Výživa, zdravie a starostlivosť o miláčikov, Strana 2

Ako správne prepočítať psie roky na ľudské?

Ako správne prepočítať psie roky na ľudské?

#AUTOR-Jana V.#

Dĺžka života psa je pre všetkých pánikov veľmi dôležitým faktorom. Je to dané tým, že psy sú plnohodnotnými členmi rodiny a je im venovaná skutočne veľká starostlivosť. Každý pánik si praje, aby s ním jeho chlpatý maznáčik strávil čo najviac času. Ako je to ale s prepočtom psieho veku na ten ľudský? Na to sa pozrieme dnes.

Priemerný vek psov je približne 1013 rokov. Toto rozmedzie bolo vypočítané bez ohľadu na vek a veľkosť psa. Menšie rasy sa dožívajú dlhšieho veku, ako je to pri psoch veľkých plemien. Zatiaľ čo malé psy sú dospelé už v roku, väčšie psy dospievajú až okolo druhého roku života.

Ako dopriať psovi dlhý a šťastný život?

Dĺžka psieho života závisí na viacerých faktoroch ako len rasa alebo jeho veľkosť. Veľký podiel má totiž hormonálna rovnováha, životný štýl a strava. Zviera, ktoré dostáva pravidelnú starostlivosť a má možnosť vybehať sa vonku, trpí v dospelosti oveľa menšími zdravotnými ťažkosťami. Psy, ktoré sú aktívne, sú tak oveľa viac odolné voči rôznym ochoreniam.

Akým spôsobom sa u psa prejavuje staroba?

Spoznáte znateľný rozdiel v jeho hravosti. Váš maznáčik sa už nechce hrať tak často a mnohokrát aj chvíľku strávenú s vami vymení za útulný pelech. Čoskoro sa unaví a častejšie odpočíva. V tomto období tak nie je dobré zanedbávať pravidelné preventívne zdravotné prehliadky, pretože sa tým môže predísť prípadným problémom. Medzi prvotné príznaky staroby môžeme zaradiť stratu sluchu, zraku a kĺbové problémy. Myslite teda na to, že psom je nutné postupne uberať na tempe ohľadom rôznych aktivít a hier, aby nedošlo k zbytočnému preťaženiu malého organizmu.

Kedy sa pes stáva seniorom?

Starnutie začína najrýchlejšie u obrých plemien, ktoré majú váhu nad 50 kg. Proces začína okolo 5. roku života. Stredné plemená začínajú starnúť okolo 7. roku života. Tie najmenšie rasy dokonca až okolo 8. roku.

Vek psa možno posúdiť aj podľa zubov

Podľa hrubého odhadu sa dá posúdiť vek psa aj pomocou stavu jeho zubov. Po troch týždňoch je možné šteniatka kŕmiť pevnou stravou, pretože sa im začínajú objavovať prvé zuby. Prvých rezákov sa šteňa dočká medzi 3. až 4. týždňom. Tesáky sa objavia medzi 5. až 6. týždňom. Všetkých 28 zubov má psík vo veku 9 až 10 týždňov. V 5. mesiaci začína trvalá náhrada chrupu a v 8 mesiacoch má šteňa už dokonca 42 stálych zubov.

U dospelých psov sa dá vek vypočítať pomocou stupňa ich opotrebovania. Ak sú dolné rezáky opotrebované len ľahko, tak ide o mladého psa, ktorý má vek okolo 1,5 roka. Všetky opotrebované rezáky a odreniny na očných zuboch znamenajú, že pes má okolo 7 rokov. Pokiaľ rezáky už nie sú ostré a sú zaoblené, tak je pes starší ako 10 rokov. V prípade ich absencie ide o psieho seniora medzi 13.-15. rokom života.

Pes cení zuby

Tabuľka prepočtu psích rokov na ľudské roky

Vek psa Ľudský vek
malé plemená do 15 kg
Ľudský vek
veľké plemená 15 až 45 kg
Ľudský vek
veľké plemená nad 45 kg
6 mesiacov 10 rokov 8 rokov 6 rokov
1 rok 20 rokov 18 rokov 12 rokov
2 roky 30 rokov 28 rokov 22 rokov
3 roky 33 rokov 35 rokov 31 rokov
4 roky 36 rokov 40 rokov 41 rokov
5 rokov 40 rokov 45 rokov 48 rokov
6 rokov 44 rokov 52 rokov 55 rokov
7 rokov 48 rokov 58 rokov 62 rokov
8 rokov 50 rokov 63 rokov 68 rokov
9 rokov 55 rokov 69 rokov 75 rokov
10 rokov 58 rokov 75 rokov 82 rokov
11 rokov 63 rokov 80 rokov 89 rokov
12 rokov 67 rokov 87 rokov 97 rokov
13 rokov 71 rokov 92 rokov 103 rokov
14 rokov 75 rokov 98 rokov 110 rokov
15 rokov 78 rokov 103 rokov 118 rokov
18 rokov 90 rokov 120 rokov 136 rokov
20 rokov 100 rokov 132 rokov 150 rokov

Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom veku psov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

 
Čo znižuje účinok antiparazitík? Na toto si dávajte pozor!

Čo znižuje účinok antiparazitík? Na toto si dávajte pozor!

#AUTOR-Ema H.#

Výrobcovia antiparazitík často uvádzajú dobu účinnosti svojich výrobkov dosť nejednoznačne. Prečo tomu tak je? Výrobok, ktorý prechádza toľkými testami, by predsa mal mať jasne deklarovanú dobu, počas ktorej je ochrana účinná.

