Výživa, zdravie a starostlivosť o miláčikov, Strana 3

Veterinárka radí: Zdravo a bez obilnín

Veterinárka radí: Zdravo a bez obilnín

#AUTOR-Karolína D.#

Nový trend vo výžive psov a mačiek – krmivá bez obilnín a s vysokým obsahom proteínov. Nájdete ich podľa anglického označenia "Grain free". Veterinárka poradí, pre koho sa hodia, aké sú ich výhody a na čo si naopak treba dávať pozor.

V posledných rokoch sa stále viac dostávajú do popredia záujmu chovateľov krmivá bez obilnín a s vysokým obsahom proteínov. Sú skutočne také výhodné a univerzálne? Všeobecne nemožno povedať, že by existoval jeden typ krmiva vhodný pre všetkých jedincov daného druhu. Zaiste aj vysoko kvalitné krmivá s obsahom obilnín (pšenica, ovos, ryža alebo kukurica) môžu mať svoje výhody. Medzi ne jednoznačne patrí nižšia cena a v neposlednom rade vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha správnemu zažívaniu a vyprázdňovaniu a tiež pocitu sýtosti po nakŕmení, môže teda napomáhať pri chudnutí.

Obilniny však môžu u citlivých jedincov vyvolať alergické reakcie (hnačky, zvracanie alebo nadúvanie) a u týchto zvierat je zaiste doporučovaná diéta (pri ktorej sa vyhneme tejto zložke).

V krmivách bez obilnín je navyše zdrojom sacharidov hrášok, zemiaky alebo napríklad aj batáty, ktoré sú oveľa zdravšie ako pšenica alebo kukurica a napríklad pre šteňatá sú oveľa lepšie stráviteľné. Krmivá bez obilnín a s vysokým obsahom kvalitných proteínov z čerstvého mäsa sú tiež doporučované v období gravidity a dojčenia, alebo napríklad pre aktívne zvieratá, kedy sú nutričné nároky veľmi vysoké. Niektoré sú vhodné pre diabetikov, pretože nespôsobujú také kolísanie v hladinách krvnej glukózy. Veľmi kvalitné „Grain free“ krmivo pre mačky a psy, ponúka napríklad značka Wellness Core.

Nevýhodou týchto krmív býva vyššia cena. Obvykle nie sú vhodné ani pre menej aktívne jedince, tým totiž hrozí možné naberanie na váhe. Nie je úplne vyjasnená ani súvislosť medzi ochorením srdca a kŕmením striktne a len krmivom bez obilnín.

Rozumným prístupom teda podľa môjho názoru je, že najlepším krmivom pre vášho maznáčika je krmivo s vyváženým pomerom vysoko kvalitných ingrediencií (čerstvého mäsa, omega-3-mastných kyselín, vitamínov a minerálov), bez prídavkov priemyselne spracovaných múčok, umelých dochucovadiel a farbív.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie o trendoch vo výžive psov a mačiek, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

 
Prečo zmeniť krmivo a ako to urobiť, aby bolo k zvieratku šetrné?

Prečo zmeniť krmivo a ako to urobiť, aby bolo k zvieratku šetrné?

#AUTOR-Michal N.#

Trápia vášho maznáčika v poslednej dobe nejaké problémy? Jeho srsť už nie je taká hustá a lesklá? Zistite, či nepotrebuje zmenu krmiva. Na našom blogu nájdete nový článok.

Má váš chlpáč nejaké problémy? Nezdá sa vám dostatočne vitálny, alebo sa jeho srsť už tak neleskne, alebo už nemá také silné pazúriky? Je dosť pravdepodobné, že potrebuje iné krmivo – ale ako to urobiť, aby bola táto zmena čo najviac šetrná k maznáčikovi? Aj to sa dozviete v tomto článku.

Dôsledky správneho výberu krmiva

Pokiaľ krmivo vyhovuje nášmu zverencovi, spoznáme to v prvom rade podľa trávenia. Malo by prebiehať bez zvracania, hnačky, nadúvania a nepríjemného zápachu. Výkaly majú byť pevné, tmavé, a má ich byť malé množstvo. Podľa jednej poučky by sme mali byť schopní rozkopnúť ho bez viditeľných pozostatkov na topánke. Na druhú stranu je zdravotne oveľa lepšie, pokiaľ sa naše zvieratko ľahko vyprázdňuje, čo ovplyvňuje napríklad množstvo vlákniny. Ďalším ukazovateľom býva srsť. Po zmene krmiva sa jej kvalita mení v oneskorení o 6 až 10 týždňov. Sledujeme predovšetkým zmenu hustoty, pevnosti ale aj hebkosti chlpov, rovnako tak pevnosť pazúrikov a v neposlednom rade aj zmeny na pokožke, lupiny alebo náchylnosť k rôznym vyrážkam, alebo začervenaniu.

Kedy urobiť zmenu?

