čo najviac šetrná k maznáčikovi? Aj to sa dozviete v tomto článku.
Dôsledky správneho výberu krmiva
Pokiaľ krmivo vyhovuje nášmu zverencovi, spoznáme to v prvom rade podľa trávenia. Malo by prebiehať bez zvracania, hnačky, nadúvania a nepríjemného zápachu. Výkaly majú byť pevné, tmavé, a má ich byť malé množstvo. Podľa jednej poučky by sme mali byť schopní rozkopnúť ho bez viditeľných pozostatkov na topánke. Na druhú stranu je zdravotne oveľa lepšie, pokiaľ sa naše zvieratko ľahko vyprázdňuje, čo ovplyvňuje napríklad množstvo vlákniny. Ďalším ukazovateľom býva srsť. Po zmene krmiva sa jej kvalita mení v oneskorení o 6 až 10 týždňov. Sledujeme predovšetkým zmenu hustoty, pevnosti ale aj hebkosti chlpov, rovnako tak pevnosť pazúrikov a v neposlednom rade aj zmeny na pokožke, lupiny alebo náchylnosť k rôznym vyrážkam, alebo začervenaniu.
Kedy urobiť zmenu?
Dôvodov na zmenu krmiva býva mnoho, s tým prvým sa môžeme stretnúť, už keď si privezieme malé šteniatko, alebo mačiatko, domov. Dobrý chovateľ nám povie, čím kŕmi a aj kde krmivo kupuje a vybaví nás malým množstvom tohto krmiva, aby sme mali čas si ho zohnať. Pri šírke dnešnej ponuky je občas nejaké krmivo horšie zohnateľné, a preto musíme využiť nejakú alternatívu. Volíme teda takú, ktorá má čo najpodobnejšie zloženie, predovšetkým čo sa týka druhu použitého mäsa a aj jeho percentuálnou hodnotou.
Pokiaľ krmivo nevyhovuje, tak máme opäť dôvod na zmenu. Tentokrát však nevolíme podobný variant, ale odlišný a to práve vo vlastnosti, ktorá nám spôsobuje problémy. Môže ísť o nedostatok nejakej zložky, alebo zlú stráviteľnosť. Najčastejšou príčinou je intolerancia, alebo alergia na časť zloženia krmiva. Oboje môžete vysledovať eliminačnou metódou, alebo si nechať urobiť testy na alergiu u veterinára.
Aké krmivo máme teda vybrať pre nášho miláčika?
V dnešnej dobe môžeme nájsť na trhu obrovské množstvo krmív. Skúsený výživár strávi aj celé hodiny nad štúdiom zloženia a spôsobom spracovania jednotlivých produktov, ale laik sa v ponuke sortimentu prakticky „utopí“. V lepšom prípade si nechá v špecializovanej predajni poradiť, v tom horšom jednoducho odbije svojho štvornohého miláčika nákupom lacného krmiva s obrázkom šťastného a roztomilého šteniatka zo supermarketu. Takéto krmivá však nie sú príliš vhodné, v ich zložení je totiž veľké zastúpenie obilnín a iných náhradiek, solí, farbív a ochucovadiel. Naopak, mäso a iné dôležité zložky sa tu hľadajú len ťažko.
V zložení sú suroviny obvykle zoradené od najvyššieho percentuálneho zastúpenia po najnižšie. Na prvom mieste je u väčšiny kvalitných krmív mäsová zložka. Je však dôležité brať do úvahy aj stav mäsa. Čerstvé mäso obsahuje okolo 70% vody, je teda úplne logické, že ho tam musí byť oveľa viac, ako keby bolo uvedené v dehydratovanej (sušenej) forme. Prípadný mäsový proteín býva ešte stráviteľnejší a často sa pridáva do krmív z dôvodu zvýšenia jeho využiteľnosti. Niektoré krmivá dosahujú v súčte mäsových surovín dokonca až 95 %. Treba však podotknúť, že kvôli domestikácii psov aj mačiek v dnešnej dobe nie všetky zvieratá dokážu stráviť tak vysoký podiel mäsových surovín.
Ďalšou dôležitou súčasťou krmiva je už spomínaná vláknina, ktorá je veľmi dôležitá pre peristaltiku čriev a vytvára tak vhodné prostredie pre priateľské baktérie (tvorí takzvané prebiotikum). Prispieva tým aj k pocitu sýtosti. Jej zdrojom je v lepšom prípade nejaký druh zeleniny, v tom horšom sú to obilniny.
Kvalita ingrediencií je pri výbere krmiva kľúčová.
V kvalitnom krmive nesmú chýbať ani minerálne látky, vitamíny a ďalšie dôležité živiny, ideálne pridané prírodnou cestou. Môže sa jednať o rôzne bylinky, ovocie, semená, alebo napríklad aj o drvené škrupiny morských plodov.
Ani dokonalé zloženie bohužiaľ nezaručí, že nášmu psíkovi či mačičke krmivo sadne, avšak spôsobom zmeny krmiva môžeme toto riziko výrazne znížiť.
Ako postupovať pri zmene granúl?
Začneme ideálne týždeň alebo dva pred tým, ako nám úplne dôjdu pôvodné granulky, aby sme ich mohli postupne primiešavať. Začíname na 10% nového krmiva a v priebehu 2 týždňov zvyšujeme dávku až na 100 %. Postupujeme pomaly, pretože baktérie, ktoré pomáhajú pri trávení, si musia privyknúť na novú stravu. Pokiaľ bol doteraz ich počet nízky a stav nestabilný, môže im to trvať dlhšie.
Komplikácie pri zmene krmiva
Pes zvracia a má hnačku, a my ho z toho potrebujeme nejako dostať. V takejto situácii začneme hladovkou a až po 24 hodinách nasadíme diétu, ktorú už máme vyskúšanú. Najobľúbenejšia je varená ryža s mrkvou a kuracím mäsom. Pokiaľ vidíme, že diéta zaberá a trávenie sa stabilizuje, môžeme čoskoro opäť postupne primiešavať nové krmivo.
Pri zmene krmiva môžeme tiež naraziť na problém s jeho chutnosťou, ten však vyriešime krátkodobým pridávaním malého množstva vývaru, polievky pre psov a mačky (napr. značky Huhubamboo), konzervy, kapsičky, alebo napríklad lososového oleja. Kŕmnu dávku tiež môžeme zaliať teplou vodou, aby viac zmäkla.
Ako prejsť na BARF?
Samostatnou kapitolou je prechod na surovú stravu, takzvanú BARF, alebo aj späť na granule. Nezabudnime, že surová strava je oveľa dlhšie a ťažšie stráviteľná, a preto odporúčam ešte dlhší prechod. Je nutná dokonalá znalosť výživy zvierat, aby sme boli schopní im skompletizovať kŕmnu dávku. Preto odporúčam si najskôr naštudovať pár informácií a rozhodne, ak ste v tomto odbore ešte neznalí, nie je vhodné prechádzať na BARF stravu u zvierat pred dokončením fyzického vývoja jedinca – teda u šteniat a mačiatok. Prípadné výživové chyby by mohli mať nevratné následky.
Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psej stravy, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.