Použili ste prípravok, ktorý by mal maznáčika ochrániť pred kliešťami aj blchami. Lenže ako dlho bude účinná látka pôsobiť? Doba účinnosti, ktorú uvádza výrobca, sa často líši od skúseností zákazníkov. V čom je teda háčik?

Laboratórne testy nepočítajú s tým, že svojho psa po každej prechádzke kúpete. A pokiaľ nenasadíte obojok správne, alebo budete nevhodne dávkovať spot-on prípravky, účinok antiparazitík môže byť silne oslabený.

Spreje a pipety (spot-on prípravky)

Všeobecne sa neodporúča aplikovať antiparazitiká pred kúpeľom zvieraťa. S aplikáciou počkajte ideálne aspoň 24 hodín. Bežné šampóny a kondicionéry totiž významne znižujú dobu účinnosti. Pokiaľ potrebujete kúpať psa častejšie, používajte šampóny na prírodnej báze. Sú šetrné k pokožke a väčšina z nich vôbec neznižuje účinok antiparazitík, alebo len minimálne. Prírodné produkty bývajú drahšie, ale vyššia cena šampónu sa vám vráti na ušetrených peniazoch, ktoré by ste minuli na nové antiparazitiká.

Laboratórne testovanie nie je testovanie v teréne... :)

Výhody

Zviera nie je nijako obmedzované. Niektorým psom a mačkám môže totiž na začiatku obojok pocitovo vadiť a môžu sa preto častejšie škrabať.

Na čo si dať pozor?

Nezabudnite si zaobstarať prípravok do zásoby. Dôležité je aplikovať látku včas, aby účinok antipirazitík nebol prerušený. Dodržujte návod a neimprovizujte s dávkovaním.

Obojky

U väčšiny obojkov počítajte s tým, že účinok nastupuje postupne, a to približne týždeň. Výnimkou sú obojky Foresto, ktoré účinkujú proti blchám hneď a proti kliešťom začínajú fungovať už po 24 hodinách. Obojok vy mal byť utiahnutý tak, aby bolo pod neho možné vsunúť dva prsty. Raz za 14 dní potom skontrolujte, či je stále takto správne utiahnutý. Pokiaľ je to potrebné, môžete obojok umyť mydlovou vodou. Opäť platí, čím šetrnejšie mydlo, tým lepšie. Väčšinu antiparazitných obojkov je nutné pri kúpeli zložiť. Obojky Foresto sú však vodeodolné a vôbec ich nemusíte dávať dole. Základom je zvoliť správnu veľkosť obojku, aby ste ho následne mohli nastaviť na požadovaný rozmer.

Výhody obojku

Najlepší variant v pomere cena/výkon. Účinok obojkov je dlhodobý. Odpadá starosť o pravidelnú aplikáciu ochrany sprejom alebo kvapkami.

Na čo si dať pozor?

Pozorne si prečítajte informácie v príbalovom letáku. Niektoré antiparazitiká obsahujú látky, ktoré sú toxické pre iné zvieratá (napr. mačky) a nie je vhodné ich používať tam, kde s nimi môžu prísť do priameho kontaktu deti.
Zvoľte vhodnú veľkosť obojku a utiahnite ho tak, aby bol dostatočne voľný (na 2 prsty).

Elektronické odpudzovače

Tu naozaj stačí dať si pozor iba na potopenie vo vode. Ľahké namočenie, alebo aj silnejší dážď by vadiť nemal. Pred návštevami rybníka, rieky alebo pri domácom kúpaní však odpudzovač určite zložte.

Ochrana áno, zázraky nie...

Či si už pre svojho maznáčika vyberiete akúkoľvek variantu, nezabúdajte na to, že žiadne antiparazitikum nezaistí 100% ochranu. Maznáčika preto radšej z času na čas prezrite.
Nepodceňujte nebezpečenstvá spojené s parazitmi. To, že vaše zvieratko nechodí každý deň do lesa, neznamená, že sa mu blchy, kliešte alebo iní parazity vyhnú. Kvôli myšiam, potkanom a ježkom, ktorí žijú aj v mestách, môže váš pes ľahko prísť k parazitom aj v mestskom parku, alebo na záhrade.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom antiparazitík, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Kliešť alebo blchy? Konajte rýchlo a nezanedbávajte prevenciu

Kliešť alebo blchy? Konajte rýchlo a nezanedbávajte prevenciu

#AUTOR-Michal N.#

Téma, ktorá každý rok, obzvlášť s príchodom jari, trápi snáď každého majiteľa štvornohého spoločníka. Sú to práve kliešte, blchy, parazity - všadeprítomní cudzopasníci znepríjemňujúci život našim maznáčikom.

Na odstránenie parazitov je najdôležitejšie pochopiť ich životný cyklus, práve to nám umožní vybrať správny prípravok na odstránenie parazita. Najlepšie je nepodceniť prevenciu. Ak ste u svojho maznáčika objavili blchy alebo kliešte, riešenie problému neodkladajte.

Kliešte u psov a mačiek

V prípade kliešťov sa jedná o trvalý problém, najintenzívnejší v období od jari do jesene. Kliešť vo svojich prirodzených vonkajších podmienkach čaká na svojho hostiteľa, na ktorom sa uchytí a následne saje krv. Je schopný zväčšiť svoju veľkosť až 200 krát a jeho správne a rýchle odstránenie je veľmi dôležité, pretože kliešť prenáša infekčné choroby ale aj ďalšie choroby, ako je napríklad lymská borelióza, babezióza a kliešťová encefalitída.