Dôvodov na zmenu krmiva býva mnoho, s tým prvým sa môžeme stretnúť, už keď si privezieme malé šteniatko, alebo mačiatko, domov. Dobrý chovateľ nám povie, čím kŕmi a aj kde krmivo kupuje a vybaví nás malým množstvom tohto krmiva, aby sme mali čas si ho zohnať. Pri šírke dnešnej ponuky je občas nejaké krmivo horšie zohnateľné, a preto musíme využiť nejakú alternatívu. Volíme teda takú, ktorá má čo najpodobnejšie zloženie, predovšetkým čo sa týka druhu použitého mäsa a aj jeho percentuálnou hodnotou.

Pokiaľ krmivo nevyhovuje, tak máme opäť dôvod na zmenu. Tentokrát však nevolíme podobný variant, ale odlišný a to práve vo vlastnosti, ktorá nám spôsobuje problémy. Môže ísť o nedostatok nejakej zložky, alebo zlú stráviteľnosť. Najčastejšou príčinou je intolerancia, alebo alergia na časť zloženia krmiva. Oboje môžete vysledovať eliminačnou metódou, alebo si nechať urobiť testy na alergiu u veterinára.

Aké krmivo máme teda vybrať pre nášho miláčika?

V dnešnej dobe môžeme nájsť na trhu obrovské množstvo krmív. Skúsený výživár strávi aj celé hodiny nad štúdiom zloženia a spôsobom spracovania jednotlivých produktov, ale laik sa v ponuke sortimentu prakticky „utopí“. V lepšom prípade si nechá v špecializovanej predajni poradiť, v tom horšom jednoducho odbije svojho štvornohého miláčika nákupom lacného krmiva s obrázkom šťastného a roztomilého šteniatka zo supermarketu. Takéto krmivá však nie sú príliš vhodné, v ich zložení je totiž veľké zastúpenie obilnín a iných náhradiek, solí, farbív a ochucovadiel. Naopak, mäso a iné dôležité zložky sa tu hľadajú len ťažko.

V zložení sú suroviny obvykle zoradené od najvyššieho percentuálneho zastúpenia po najnižšie. Na prvom mieste je u väčšiny kvalitných krmív mäsová zložka. Je však dôležité brať do úvahy aj stav mäsa. Čerstvé mäso obsahuje okolo 70% vody, je teda úplne logické, že ho tam musí byť oveľa viac, ako keby bolo uvedené v dehydratovanej (sušenej) forme. Prípadný mäsový proteín býva ešte stráviteľnejší a často sa pridáva do krmív z dôvodu zvýšenia jeho využiteľnosti. Niektoré krmivá dosahujú v súčte mäsových surovín dokonca až 95 %. Treba však podotknúť, že kvôli domestikácii psov aj mačiek v dnešnej dobe nie všetky zvieratá dokážu stráviť tak vysoký podiel mäsových surovín.

Ďalšou dôležitou súčasťou krmiva je už spomínaná vláknina, ktorá je veľmi dôležitá pre peristaltiku čriev a vytvára tak vhodné prostredie pre priateľské baktérie (tvorí takzvané prebiotikum). Prispieva tým aj k pocitu sýtosti. Jej zdrojom je v lepšom prípade nejaký druh zeleniny, v tom horšom sú to obilniny.

Kvalita ingrediencií je pri výbere krmiva kľúčová.

V kvalitnom krmive nesmú chýbať ani minerálne látky, vitamíny a ďalšie dôležité živiny, ideálne pridané prírodnou cestou. Môže sa jednať o rôzne bylinky, ovocie, semená, alebo napríklad aj o drvené škrupiny morských plodov.

Ani dokonalé zloženie bohužiaľ nezaručí, že nášmu psíkovi či mačičke krmivo sadne, avšak spôsobom zmeny krmiva môžeme toto riziko výrazne znížiť.

Ako postupovať pri zmene granúl?

Začneme ideálne týždeň alebo dva pred tým, ako nám úplne dôjdu pôvodné granulky, aby sme ich mohli postupne primiešavať. Začíname na 10% nového krmiva a v priebehu 2 týždňov zvyšujeme dávku až na 100 %. Postupujeme pomaly, pretože baktérie, ktoré pomáhajú pri trávení, si musia privyknúť na novú stravu. Pokiaľ bol doteraz ich počet nízky a stav nestabilný, môže im to trvať dlhšie.

Komplikácie pri zmene krmiva

Pes zvracia a má hnačku, a my ho z toho potrebujeme nejako dostať. V takejto situácii začneme hladovkou a až po 24 hodinách nasadíme diétu, ktorú už máme vyskúšanú. Najobľúbenejšia je varená ryža s mrkvou a kuracím mäsom. Pokiaľ vidíme, že diéta zaberá a trávenie sa stabilizuje, môžeme čoskoro opäť postupne primiešavať nové krmivo.

Pri zmene krmiva môžeme tiež naraziť na problém s jeho chutnosťou, ten však vyriešime krátkodobým pridávaním malého množstva vývaru, polievky pre psov a mačky (napr. značky Huhubamboo), konzervy, kapsičky, alebo napríklad lososového oleja. Kŕmnu dávku tiež môžeme zaliať teplou vodou, aby viac zmäkla.

Ako prejsť na BARF?

