VETERINÁRKA RADÍ: Čo je potrebné, aby imunita fungovala?

#AUTOR-Michal N.#

Čo je to vlastne imunita a prečo ju treba posilňovať? Imunita je schopnosť organizmu brániť sa proti škodlivým vplyvom okolia, či už patogénom ako sú baktérie a vírusy, ale aj alergénom a v neposlednom rade aj iným ochoreniam (napríklad nádorovému bujneniu). Obranné mechanizmy imunitného systému sú jednak koža a sliznica (teda mechanická bariéra), látková imunita (teda chemické látky) a bunková imunita (teda napríklad biele krvinky, tzv. lymfocyty).

Mechanickú bariéru, teda kožu a sliznicu, ochránime najmä používaním vhodných antiparazitík. Parazity ako vonkajšie, tak aj vnútorné, dokážu totiž poškodiť kožnú alebo slizničnú bariéru veľmi ľahko, čo môže viesť k rozvoju zápalu a k jej zníženej funkčnosti.

U zvierat, rovnako ako aj u ľudí, sa zhruba 70% imunitného systému nachádza v čreve a správna mikroflóra v čreve a neporušenosť sliznice čreva je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému. A neexistuje nič jednoduchšie, ako sa zamerať na podporu imunity práve v čreve. Kŕmenie kvalitnou stravou bez zbytočných alergénov, udržiavanie „zlých“ baktérií na minimálnej úrovni a dodávanie „dobrých“ baktérií (probiotiká), podpora rastu „dobrých baktérií” (prebiotiká) a v neposlednom rade okamžitý zásah v prípade hroziacej hnačky, napríklad po diétnej chybe. To všetko pomáha zvyšovať imunitu domácich maznáčikov a tým aj ich obranyschopnosť proti chorobám.

Pokiaľ chceme podporovať imunitu aj inak, je veľmi vhodné dodávať našim domácim maznáčikom esenciálne živiny, teda vhodné aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky, ktoré sú tiež nevyhnutné pre správne fungovanie nielen imunitného systému, ale aj ostatných orgánov v tele. Kvalitná, komerčne vyrábaná strava, síce obsahuje v podstate všetko, čo zvieratá potrebujú, avšak minimálne v období zvýšeného nároku na obranyschopnosť organizmu nie je na škodu zaobstarať nášmu maznáčikovi nejaký vitamínový preparát.

Koťátko v trávě u květiny

Rovnako je vhodné sa zamerať na podporu imunity proti ochoreniam, ktoré nemusia byť nutne len infekčného pôvodu. Napríklad typicky po operáciách, pri ochorení pečene, alebo napríklad v nádorovom bujnení sa uplatňujú tzv. voľné radikály, teda škodlivé látky, ktoré poškodzujú bunky a podporujú rozvoj ochorenia, alebo spomaľujú hojenie. Voľné radikály sa vyskytujú všade v prostredí, aj v našom tele a proti účinku voľných radikálov bojujú tzv. antioxidanty. Ako antioxidanty fungujú niektoré vitamíny, minerálne látky, ale napríklad aj morské riasy. Celý rad preparátov obsahuje tieto antioxidanty a ich suplementácia je vhodná najmä u starších zvierat, alebo napr. na miestach, kde je výskyt voľných radikálov vyšší (napríklad vo veľkých mestách).

Všeobecne sú naši domáci miláčikovia vystavení rovnakým vplyvom okolitého prostredia, toxínom a zvýšeným nárokom na imunitný systém ako aj my ľudia. Preto rovnako ako si my berieme probiotiká v prípade antibiotickej terapie a dopĺňame vitamíny v čase chrípkovej epidémie, prípadne antioxidanty pri ochorení, by sme mali dopriať aj našim domácim miláčikom vhodné doplnky stravy aspoň počas týchto „náročnejších“ období.

Skupina VETINO zastrešuje sieť veterinárnych kliník a ordinácií, ktoré ponúkajú komplexné veterinárne služby.


Ak chcete mať aktuálne informácie o zdravej imunite domácich miláčikov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.