Ako u väčšiny parazitov, tak aj u kliešťa je životný cyklus tvorený vajíčkom, larvou, nymfou a dospelým jedincom. Tento cyklus je závislý na vonkajšom prostredí (teplote), pretože samica kliešťa kladie svoje vajíčka priamo do pôdy. Tam sa vajíčko vyvinie a zmení na larvu, ktorá ďalej napáda drobné zvieratá, teda využíva na svoj vývoj ďalších medzihostiteľov. V prípade kliešťov sa preto nemusíte obávať, že by sa vám v domácom prostredí premnožili. Bude stačiť, keď nebudete nezanedbávať prevenciu. Pokiaľ na zvierati nájdete kliešťa, ihneď ho odstráňte.

Kde všade sa vyskytujú kliešte?

Dnes už prakticky všade. Váš pes môže chytiť kliešťa ako v lese, tak aj v mestskom parku. Kliešť číha v tráve za domom, ale aj na lúke, takže aj keď sa vaša mačka pohybuje len okolo domu, môže sa jej v kožúšku zabývať nepozvaný hosť, rovnako ako v prípade túlavých mačiek. Srsť preto pravidelne kontrolujte.

Pravidelná kontrola je základ

Srsť kontrolujte pravidelne a dôsledne. Osobitnú pozornosť venujte ušiam, kde má kliešť skvelé podmienky. Ďalej kontrolujte miesta, ktoré nie sú na prvý pohľad dobre viditeľné, napríklad pod obojkom, na vnútorných stranách labiek, medzi prstami a v okolí ritného otvoru. Na odstránenie parazita použite pinzetu a dezinfekciu (na následné ošetrenie miesta). Nezabudnite na ochranné rukavice. Najdôležitejšia je prevencia. Poraďte sa v predajniach PetCenter, ktoré produkty sú vhodné pre vášho maznáčika.

Prevencia napadnutia kliešťami

Ochranu proti kliešťom môžete zaistiť niekoľkými spôsobmi. Na orientáciu vo veľkom množstve antiparazitných prípravkov, ktoré sú dnes k dispozícii na trhu, vám pomôže ich rozdelenie do dvoch základných skupín - podľa doby ich účinnosti:

Antiparazitiká s krátkodobým účinkom

Na srsť sa aplikujú ako šampón, sprej alebo v podobe kvapiek (spot on). Majú krátkodobejší účinok (väčšinou 1 mesiac), preto je nutné postrážiť si dobu účinnosti a potom ich aplikáciu zopakovať. Zo sortimentu PetCenter vám môžem odporučiť: Arpalit šampón, Arpalit sprej, Frontline sprej a napríklad Frontline kvapky.

Dlhodobé antiparazitiká

Tieto antiparazitiká zoženiete ako antiparazitný obojok. Ich účinnosť je skutočne dlhá, vydrží niekoľko mesiacov, niekedy dokonca aj celú kliešťovú sezónu. Obľúbené a účinné sú napr. obojky Foresto, Kiltix a Bolfo.

Pri voľbe vhodného antiparazitika pre vášho maznáčika myslite na to, že mačka nie je pes. Niektoré antiparazitiká nemožno používať univerzálne, ale sú určené len pre konkrétne zvieratá. Niektoré produkty nie sú vhodné pre gravidné zvieratá, staré zvieratá alebo zvieratá so špecifickými zdravotnými problémami. Príďte sa poradiť k nám do predajne. Radi vám s kolegami poradíme, ktorý prípravok je pre vaše zvieratko najlepší.

Ako na blchy?

Životný cyklus bĺch môže za priaznivých podmienok trvať aj 1 rok a ich úplné odstránenie je oveľa komplikovanejšie ako pri kliešťoch. Pokiaľ vášho miláčika hnevajú blchy, potom je 5 % dospelých jedincov a zvyšných 95 % sú ich vajíčka, larvy a kukly, ktoré sú rozmiestnené na hlave zvieraťa a jej okolí.

Blchy spôsobujú kožné problémy (dermatitídu), chudokrvnosť a druhotné bakteriálne infekcie. Sú tiež prenášačmi pásomníc.

Blchy a ich 4 základné štádiá

  • dospelý jedinec - nakladie 30 - 50 vajíčok denne, zamorí teda vašu domácnosť exponenciálnou rýchlosťou
  • vajíčko - všade priľne, v pelechu zvieraťa, na podlahe - tam kde sa hostiteľ (pes alebo mačka) pohybuje, premena na larvu trvá 1 - 10 dní
  • larva - zalieza na miesta, kde sa ďalej vyvíja - do kobercov, sedačiek auta, pelechov, ťažko prístupných miest - kolonizuje prostredie, premena na kuklu trvá 5 - 11 dní
  • kukla - vydrží v nepriaznivých podmienkach až 1 rok, než sa opäť vyvinie na dospelého jedinca, ktorý je schopný sa znovu množiť, premena na dospelého jedinca trvá 5 - 9 dní

Ako je z vyššie uvedeného životného cyklu zrejmé, boj s blchami nie je vôbec jednoduchý. Blchy sa dokážu rozmnožovať veľmi rýchlo a vo veľkom množstve.

Pokiaľ je zviera napadnuté blchami, svrbí ho koža a zviera sa preto neustále drbe. V srsti môžete nájsť čierne bodky, ktoré sú viditeľné aj voľným okom.

Čierne bodky sú viditeľné aj voľným okom.

Ako odstrániť blchy?

  1. použite vhodný prípravok na zviera na odstránenie parazita z jeho srsti
  2. použite vhodný prípravok na odstránenie parazita z okolia vášho zvieraťa

Nezabúdajte na odstránenie bĺch z prostredia, v ktorom váš maznáčik žije, inak sa totiž nikdy nezbavíte bĺch.