Samostatnou kapitolou je prechod na surovú stravu, takzvanú BARF, alebo aj späť na granule. Nezabudnime, že surová strava je oveľa dlhšie a ťažšie stráviteľná, a preto odporúčam ešte dlhší prechod. Je nutná dokonalá znalosť výživy zvierat, aby sme boli schopní im skompletizovať kŕmnu dávku. Preto odporúčam si najskôr naštudovať pár informácií a rozhodne, ak ste v tomto odbore ešte neznalí, nie je vhodné prechádzať na BARF stravu u zvierat pred dokončením fyzického vývoja jedinca – teda u šteniat a mačiatok. Prípadné výživové chyby by mohli mať nevratné následky.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psej stravy, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

 
VETERINÁRKA RADÍ: Čo je potrebné, aby imunita fungovala?

VETERINÁRKA RADÍ: Čo je potrebné, aby imunita fungovala?

#AUTOR-Michal N.#

Čo je to vlastne imunita a prečo ju treba posilňovať? Imunita je schopnosť organizmu brániť sa proti škodlivým vplyvom okolia, či už patogénom ako sú baktérie a vírusy, ale aj alergénom a v neposlednom rade aj iným ochoreniam (napríklad nádorovému bujneniu). Obranné mechanizmy imunitného systému sú jednak koža a sliznica (teda mechanická bariéra), látková imunita (teda chemické látky) a bunková imunita (teda napríklad biele krvinky, tzv. lymfocyty).

Mechanickú bariéru, teda kožu a sliznicu, ochránime najmä používaním vhodných antiparazitík. Parazity ako vonkajšie, tak aj vnútorné, dokážu totiž poškodiť kožnú alebo slizničnú bariéru veľmi ľahko, čo môže viesť k rozvoju zápalu a k jej zníženej funkčnosti.

U zvierat, rovnako ako aj u ľudí, sa zhruba 70% imunitného systému nachádza v čreve a správna mikroflóra v čreve a neporušenosť sliznice čreva je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému. A neexistuje nič jednoduchšie, ako sa zamerať na podporu imunity práve v čreve. Kŕmenie kvalitnou stravou bez zbytočných alergénov, udržiavanie „zlých“ baktérií na minimálnej úrovni a dodávanie „dobrých“ baktérií (probiotiká), podpora rastu „dobrých baktérií” (prebiotiká) a v neposlednom rade okamžitý zásah v prípade hroziacej hnačky, napríklad po diétnej chybe. To všetko pomáha zvyšovať imunitu domácich maznáčikov a tým aj ich obranyschopnosť proti chorobám.

Pokiaľ chceme podporovať imunitu aj inak, je veľmi vhodné dodávať našim domácim maznáčikom esenciálne živiny, teda vhodné aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky, ktoré sú tiež nevyhnutné pre správne fungovanie nielen imunitného systému, ale aj ostatných orgánov v tele. Kvalitná, komerčne vyrábaná strava, síce obsahuje v podstate všetko, čo zvieratá potrebujú, avšak minimálne v období zvýšeného nároku na obranyschopnosť organizmu nie je na škodu zaobstarať nášmu maznáčikovi nejaký vitamínový preparát.

Koťátko v trávě u květiny

Rovnako je vhodné sa zamerať na podporu imunity proti ochoreniam, ktoré nemusia byť nutne len infekčného pôvodu. Napríklad typicky po operáciách, pri ochorení pečene, alebo napríklad v nádorovom bujnení sa uplatňujú tzv. voľné radikály, teda škodlivé látky, ktoré poškodzujú bunky a podporujú rozvoj ochorenia, alebo spomaľujú hojenie. Voľné radikály sa vyskytujú všade v prostredí, aj v našom tele a proti účinku voľných radikálov bojujú tzv. antioxidanty. Ako antioxidanty fungujú niektoré vitamíny, minerálne látky, ale napríklad aj morské riasy. Celý rad preparátov obsahuje tieto antioxidanty a ich suplementácia je vhodná najmä u starších zvierat, alebo napr. na miestach, kde je výskyt voľných radikálov vyšší (napríklad vo veľkých mestách).

Všeobecne sú naši domáci miláčikovia vystavení rovnakým vplyvom okolitého prostredia, toxínom a zvýšeným nárokom na imunitný systém ako aj my ľudia. Preto rovnako ako si my berieme probiotiká v prípade antibiotickej terapie a dopĺňame vitamíny v čase chrípkovej epidémie, prípadne antioxidanty pri ochorení, by sme mali dopriať aj našim domácim miláčikom vhodné doplnky stravy aspoň počas týchto „náročnejších“ období.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.


Ak chcete mať aktuálne informácie o zdravej imunite domácich miláčikov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

8 rád pre venčenie, keď ste v karanténe a máte psa

8 rád pre venčenie, keď ste v karanténe a máte psa

#AUTOR-Jana R.#

Ste v karanténe a máte psíka? V spolupráci s veterinárnym lekárom MVDr. Petrom Šrenkom zo skupiny VETINO sme pre vás pripravili 8 rád pre psíčkarov v karanténe, aby tak zvládli venčenie v zdraví a pokoji.

