Snehové gule na srsti a ako na ne bez rizika?
Niektorí psy milujú sneh, ale iným – najmä tým s hustejšou a dlhšou srsťou – spôsobuje veľké problémy. Áno, hovoríme o obyčajných snehových guliach, ktoré sa tvoria na kožuchu vášho miláčika, a ktoré mu môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Ako sa ich zbaviť a na čo si pri tom treba dávať pozor, vám poradí veterinárka Mária Kadeřávková.
Je medzi ohrozenými plemenami aj váš pes?
Snehové gule trápia predovšetkým plemená s jemnou polodlhou, alebo dlho srsťou (typický príklad je kokeršpaniel). Najčastejšie ich môžeme nájsť okolo papule, na hrudníku a v okolí uší. Veľké snehové gule môžu spôsobovať problémy aj v oblasti podpazušia, či iných častí tela, kde dochádza k treniu, rovnako ako v oblasti uší, kde s ohľadom na jemnú kožu môžu psíkovi spôsobiť omrzliny. A čo sa týka jeho labiek, na tie tiež treba dávať pozor: lebo sneh, drobné kryštály ale aj zmrazky môžu poškodzovať kožu, predovšetkým v medziprstí.
Prevencia je základ
Jednou z variant riešenia je ostrihať psovi dlhú srsť (predovšetkým na labkách), čím znížite riziko tvorby snehových gulí. U niektorých plemien sa priamo odporúča použiť oblečenie a/alebo topánky pre psov. Vždy však musíme zvážiť aj skutočnosť, či je dané oblečenie vhodné práve pre nášho psa – napríklad taký malamut, alebo bernský salašnícky pes väčšinou nič také nepotrebujú. Pri výbere materiálu samozrejme siahnite po takom, ktorý predovšetkým nenasiakne vodou (mokré oblečenie totiž chladí). Odporúčam starostlivo vyberať topánky nielen podľa veľkosti labiek, ale hlavne nestaviť na domácu samovýrobu – také obyčajné, podomácky vyrobené, topánky totiž veľmi často spôsobujú psíkom odreniny, zlomeniny pazúrikov, alebo rôzne iné ťažkosti.
Ako sa zbaviť snehových gulí, ak už vznikli
Najjednoduchšie je snehovú guľu mechanicky rozbiť (pokojne aj hneď počas prechádzky), následne psíka doma umyť / rozpustiť sneh vo vlažnej vode a labky poriadne vysušiť. Potom je vhodné použiť aj rôzne špeciálne prípravky na ošetrenie labiek. Rozhodne neodporúčam nechať psa olizovať si sneh na labkách! Dôvodom je, že hlavne v mestách sa v dnešnej dobe sneh často solí, a posypová soľ môže byť pre psíka toxická už v relatívne malých dávkach (nehľadiac na to, že samotný sneh a ľad môžu spôsobiť tráviace ťažkosti vášho psíka).
Teraz už máte informácie, a viete všetko, čo treba robiť, keď sa nabudúce vydáte so svojim psíkom na prechádzku v snehu. Prajeme vám príjemné zimné venčenie! A samozrejme nezabudnite na obľúbené maškrty.
Ak chcete mať a ktuálne informácie ohľadom snehových gulí, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.