Blchy - poriadne to svrbí - nezabudnite ich zlikvidovať aj z okolia psíka, nie iba zo srsti!

Či už sa rozhodnete pre šampón, spot on, sprej alebo obojok, v našich predajniach vám radi poradíme, čo treba robiť, aby sa vášmu maznáčikovi čo najskôr uľavilo od nepríjemností, ktoré sú s parazitmi spojené.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom antiparazitík, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.  

Vonkajšie parazity: Ako na nich?

Vonkajšie parazity: Ako na nich?

#AUTOR-Kristína P.#

Aj keď možno nie sú na prvý pohľad viditeľné, parazity môžu predstavovať pre vašich miláčikov naozaj vážnu hrozbu. Pripravte sa na nich! Blchy, kliešte, švoly aj komáre. Nenechajte sa prekvapiť. Čítajte, ako sa treba ubrániť proti vonkajším parazitom!

Aj keď možno nie sú na prvý pohľad viditeľné, parazity môžu predstavovať pre vašich miláčikov naozaj vážnu hrozbu. Otravujú vášho chlpáča, prenášajú choroby, a dokonca aj ďalšie parazity. S otepľovaním podnebia navyše získavajú na odolnosti. Nespoliehajte sa preto na babské rady ani na mráz a zaistite im, aj sebe, spoľahlivú ochranu. Prevedieme vás!

Kliešte

Nenápadne malé na začiatku, po pár dňoch zväčšia svoju veľkosť až 200x. Keď sa kliešť prichytí kusadlami, nie je iná cesta ako ho opatrne vykrútiť proti smeru hodinových ručičiek, alebo vytrhnúť špeciálnou pinzetou. Aj pri skorom nájdení ale hrozí nakazenie chorobami ako lymská borelióza, babezióza alebo ehrlichióza. Preto radšej predchádzajte zahryznutiu kliešťa aplikáciou antiparazitík s repelentným účinkom, napríklad Foresto alebo iba pre psy Advantix.

Blchy

Malí skákaví chrobáčikovia so sebou neprinášajú len nepríjemné svrbenie, ale hlavne celý rad chorôb vrátane možnosti prenosu pásomnice a dodatočné riziko zamorenia celej domácnosti. Okrem rýchleho rozmnožovania vie táto potvorka zotrvať až rok v štádiu kukly a potom sa vyliahnuť v dobe zdanlivého pokoja. Preto je potrebné na ich likvidáciu ošetriť okrem chlpáča aj jeho pelech a všetky miesta, kde sa často pohybuje. Na chlpáčov a aj ich pelechy je možné použiť napríklad Arpalit, Frontline alebo Fypryst.

Švoly

Nenápadné, žltkasté švoly krv nesajú, ale živia sa odlupujúcou sa kožou. Zvieratá okrem nepríjemného svrbenia ohrozujú aj prenosom pásomnice. Pri napadnutí švolami preto spolu s vonkajším postrekom podávajte tiež odčervovacie tablety (dostupné u veterinára).

Komári, vši, zákožky, dravčíky…

Existuje ešte celý rad viac či menej známych vonkajších parazitov, ktorí vašim miláčikom môžu spôsobovať nepríjemné lysinky a kožné choroby. U všetkých ale platí, že prevencia a čistota dokážu toto riziko znížiť na minimum.

Nezabudnite si pri výbere antiparazitík overiť, či sa hodia pre vaše zviera - niektoré sú vhodné iba pre psov, iné zase pre mačky, iné nesmú prísť do kontaktu s mláďatami.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom antiparazitík, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Strašiak menom potravinová alergia

Strašiak menom potravinová alergia

#AUTOR-Michal N.#

Potravinová alergia a intolerancia sa nevyhýba ani našim zvieracím miláčikom. V tomto článku sa pozrieme na potravinové alergie a intolerancie, ktoré trápia mnoho psov a mačiek.

Čo je to potravinová alergia a čo intolerancia?

Dôležité je rozoznať alergiu a intoleranciu:

Alergia – alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na podnet. Napríklad reakcia na kuraciu bielkovinu. Býva sprevádzaná svrbením, začervenaním, zápalom kože atď.

Intolerancia – dôjde k reakcii organizmu bez imunologického podkladu. Teda napríklad intolerancia laktózy je, keď telo jednoducho nedokáže spracovať daný podnet.

Všeobecne možno tieto dve reakcie označiť ako reakciu organizmu na určitý podnet.

Ako rozpoznať alergiu/intoleranciu?

Väčšinou sa tieto reakcie prejavujú hneď, alebo do pár hodín po stretnutí s alergénom. Medzi hlavné symptómy patrí hnačka, zvracanie, začervenanie kože a zvýšená svrbivosť. Zviera si vyhrýza medziprstie na labkách, môžeme pozorovať aj časté a opakujúce sa zápaly uší, zhoršenú kvalitu kože a srsti, lupiny a nadmernú plynatosť. Najčastejšie sa stretávame práve s reakciou na nejakú zložku v krmive. Bežné sú ale napríklad aj reakcie na trávy, peľ alebo blšie uhryznutie. Potravinová alergia je väčšinou reakciou na určitú bielkovinu ako je kuracie, jahňacie, hovädzie a iné mäso. Ak pes, alebo mačka trpia niektorým z týchto príznakov, je potrebné navštíviť veterinára a prebrať možnosť alergie. Väčšinou sa táto problematika rieši elegantne, a to diétou bez reakčnej bielkoviny. Najčastejšie býva zviera alergické na kuraciu bielkovinu. Na glutén, teda obilniny, mávajú častejšie intoleranciu. Tieto problémy je možné pomerne jednoducho diagnostikovať.