Ako sa mám teda správať, pokiaľ som „ohrozená“ veková kategória, alebo osoba v karanténe a som majiteľom psa?

1. Plán aktivít

Predovšetkým buďte opatrní a zachovajte plán aktivít (aj keď obmedzený), vždy dodržujte všetky všeobecné odporúčania a obmedzenia, snažte sa seba aj svojho miláčika počas dňa aktívne zabaviť (tréning povelov, rôzne interaktívne hry).

2. Zabavte sa

Nemusíte mať žiadny strach, že sa vášmu parťákovi niečo stane, pokiaľ s vami zostane aj niekoľko týždňov v byte. Venujte mu svoj čas a zabavte jeho aj seba hrami, alebo výcvikom.

3. Venčenie

Ak venčíte, choďte sami a radšej na miesta, kam nechodí mnoho ľudí.

4. Správny čas

Snažte sa zvoliť taký čas, kedy je väčšia pravdepodobnosť stretávať menej ľudí.

5. Zvážte prechádzku

Ak nemôžete ísť sami venčiť, zvážte, či váš psík skutočne musí ísť na prechádzku. Malé plemená môžu mať dostatok pohybovej aktivity aj v byte a ľahko sa naučia vyvenčiť v byte, alebo na balkóne (na noviny, alebo na plienku). Staršie psy s nižšou pohybovou aktivitou určite vydržia niekoľko dní bez pohybu vonku. Opäť je rozumné zabaviť ich doma.

6. Základné pravidlá

Pokiaľ namiesto vás venčí psíka niekto iný, dodržujte všetky základné pravidlá zvýšenej opatrnosti a hygieny: používajte rukavice, dve vodítka, dezinfekciu obojku a utretie psíka po venčení, znížte počet prechádzok na maximálne 1 x denne, alebo každý druhý deň, alebo dokonca len na 1 x týždenne.

7. Strážte kŕmne dávky

Strážte množstvo, prípadne aj druh krmiva, aby psíkovia zbytočne nepribrali!

8. Nepanikárte!

Zostaňte zdraví a pozitívnej mysle!

MVDr. Petr Šrenk
Veterinár, skupina Vetino


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom venčenia, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Veterinárka radí: Ako ochrániť psa a mačku počas horúcich dní

Veterinárka radí: Ako ochrániť psa a mačku počas horúcich dní

#AUTOR-Michal N.#

Horúce dni sa už blížia. Ako byť na to pripravený a nenechať svojho maznáčika trpieť? Na niektoré plemená musíte brať zvláštny ohľad. S týmto článkom ľahko rozpoznáte úpal aj prehriatie organizmu a naučíte sa, aká je vhodná reakcia v tejto nepríjemnej situácii.

V posledných rokoch sa stále častejšie stretávame s nadpriemerne horúcimi letami. Najmä u psov, ktoré musíme pravidelne brávať na prechádzky, bez ohľadu na teplé počasie a ktorí s nami cestujú oveľa častejšie ako mačky, je potrebné brať do úvahy zdravotné riziká, ktoré súvisia s vysokými teplotami.

Neexistuje jediný dôvod, aby naši domáci miláčikovia boli imúnni voči prehriatiu organizmu (pôsobeniu vysokej teploty) a ani úpalu (pôsobeniu horúcich slnečných lúčov). Dokonca by sa dalo povedať, že psy sú, najmä na úpal, citlivejšie viac ako ľudia (potia sa iba na labkách, ochladzujú sa iba cez jazyk a dýchacie cesty, často majú hustý kožuch, ktorý nemôžu odložiť ani v tom najparnejšom lete). Niektoré psie plemená sú na tom dokonca ešte oveľa horšie ako iné (napríklad takzvané brachycefalické plemená psov, teda psy s extrémne krátkym ňufákom, ktorý im sťažuje dýchanie).

Úpal aj prehriatie organizmu môžu byť pre našich domácich miláčikov, rovnako ako pre ľudí, smrteľné (dôjde k prehriatiu organizmu, následnej dehydratácii a postupne k zlyhávaniu jednotlivých orgánov). Poďme sa teda zamerať na to, ako úpalu a prehriatiu organizmu predísť a ak už k podobnému problému dôjde, tak ako poskytnúť prvú pomoc.

Ako prevenciu proti úpalu odporúčam venčiť najmä v chladnejších častiach dňa, teda skoro ráno a neskoro večer. Pokiaľ už váš maznáčik potrebuje zvýšenú aktivitu, je dobré si privstať, všetku väčšiu záťaž zvládnuť so psom skoro ráno a počas horúčavy s ním už ísť potom iba vykonať potrebu. Ideálne je presunúť letné aktivity k vode, či už na kúpalisko, kde je pobyt so psom dovolený, alebo rovno zaobstarať vášmu miláčikovi bazén. Psy (ale aj mačky a všetky domáce zvieratá) musia mať neustále k dispozícii čerstvú, ideálne chladnú vodu (v súčasnosti už nájdete na trhu pomerne veľké množstvo chladiacich misiek). Umožnite psovi ležať počas horúcich dní na chladnom mieste, v tieni, alebo na chladiacej podložke, prípadne mu môžete zapnúť vetrák. Nedávajte psom na dlhšiu dobu, ako na pár minút, košíky, ktoré im znemožňujú dýchať s otvorenou papuľou, pretože tieto košíky absolútne znemožňujú termoreguláciu zvieraťa. Nikdy nenechávajte psa zavretého v aute, a to ani v tieni a ani len na pár minút (skúste si to sami, ako vám bude v takom aute po pár minútach).