Ako diagnostikovať alergiu?

Máme dve možnosti: eliminačná diéta, alebo laboratórne testy. Eliminačná diéta znamená, že zvieraťu podávame stravu iba s jedným druhom bielkoviny – napríklad lososa. Keď máme psa alebo mačku na diéte, nesmieme podávať iný druh bielkoviny, než máme v krmive. Ak podáme inú bielkovinu, než ktorú momentálne máme, môžeme tým narušiť diétu a potom nevieme zistiť, či reakciu vyvolali granule, alebo nejaká tá maškrta či konzerva.

Pokiaľ podáme konzervu, kde je v zložení napísané "mäso a vedľajšie živočíšne produkty", nemožno povedať, čo sa v konzerve konkrétne nachádza (väčšinou je to kura). V tomto prípade neodporúčame podávať konzervy s týmto zložením. Ak pre zviera z nejakého dôvodu potrebujeme nejaké tie maškrty, mali by sme opäť voliť také, v ktorej je rovnaká bielkovina ako v granuliach. Na to sa skvele hodia maškrty od Huhubamboo, kde sa jedná o čisté druhy mäsa.

Ako druhú možnosť je možné využiť laboratórne testy. Veľa veterinárov tento variant podporuje, ale tiež aj odsudzuje. Diagnostika sa vykonáva pomocou séra z krvi pacienta a odosiela sa na testy, kde podľa reakcie s alergénom dokážu povedať, na čo presne má vaše zviera alergiu. V oboch prípadoch odporúčame nepúšťať sa do samoliečby a navštíviť veterinárneho lekára.

Mám alergické zviera, čo s tým?

Našťastie dnes máme na trhu mnoho druhov krmív, ktorými je možné alergiu riešiť. Môžeme využiť buď BARF (surovú stravu), alebo granule. Dôležité je pozorne čítať zloženie výrobkov, aby sme sa vyvarovali kontaktu s alergénom.

Na zmiernenie kožných príznakov alergie môžeme použiť šampón Tropiclean, ktorý upokojuje pokožku. U prudkých alergií sa reakcia môže riešiť podaním steroidných prípravkov na zmiernenie reakcie, avšak dlhodobé podávanie steroidných prípravkov pomerne dosť zaťažuje pečeň. U ostatných alergií sa môžeme stretnúť aj s vakcínou, ktorá je podobná ako očkovanie (nazýva sa imunoterapia). Pacientovi sa v rôznych dávkach a intervaloch vstrekujú malé dávky alergénu, aby si telo voči nemu vytvorilo toleranciu a prestalo tak naň reagovať. Imunoterapia je však beh na dlhú trať, ale môžeme sa tak úplne zbaviť aplikácie steroidných prípravkov.

Dnes už máme pomerne široké možnosti, ako nášho miláčika kŕmiť, aj keď má nejaké obmedzenia. Pokiaľ teda máte maznáčika s potravinovou alergiou či intoleranciou, nie je sa čoho báť, riešenie sa dá nájsť vždy.


Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom potravinových alergií, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Au! Včelie a osie bodnutie: Čo to znamená pre vášho maznáčika?

Au! Včelie a osie bodnutie: Čo to znamená pre vášho maznáčika?

#AUTOR-Jakub N.#

Grilovanie a jedlo vonku často láka aj nepozvaných hostí. Čo je však potrebné urobiť, keď bol náš pes alebo mačka bodnutý?

Lovec, ktorý nevyhrá

U psov a mačiek sa nezaprie lovecký inštinkt, preto často pozorujeme, že lovia muchy, komáre, včely, osy alebo sršne. Väčšinou táto hra končí bez zranení, niekedy ale môže dôjsť k bodnutiu. Včely majú na žihadle maličké vrúbky, kvôli ktorým sa žihadlo v pokožke zasekne a zostane na mieste. Včela za toto bodnutie doplatí životom. Naopak osa žiadne vrúbky nemá. Oproti včele je však jej bodnutie bolestivejšie a navyše môže v prípade, že si pripadá ohrozená, bodať opakovane. Pokiaľ zistíme, že došlo k zraneniu nášho zvieraťa, mali by sme zistiť, v akej oblasti sa zranenie nachádza.

Chladiť!

Ak je zviera bodnuté do labky, brucha, alebo chrbta, nemusíme sa príliš obávať. Prevažná väčšina psov aj mačiek nemá prehnanú alergickú reakciu a stačí tak žihadlo vytiahnuť, napríklad pomocou nechtu a postihnuté miesto schladiť napríklad pomocou namočeného uteráka, približne na 20 minút.

Rýchlo k veterinárovi!

Väčší problém nastáva v prípade bodnutia do hlavy, ňufáku, krku či dokonca do jazyka. Tu sa jedná o veľmi rizikové oblasti, kedy môže dôjsť k opuchu dýchacích ciest a následným problémom s dýchaním. Pokiaľ dôjde k viacpočetným bodnutiam alebo k bodnutiu v oblasti hlavy a krku, mali by sme bezodkladne kontaktovať veterinára a vydať sa za ním. Alergickú reakciu väčšinou veľmi rýchlo vyriešia injekcie antihistaminík alebo kortikoidov. Keď sa stretneme s bodnutím v menej rizikovej oblasti, ako sú napríklad labky, mali by sme zviera počas nasledujúcich hodín dobre sledovať.

Môže dôjsť k alergickej reakcii alebo dokonca k anafylaktickému šoku. Pokiaľ pozorujeme zvýšené slinenie, zvracanie, zlé dýchanie či dezorientáciu, kontaktujeme veterinára a ihneď ho navštívime. V týchto prípadoch sa jedná o život ohrozujúci stav a dôležité môžu byť aj minúty. Ako prvú pomoc môžeme použiť aj antihistaminiká určené pre ľudí, napríklad Zodac či Zyrtec, o ich použití sa ale najskôr musíme poradiť s veterinárom.

Alergická reakcia nemusí nastať iba po osom, alebo včelom bodnutí, reakciu možno pozorovať aj po bodnutí iným hmyzom. Postup pri reakcii je rovnaký, postihnuté miesto chladíme a pokiaľ nastanú komplikácie, bezodkladne navštívime veterinárneho lekára.

Teraz už vieme, ako sa postarať o zviera, ktoré bodol nejaký hmyz. Zachováme pokoj a poskytneme nášmu miláčikovi prvú pomoc. Všetkým našim čitateľom prajem, aby nemuseli čeliť závažnej reakcii alebo anafylaktickému šoku. Každopádne je lepšie byť vždy pripravený.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom zvieracích alergií, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

 
Choroby, ktorými vás môže nakaziť zviera

Choroby, ktorými vás môže nakaziť zviera

#AUTOR-Ema H.#

Existuje veľké množstvo zvieracích chorôb, u ktorých je možný prenos aj na človeka – tieto choroby sa nazývajú zoonózy. Tie najčastejšie si predstavíme v tomto článku.

Toxoplazmóza

Toto ochorenie spôsobuje prvok Toxoplasma gondii a vo väčšine prípadov prebieha u zdravých ľudí bez zjavných príznakov. Nebezpečné je však pre ženy v prvom a druhom trimestri gravidity, pre pacientov po transplantácii alebo u pacientov s HIV. K nakazeniu najčastejšie dochádza po konzumácii oocýst (vývojové štádium jednobunkových organizmov), ktoré sa nachádzajú v truse mačiek, alebo v infikovanom mäse. Ako ďalší zdroj oocýst je tiež neumývaná zelenina a ovocie, nedostatočne tepelne upravené mäso a to najčastejšie bravčové, ovčie alebo kozie mäso. U niektorých ľudí toto ochorenie prebieha bez príznakov. Môžeme pozorovať bolesti hlavy, únavu aj zväčšené lymfatické uzliny. U žien, ktoré sú gravidné, môže tento parazit spôsobiť aj poškodenie plodu. Jedinou prevenciou je dostatočná hygiena, umývanie zeleniny a ovocia a dostatočne tepelne upravené mäso.

Leptospiróza

Jedná sa o bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje ako zvieratá, tak aj ľudí a spôsobuje ich baktéria Leptospira. Infikované zvieratá môžu kontaminovať vodu, pôdu, alebo aj potravu a tak sa môže nakaziť aj človek. Ďalej sa môžeme nakaziť, keď nás nakazené zviera poškriabe. Hlavnými prenášačmi tejto choroby sú hlodavce – presnejšie potkany. Najskôr sa táto choroba nemusí vôbec nijako prejaviť, ak neskôr prepukne naplno, pozorujeme vysokú horúčku, zimnicu, bolesti brucha, nevoľnosť. Táto fáza ochorenia väčšinou prebieha 3 – 5 dní a príznaky vymiznú. Choroba môže, ale nemusí pokračovať druhou fázou a tá sa prejavuje pôvodnými príznakmi spolu s bolesťou na hrudi a dokonca aj poruchou funkcie pečene a obličiek. U psov záleží na forme choroby. Pokiaľ sa stretneme s prudkou formou, pozorujeme kolaps, poruchy zrážania krvi a následný rýchly úhyn zvieraťa. U akútnej formy sa stretávame s nechutenstvom, apatiou aj zvracaním. U väčšiny psov sa tiež rozvíja zlyhanie obličiek, bolestivé brucho, trpia trasom a ďalšími príznakmi. Existuje aj chronická forma leptospirózy a tá sa prejavuje zápalmi spojiviek, chronickým zápalom pečene či obličiek. U psov sa toto ochorenie dá liečiť aj antibiotikami, dôležitá je však aj včasná hospitalizácia a liečba zlyhania pečene a obličiek. Prevencia spočíva v ničení hlodavcov, ktorí sa zdržujú v uzavretých priestoroch. V prírode by sme nemali piť vodu z prírodných zdrojov a mali by sme tiež dodržiavať základnú hygienu a umývanie potravín. U psov je prevenciou očkovanie.

Choroba z mačacieho škrabnutia

Túto chorobu spôsobuje baktéria Bartonella henselae. Ako už názov napovedá, prenáša sa zranením, ktoré spôsobí infikovaná mačka. Mačka je prenášačom a k jej nakazeniu dochádza cez trus, ktorý do srsti mačky vylučujú blchy. Ďalej ho prenášajú aj kliešte. Medzi príznaky sa radí únava, bolesti hlavy, malátnosť, nechutenstvo, bolesť v chrbte alebo aj horúčka. Účinnou prevenciou je používanie antiparazitných prípravkov u psov aj mačiek. Pokiaľ vás poškriabe cudzia mačka, je na mieste ranu starostlivo umyť a vydezinfikovať.

Besnota

Ďalším a asi najznámejším zoonerom je besnota. Toto ochorenie sa vyskytuje tak u divokých, ako aj u domácich zvierat. Viróza napáda centrálnu nervovú sústavu cicavcov (vrátane človeka) a akonáhle sa jej príznaky rozvinú, býva u človeka aj zvierat takmer vždy smrteľná. Prenáša sa slinami, teda v praxi najčastejšie pohryznutím. Prevenciou je očkovanie zvieraťa u veterinára.