A ak už k úpalu alebo prehriatiu organizmu dôjde, najdôležitejšia je rýchla reakcia. Najlepšou diagnostickou metódou pri podozrení na úpal/prehriatie organizmu je zmerať psovi teplotu (ideálne digitálnym teplomerom v konečníku), kedy by sme mali spozornieť pri teplotách nad 39,5 °C a jednoznačne vyhľadať veterinárneho lekára pri teplotách nad 40 °C. Pokiaľ nemáme teplomer, musíme sa zamerať na to, či môže mať pacient úpal vzhľadom na okolité podmienky (asi nebudeme predpokladať úpal/ prehriatie organizmu u psa, ktorý strávil celý deň v ľahu v klimatizovanej miestnosti na 18°C, bez priameho slnečného žiarenia). Klinické príznaky sú napríklad apatia, slabosť až neschopnosť sa postaviť, zrýchlené dýchanie s do široko otvorenou papuľou, nadmerné slinenie a .... samozrejme zvýšená telesná teplota.

Prvá pomoc spočíva v presunutí pacienta do tieňa a chladu, ideálne je naň pustiť ventilátor a začať ho ochladzovať. Nie je vhodné poliať celého psa ľadovou vodou, dôjde totiž k reflexnému stiahnutiu povrchových ciev, ktoré tiež významnou mierou napomáhajú k ochladzovaniu tela (pacient teda bude mať síce studený povrch tela, ale vo vnútri bude stále prehriaty). Vhodnejšie je cielené ochladzovanie labiek, podpazušia, slabín, oblasti brucha a ňufáku/papule, napríklad mokrým, ľadovým uterákom. Pokiaľ nás pacient vníma a dobre prehĺta, je možné mu podávať tekutiny po menších dávkach. V každom prípade by som vždy odporučila dopraviť zviera k veterinárnemu lekárovi, ktorý odborne určí riziko poškodenia vnútorných orgánov a následne navrhne zodpovedajúcu nevyhnutnú podpornú terapiu.

U mačiek sú tieto prípady menej časté (mačka sa v lete nenaháňa za balónikom, ale zalezie si niekam do chladu a tieňa a nepriazeň počasia prečká spánkom). Pokiaľ ale už k úpalu, napríklad v aute, dôjde, platia tu rovnaké pravidlá poskytnutia prvej pomoci ako u psov.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.


Ak chcete mať aktuálne informácie o možnostiach ochladenia vašich maznáčikov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Poškodenie mozgu, ochrnutie, aj operácia vo vnútri oka: Aj takéto  prípady sa riešia na veterinárnych klinikách Jaggy

Poškodenie mozgu, ochrnutie, aj operácia vo vnútri oka: Aj takéto prípady sa riešia na veterinárnych klinikách Jaggy

#AUTOR-Michal N.#

Vyspovedali sme riaditeľa kliniky Jaggy v Prahe, MVDr. Vojtecha Nováka. Pozrite sa, ako to funguje na špičkovom veterinárnom pracovisku v Prahe a Brne, a prečo sa na kliniku sťahujú aj komplikované prípady zo zahraničia. V čom sa líši neurológia veterinárna od tej ľudskej a na čo si dať pozor pri rehabilitácii?

Čím sa na klinike Jaggy zaoberáte? Koľko máte pacientov a akých?

Ako referenčné pracovisko sa prevažne zaoberáme náročnejšími, špecializovanými vyšetreniami a zákrokmi, na ktoré nám pacientov posielajú naši kolegovia zo všeobecnej praxe. Neznamená to však, že by sme neošetrili pacientov nereferovaných "z ulice", ale aj tí nás najčastejšie vyhľadávajú kvôli komplikovanému ochoreniu svojho maznáčika. Najvýznamnejšou časťou našej práce je neurológia, interná medicína vrátane kardiológie, chirurgie a ortopédie a oftalmológie. Počty našich pacientov nie sú z povahy veci príliš vysoké, vykonávame totiž zákroky náročné na čas. Náš tím dvanástich veterinárov, podporovaný sestrami a recepčnými, je tak za deň schopný ošetriť približne 20 pacientov.

Aké sú výhody referenčnej kliniky?