Tularémia

Je to bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou Francisella tularensis. Táto choroba väčšinou postihuje zajace, krtky, veveričky aj myši. Zviera je infikované kliešťom, alebo komárom, ktorý je prenášačom. Rovnako sa takto môže nakaziť aj človek. K nakazeniu môže dôjsť aj vdýchnutím prachu zo sena či slamy, ktoré sú znečistené trusom nakazených zvierat. Ďalej je možný prenos aj pri sťahovaní kože odlovených zvierat alebo pri konzumácii nedostatočne tepelne upraveného zajačieho mäsa. U zajacov sa choroba prejavuje malátnosťou, stratou plachosti, vychudnutosťou a aj zlou pohyblivosťou. V prípade nakazenia človeka záleží na mieste, kde došlo k prenosu choroby. Medzi spoločné príznaky patrí horúčka a celková slabosť. Prevenciou je nemanipulovať so zvieratami, ktoré stratili plachosť, nepiť vodu z neznámych zdrojov, dostatočná tepelná úprava mäsa, dôkladná dezinfekcia rúk a nástrojov po manipulácii s ulovenými zvieratami.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom zvieracích chorôb, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

 
Veterinárka radí: Prečo mať ovocie a zeleninu v granuliach

Veterinárka radí: Prečo mať ovocie a zeleninu v granuliach

#AUTOR-Lukáš D.#

Asi sa občas pýtate sami seba, prečo sa v poslednej dobe výrobcovia krmív pre zvieratá predbiehajú v reklamách v tom, ktoré krmivo obsahuje viac ovocia a zeleniny? Veď pes je v podstate mäsožravec a jeho predchodcom je vlk, ktorého pravidelnou zložkou potravy určite nebol napríklad ananás.

To je síce pravda, ale s postupujúcim vývojom výroby komerčne vyrábaných krmív dochádza k novým poznatkom ohľadom zdravotnej prospešnosti ovocia a zeleniny v krmivách a k spracovaniu jednotlivých živín tak, aby boli pre psa a rovnako tak aj pre mačku prínosom.

Pokiaľ vášmu zvieraťu podávate krmivá s obsahom ovocia a zeleniny, zaisťujete mu tým prísun veľkého množstva esenciálnych živín. Teda vitamínov a minerálov, ktoré zaisťujú ich zdravý vývoj a podporujú imunitný systém rovnako tak, ako je to aj u ľudí. Ovocie a zelenina sú tiež vhodným zdrojom vlákniny, ktorá podporuje správne trávenie a pôsobí preventívne proti rade ochorení zažívacieho aparátu. Niektoré minerály podporujú zdravý rast, alebo sú nevyhnutné pre zdravie, kardiovaskulárny systém a krvotvorbu.

Ovocie je obvykle zdrojom antioxidantov a prírodných polyfenolov, ktoré prispievajú k regenerácii organizmu a podpore imunity. Je tiež významným zdrojom vitamínov a vlákniny. Zelenina obsahuje veľké množstvo vitamínov a taktiež minerálnych látok. A aké sú najčastejšie druhy ovocia a zeleniny, ktoré sa v krmivách vyskytujú a prečo? Z ovocia sú to jablká, čučoriedky, tekvica, ananás, vodný melón, mango, banán alebo napríklad kivi, zo zeleniny sú to potom zemiaky, kukurica, repa alebo hrášok.

Samozrejme vzhľadom na to, že psy a mačky trávia inak ako ľudia, je potrebné byť obozretní, pretože niektoré druhy ovocia a zeleniny môžu byť pre domácich miláčikov nevhodné, alebo až toxické, ale v komerčne vyrábanej strave sa takýchto druhov nemusíme obávať. Medzi nevhodné druhy ovocia patrí napríklad avokádo, alebo hrozno. Zo zeleniny potom najmä cibuľa a cesnak. Oboje totiž môže spôsobiť toxický rozpad červených krviniek a tým tzv. anémiu.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom zdravej stravy psov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Mačka nie je malý pes, alebo rozdiely v imunite psov a mačiek

Mačka nie je malý pes, alebo rozdiely v imunite psov a mačiek

#AUTOR-Kristína P.#

O tom, že podporovať imunitu našich maznáčikov má zmysel, sme sa zmieňovali v článku Čo je potrebné urobiť, aby imunita fungovala. Je však nejaký rozdiel v imunite psov a mačiek?

Všeobecne sa dá povedať, že nie je ani tak rozdiel v imunite psov a mačiek, ako rozdiel v esenciálnych živinách, ktoré mačkám na podporu imunity dodávame. Rovnako ako u psov je vhodné pravidelné odčervovanie a prevencia proti vonkajším parazitom. Vzhľadom na to, že väčšina imunitného systému aj u mačiek sídli v čreve, je vhodné kŕmenie kvalitnou stravou a prípadné dodávanie probiotík a prebiotík. Pre psy odporúčame probioticum Capraverum. Existujú probiotické preparáty, ktoré je možné použiť ako u psov, tak aj u mačiek, ale aj druhovo špecifické preparáty, ktoré skutočne obsahujú iné zloženie priateľských baktérií.

Mačky, s ohľadom na odlišný metabolizmus na rozdiel od psov, musia mať v krmive dodávané aminokyselinu taurín, ktorej dodávanie má preukázateľne pozitívny vplyv okrem iného aj na imunitný systém mačiek. Je teda vhodné, okrem iného, podávanie vitamínových prípravkov špecifických pre mačky, ktoré obsahujú aj aminokyselinu taurín a to minimálne v obdobiach so zvýšenými nárokmi na imunitný systém. Na tento účel poslúži napríklad pasta Gimpet Multi-vitamín.

U mačiek dochádza rovnako častejšie k výskytu niektorých ochorení, s ktorými sa u psov tak často nestretávame a podporu imunity je teda možné zamerať aj týmto smerom. Najmä vonkajšie mačky pomerne často trpia ochorením mačacou nádchou (vírusové ochorenie postihujúce oči a horné dýchacie cesty). V týchto prípadoch je vhodná suplementácia aminokyseliny lyzín, ktorá u týchto pacientov zmierňuje príznaky ochorenia a urýchľuje rekonvalescenciu. Pre túto situáciu je ideálne dopriať mačičke aj niečo, na čom si pochutí a čo zároveň obsahuje taurín a aj široké spektrum vitamínov, rovnako ako Gimcat Nutri vankúšiky.

Vonkajšie mačky často trpia mačacou nádchou

U domácich, najmä kastrovaných, kocúrov sa často stretávame s ochorením dolných močových ciest a opakovaným sterilným zápalom močového mechúra. V týchto prípadoch je vhodná podpora imunity močových ciest s napr. brusnicami alebo glykozaminoglykánmi. Výrobcovia doplnkov stravy pre mačky mysleli aj na tieto prípady a ponúkajú preparáty pre prípady opakovaných infekcií močových ciest. Perfektne funguje, ako prevencia, pasta Gimcat Urinary.

Aj u mačiek teda platí, že je vhodné podporovať ich imunitu doplnkami stravy, najmä v obdobiach so zvýšenými nárokmi na imunitný systém (či už je to obdobie častejších infekčných ochorení, zvýšeného stresu, alebo aj zvýšených nárokov na imunitný systém, teda napríklad obdobie gravidity a laktácie, alebo v seniorskom veku). Je však lepšie zvoliť si preparáty určené priamo pre mačky, pretože požiadavky na látky podporujúce imunitný systém sa u psov a u mačiek môžu mierne líšiť.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom imunity psov a mačiek, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Strihajte pazúriky ako profesionál

Strihajte pazúriky ako profesionál

#AUTOR-Martin K.#

Jar si žiada dokonalú manikúru! Držte sa tohto jednoduchého návodu a nikdy nešliapnete vedľa. Vyskúšajte trik s baterkou a pozrite sa, ako elegantne vyriešiť chuchvalce medzi prstovými vankúšikmi na labkách.

Strihanie pazúrikov

Tento úkon je neoddeliteľnou súčasťou života nášho zvieracieho spoločníka, ako ale odhadnúť, že je čas na pedikúru? Správnu dĺžku pazúrikov spoznáme tak, že zviera postavíme na rovnú plochu, najlepšie linoleum, alebo betón a keď sa pozrieme na končatiny z boku, pazúriky by sa nemali dotýkať zeme. Ak sa pazúriky dotýkajú zeme, mali by sme ich zastrihnúť.

Prerastené pazúriky môžu v krajných prípadoch spôsobovať dokonca deformácie prstov zvieraťa. Existuje tiež väčšie riziko zatrhnutia, alebo dokonca odtrhnutia pazúrika. Pokiaľ si nie sme istí, že strihanie zvládneme sami, mali by sme navštíviť veterinára. Pokiaľ strihanie zvládneme sami, tu je pár tipov. Pokiaľ má psík, alebo iné zvieratko, svetlé pazúriky, máme to o niečo ľahšie. Keď pazúrik presvietime svetlom, alebo silnejšou baterkou, môžeme vidieť, kde končí cievka vo vnútri pazúrika a tým sa môžeme pri strihaní riadiť. Pokiaľ má zviera tmavé pazúriky, jediným vhodným postupom je strihanie po maličkých kúskoch.

Keď sa nám stane, že pazúrik zastrihneme a potečie troška krvi, nemusíme hneď panikáriť. Stačí vatový tampón, alebo vatovú tyčinku, silno pritlačiť k pazúriku na približne dve minúty a krvácanie prestane. Výborným pomocníkom v prípade zastrihnutia je prípravok Blood - stop, ktorý pomáha rýchlo zastaviť krvácanie. Po skrátení pazúrikov je tiež veľmi vhodné použiť pilníček na ostré zvyšky, ktoré môžu zostať po strihaní, zabránime tak nepríjemným škrabancom na našich rukách. Strihanie opakujeme v prípade potreby.

Ako na srsť medzi prstovými vankúšikmi

Dôležitou súčasťou starostlivosti o labky je aj pravidelné vystrihovanie srsti medzi prstovými vankúšikmi. Pokiaľ sú labky zarastené, môžu sa na nich vytvoriť zmotky chlpov. Tie sú potom rovnako nepríjemné, ako bodliaky a vetvičky zamotané medzi prstíkmi. Strihaním tiež pomôžeme lepšiemu prúdeniu vzduchu a labky sa nebudú tak potiť a následne ani zaparovať. Pri pravidelnej prehliadke labiek by sme mali venovať pozornosť prípadným zraneniam. Vstupom pre infekciu môžu byť rezné ranky či popraskaná koža, preto by sme mali pri akomkoľvek zranení navštíviť veterinára. Pokiaľ nájdeme v priestore medzi prstami začervenanú, svrbiacu a páchnucu pokožku, môže to byť prejav napríklad potravinovej alergie alebo kožnej plesne a určite by sme teda nemali odkladať návštevu veterinára.

Tip!

Nebaví vás brať psa do vane po každej prechádzke vonku, iba kvôli špinavým labkám? Utrite mu labky príjemným vlhčeným obrúskom Huhubamboo. Pokiaľ sa na labkách objavia prasklinky, skúste použiť regeneratívnu masť na labky Trixie.


Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom strihania pazúrikov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.