Hlavnou výhodou je, že oproti iným pracoviskám nemáme príliš veľa pacientov, musíme si dovoliť dopriať každému prípadu toľko času, koľko je naozaj potrebné. Každý deň začíname vizitou, kde sa všetci špecialisti môžu zo svojho pohľadu vyjadriť k pacientom, ktorí sú na klinike hospitalizovaní. To zásadným spôsobom znižuje možnosť opomenutia, alebo iného, ako naozaj optimálneho postupu. Objem vedomostí v dnešnej veterinárnej medicíne nemôže nikto mať v jednej hlave, preto je spolupráca našich špecialistov zásadná pre liečbu. Väčšina vyšetrení a zákrokov prebieha v celkovej anestézii, preto je dôležitá aj podpora tímu anestéziológov. Na rozdiel od bežnej všeobecnej praxe, kde to nebýva personálne možné, u nás na referenčnej klinike má každý pacient svojho anesteziológa, ktorý ho s čo možno najmenšou ujmou vykonáva cez úskalia náročných, niekedy mnohohodinových výkonov. Súčasne sa stará aj o maximálnu úľavu od bolesti po absolvovaných chirurgických zákrokoch.

V práci nám pomáhajú predovšetkým moderné zobrazovacie technológie, ako magnetická rezonancia, počítačová tomografia (CT), niekoľko ultrasonografických prístrojov a samozrejme röntgenové a endoskopické pracovisko. Neurochirurgovia a oční chirurgovia majú k dispozícii všetku techniku, aby tak mohli uplatniť svoje rokmi praxe získané operačné zručnosti.

Hore sa môžete pozrieť na počítačovú tomografiu (CT) a dole na obrázku je zobrazený prístroj na magnetickú rezonanciu (MRI).

Akých pacientov najčastejšie zachraňujete a s čím im viete najlepšie pomôcť?

Časté sú pre nás najmä neurologické prípady, rôzne druhy ochrnutia, ktoré sú riešené chirurgicky, a sú denným chlebom našich neurológov, samozrejme spolu s pacientmi s poškodením mozgu. Chirurgiu mozgu poskytujeme ako jediné pracovisko v strednej Európe, takže získavame aj zahraničných pacientov. Ortopéd rieši prípady krívania a najrôznejšie úrazy a zlomeniny, poskytujeme tiež mini invazívne laparo/thorakoskopické zákroky, s využitím operačných endoskopov. Oftalmológovia bežne vykonávajú vnútroočné operácie, často liečbu šedého zákalu a využívajú aj špeciálny vnútroočný laser.

S akými neurologickými problémami za vami chodia pacienti najčastejšie?

Najčastejšie sú pacienti ochrnutí na zadné, alebo dokonca na všetky končatiny. Tí sú následne diagnostikovaní magnetickou rezonanciou a pokiaľ je príčinou pritlačenie miechy, napríklad medzistavcovou platničkou, sú bezodkladne operovaní. Potom nasleduje fyzioterapia a samozrejme rehabilitácia, vrátane využitia špeciálneho bazéna s pohyblivým pásom, ktorá im pomáha postaviť sa späť na nohy. Ďalšou veľkou skupinou sú pacienti so záchvatmi, alebo rôznymi inými príznakmi postihnutia mozgu.

Dá sa porovnať neurológia na veterine s tou ľudskou?

Určite dá, len sa musí zobrať do úvahy úplne odlišná anatómia. Poznatky, napríklad z ľudskej rehabilitácie, využívanej bez dostatočnej znalosti situácie môžu byť u zvierat niekedy aj značne škodlivé. Odstrašujúcim príkladom môže byť využívanie manipulatívnych techník niektorými samozvanými fyzioterapeutmi, ktorí nezriedka z nepochopenia ochorenia zhoršia stav pacienta. Najkrikľavejšia je pravdepodobne hlasno propagovaná Dornova metóda.

Riešite napríklad v lete trochu odlišné prípady, ako počas zvyšku roka?

V lete sa ľudia a teda aj ich psy viac stretávajú a socializujú, takže vzniká s tým súvisiacich viac úrazov, ako je napríklad pohryznutie. Je to však viac cítiť najmä vo všeobecnej praxi, kde sa ich rieši väčšina. Skladba referenčných pacientov sa zase až tak výrazne nemení. S otepľovaním počas leta sa k nám z juhu posúvajú niektoré kliešťami prenášané choroby, ako napríklad babezióza, ktoré si môžu vyžadovať náročnejšiu starostlivosť.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.

Hľadáte kliniku pre vášho maznáčika? Veterinárna klinika Jaggy je odborným pracoviskom, ktoré sa špecializuje na diagnostiku a liečbu zložitých ochorení psov a mačiek.


Ak chcete mať aktuálne informácie o zvieracích problémoch, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Pomocník, ktorý nakŕmi aj postráži

Pomocník, ktorý nakŕmi aj postráži

#AUTOR-Tereza K.#

Trávite celé dni v práci a váš maznáčik je pri tom sám doma? A keď už si cez víkend môžete konečne pospať dlhšie, budí vás, pretože jedlo predsa dostáva o šiestej ráno a nevidí dôvod, prečo by to v sobotu a nedeľu malo byť inak? Okamžite to vyriešte. Zlepšite jemu aj sebe život šikovným pomocníkom, ktorý vášho chlpáča nakŕmi na minútu presne. Vďaka dávkovaču porcií bude mať váš pes v miske stále čerstvé granule a vďaka zabudovanej kamere sa kedykoľvek môžete pozrieť, čo práve robí.

Kŕmenie do zásoby

Súčasťou dávkovača Tesla Smart Pet Feeder Camera je aj veľká nádoba určená na granule, s celkovou kapacitou 4 litre. Podľa našich skúseností tak vašim maznáčikom krmivo vydrží dokonca aj niekoľko dní, pokiaľ teda nemáte doma celú svorku. Do nádoby môžete pripraviť akékoľvek granule, až do veľkosti 10 mm.

Maznáčikom naplánujete obed aj olovrant

Pustí sa váš chlpáč do granúl hneď, ako mu ich nasypete do misky? Aby ste mu ráno nemuseli pripravovať porciu na celý deň, môžete ju pohodlne rozdeliť, vďaka dávkovaču, na viac etáp. Prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá je pre iOS aj Android dostupná v slovenčine, potom vzdialene naplánujete časy kŕmenia, a aj veľkosť porcií.

Dostatok energie aj počas výpadku prúdu

Vďaka záložnej batérii umiestnenej v základni krmítka, bude dávkovač fungovať aj v prípade výpadku prúdu, takže sa nemusíte báť, že by vaše zviera zostalo hladné. Batérie typu LR20(D) zvládnu poháňať dávkovač dokonca až niekoľko dní. A keď im dôjde šťava, nové zoženiete v bežnom hobbymarkete.

Chlpáča budete mať pod kontrolou

Rozumný dávkovač má v sebe zabudovanú HD kameru, prostredníctvom ktorej sa môžete kedykoľvek pozrieť, čo sa okolo krmiča deje. Video, nahrané vo vysokom rozlíšení, sledujete v pohodlnej aplikácii na vašom mobilnom telefóne. A vďaka zabudovanému reproduktoru môžete na psa, alebo mačku, dokonca aj hovoriť.

A ak chcete sebe, ale predovšetkým aj vašim maznáčikom, zlepšiť život ešte o trochu viac, kúpte si ešte:

  • UV fontánu, ktorá vášmu maznáčikovi zaistí vždy dostatok čerstvej a čistej vody aj v čase, keď nie ste doma. Fontána funguje plne automaticky, ale pohodlne ju nastavíte aj na diaľku, prostredníctvom mobilnej aplikácie.
  • Laserový lúč, ktorý vašej mačke zaistí zábavu, keď sa doma nemá s kým hrať. Laser ponúka tri rozdielne trajektórie a tri rozdielne režimy, ktoré poskytujú dostatočne veľkú variabilitu.

Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom moderných trendov u domácich miláčikov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Chudneme: Každý tretí pes má nadváhu

Chudneme: Každý tretí pes má nadváhu

#AUTOR-Michal N.#

Zdá sa vám, že sa váš psík viditeľne guľatí? Potom je najvyšší čas zdvihnúť ho z gauča a upraviť mu stravu. Lenže ako na to? Bude stačiť len zvýšený pohyb a prípadne koľko ho môžeme zaradiť do denného režimu?


Zhruba 30% psov trápi nadváha. Za tú potom môže vždy jedine majiteľ. Práve on jediný je aj ten, ktorý s tým môže niečo urobiť. V čom je vlastne problém? Zjednodušene povedané, psík prijíma viac energie, než jej vydáva. Tento nepomer je potrebné vyrovnať. Ďalšími faktormi, ktoré môžu hrať úlohu pri priberaní psa, sú jeho vek, plemeno, psychický stav, hormonálna nevyváženosť, choroby, životný štýl a genetické predispozície. Má váš pes priamo veterinárom diagnostikovanú chorobu? Potom odporúčame prebrať ideálny šport a aj stravu s veterinárom.

Ako spoznať, že by psík mal schudnúť?

Existuje niekoľko spôsobov, ako skontrolovať, či váš pes má, alebo nemá nadváhu. Ak už nemôžete nahmatať rebrá, tak je to celkom isté znamenie, že maškrtiek bolo príliš veľa. Pri zvyšujúcej sa váhe je potom možné sledovať postupne klesajúce brucho psa. Každé plemeno je však trochu iné, určite sa oplatí sledovať predpísanú váhu pre konkrétne plemeno vášho psa.

Ako schudnúť?

Je psík vyberavý a máte strach, že by sa ľahko neadaptoval na nové granule, ktoré sú menej kalorické? Potom mu skúste znížiť kŕmnu dávku asi o 20%. Maškrty môžete vynechať úplne. Ak ste však obaja zvyknutí na odmeny, siahnite po najmenej kalorickej variante. Skvelé môže byť napríklad sušené mäso, ktoré je pripravené v malých kúskoch. Ďalším dobrým tipom sú sušené pľúca od značky Vetamix. Najdôležitejší je však pravidelný pohyb, bez neho bude pes nielen priberať, ale bude aj znudený a nešťastný. Ideálne sú pravidelné dlhšie prechádzky. Doma zase môžete hravo zvládnuť aportovanie a spoločné hry. Skvelé môže byť napríklad preťahovanie.

Pokiaľ sa váš psík postupne prejedol až k obezite, určite bude najlepšie siahnuť po granuliach s označením Light, teda po menej kalorických granuliach. Ale aj pri tomto type krmiva je však nutné dodržiavať určenú predpísanú dávku. Tú nájdete uvedenú na každom balení, prípadne si nechajte poradiť od personálu v našich predajniach.

Extrémy radšej vynecháme

Pravidelný pohyb je skvelý, ale nútiť vášho „gaučiaka“ k náročným bežeckým výkonom a namáhavým dlhým aktivitám nie je dobrý nápad. Pes s nadváhou má problémy s pohybom, predovšetkým kvôli zaťaženiu jeho kĺbov, ale aj orgánov. S postupným chudnutím môžete náročnosť pohybu postupne adekvátne zvyšovať, ale nikdy psa nepreťažujte.

Pozor tiež na nepravidelné výkyvy pri fyzickej aktivite. Keď napríklad pravidelne každý víkend uťaháte svojho psa „k smrti“ na horskej túre a potom s ním v týždni idete len na krátku prechádzku, nerobí mu to veľmi dobre. Rovnako tak, ak jediná aktivita, ktorú psík s nami vonku robí, je aportovanie, tak ho zaťažujeme nerovnomerne a jednostranne.

Rozhodli ste sa venčiť, keď idete na bicykli? Potom je na to potrebné mať dlhé vodítko. Psy, ktorí sú nútení bežať natesno vedľa bicykla, musia neustále nielen bežať, ale súčasne sa vyhýbať bicyklu, čo rozhodne nie je zdravá aktivita, ktorú si pre svojho maznáčika môžete priať.

Ak sa vám stane, že to preženiete s fyzickou aktivitou a váš psík sa zrazu odmieta zdvihnúť z pelechu, doprajte mu zaslúžený odpočinok a suché teplo.


Pokiaľ chcete mať aktuálne informácie ohľadom psieho chudnutia, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.

Snehové gule na srsti a ako na ne bez rizika?

Snehové gule na srsti a ako na ne bez rizika?

#AUTOR-Matěj K.#

Niektorí psy milujú sneh, ale iným – najmä tým s hustejšou a dlhšou srsťou – spôsobuje veľké problémy. Áno, hovoríme o obyčajných snehových guliach, ktoré sa tvoria na kožuchu vášho miláčika, a ktoré mu môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Ako sa ich zbaviť a na čo si pri tom treba dávať pozor, vám poradí veterinárka Mária Kadeřávková.

Je medzi ohrozenými plemenami aj váš pes?

Snehové gule trápia predovšetkým plemená s jemnou polodlhou, alebo dlho srsťou (typický príklad je kokeršpaniel). Najčastejšie ich môžeme nájsť okolo papule, na hrudníku a v okolí uší. Veľké snehové gule môžu spôsobovať problémy aj v oblasti podpazušia, či iných častí tela, kde dochádza k treniu, rovnako ako v oblasti uší, kde s ohľadom na jemnú kožu môžu psíkovi spôsobiť omrzliny. A čo sa týka jeho labiek, na tie tiež treba dávať pozor: lebo sneh, drobné kryštály ale aj zmrazky môžu poškodzovať kožu, predovšetkým v medziprstí.

Prevencia je základ

Jednou z variant riešenia je ostrihať psovi dlhú srsť (predovšetkým na labkách), čím znížite riziko tvorby snehových gulí. U niektorých plemien sa priamo odporúča použiť oblečenie a/alebo topánky pre psov. Vždy však musíme zvážiť aj skutočnosť, či je dané oblečenie vhodné práve pre nášho psa – napríklad taký malamut, alebo bernský salašnícky pes väčšinou nič také nepotrebujú. Pri výbere materiálu samozrejme siahnite po takom, ktorý predovšetkým nenasiakne vodou (mokré oblečenie totiž chladí). Odporúčam starostlivo vyberať topánky nielen podľa veľkosti labiek, ale hlavne nestaviť na domácu samovýrobu – také obyčajné, podomácky vyrobené, topánky totiž veľmi často spôsobujú psíkom odreniny, zlomeniny pazúrikov, alebo rôzne iné ťažkosti.

Ako sa zbaviť snehových gulí, ak už vznikli

Najjednoduchšie je snehovú guľu mechanicky rozbiť (pokojne aj hneď počas prechádzky), následne psíka doma umyť / rozpustiť sneh vo vlažnej vode a labky poriadne vysušiť. Potom je vhodné použiť aj rôzne špeciálne prípravky na ošetrenie labiek. Rozhodne neodporúčam nechať psa olizovať si sneh na labkách! Dôvodom je, že hlavne v mestách sa v dnešnej dobe sneh často solí, a posypová soľ môže byť pre psíka toxická už v relatívne malých dávkach (nehľadiac na to, že samotný sneh a ľad môžu spôsobiť tráviace ťažkosti vášho psíka).

Teraz už máte informácie, a viete všetko, čo treba robiť, keď sa nabudúce vydáte so svojim psíkom na prechádzku v snehu. Prajeme vám príjemné zimné venčenie! A samozrejme nezabudnite na obľúbené maškrty.


Ak chcete mať a ktuálne informácie ohľadom snehových gulí, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.